Sisukord
Tartu
Postimees
05.06.2017
Eesti Saksa aeg. Kultuur ja vastupanu Ma kasvasin Mart Kadastiku laua all Oluline on, mis suunas minna Arheoloogid kaevavad rahanappuse kiuste Süveneda tuleb kiiresti, raisk! (1) Usaldus (2) Ajakirjanik kasvab kokku trükikojaga Postimehe lugejate meenutused ja sünnipäevasoovid Miks ma siin olen? Maadevahetusafääri pikad varjud (2) Majandus Jüri Mõis: Eestis on selge majandusbuum Kriitikute arvates ilustavad puidutehase rajajad tegelikkust Pikem eluiga teeb paratamatuks meditsiinirevolutsiooni Välismaa Terror tabas britte kolmandat korda kolme kuu jooksul (1) Briti lähevad siiski sel nädalal valima Purjus mees korraldas Tveri oblastis veresauna Inimesed olid šokis, nutsid ja oksendasid Arvamus Kaire Uusen: eesti keel näitab taandumise märke (23) Lauri Hussar: suurem kui ajaleht (4) Jürgen Ligi: vabariik või kaardipõrgu? (21) Eero Epner: omadusteta meeste pealetung (31) Kultuur Säutsupääsuke – e-Eesti rahvuslind (1) Peeter Simm arvustab hipifilmi: põgenemine (1) Meie igapäevast kalambuuri anna meile tänapäev... (1) Ükskord hipi – alati hipi Sport Konstantin Vassiljevile Poolas dramaatiline hõbe Raju Rammstein aitas Magnus Kirdi MMile Vollekoondis tegi oma elu raskeks Madridi Real ja Cristiano Ronaldo – võitmise maailmameistrid Nadal on tagasi oma paremate päevade tasemel Tartu Vigurlendur tükib ema keelust hoolimata taevasse Tartu Postimehe uus peatoimetaja: lugeja, sa oled oodatud Paadi päästmine tõi tänu asemel tüli Uueneval Vaksali tänaval võivad ratturid sõiduteel pedaalida Jõgeva põgenemistuba epileptikutele ei sobi Nõo aleviku välimust rikastab hiiglaslik seinamaaling Pahandus võis päädida rihmutamisega rühma ees Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nõo aleviku välimust rikastab hiiglaslik seinamaaling

2 min lugemist
Kristjan Bachman alias Bach Babach võttis valmiva hiigelmaalingu ees korraks istet. Tema selja taga on spordihoone juures tõstukitel töötavad tudengid ja seinal spordikuulsused Baruto, Tiit Sokk, Kelly Sildaru, Gerd Kanter ja Paul Keres. Erki Nool ja Erika Salumäe portree on otsaseinal. FOTO: Margus Ansu

Veel nädal tagasi Nõost rongiga läbisõitjad võisid peatuses näha spordihoone hiigelsuuri siniseid seinu. Nende juures tänavakunstnik Bach Babachi juhendusel õhtust hommikuni tõstukitega tegutsemine kandis lõplikult vilja reedel. Just siis sai viimase värvilaigu 800-ruutmeetrine teos, millel on jäädvustatud segatehnikas seitse Eesti spordiajaloo suurkuju.

Rongiaknast on näha sinisel seinal kihutamas Erika Salumäed ja võitlusse astunud Barutot. Puud-põõsad varjavad ära Erki Noole, Tiit Soku, Kelly Sildaru, Gerd Kanteri ja Paul Kerese.

Bach Babach, aga tegelikult Kristjan Bachman, nagu seisab kirjas tema passis, tõi oma tudengid Tartu kõrgemast kunstikoolist Nõkku pärast seda, kui nad olid ühiselt välja mõelnud, keda nad soovivad Eesti kuulsaimatest sportlastest hiigelmaalingul kujutada.

Mööbliosakonnas restaureerimist õppivad Eva Sandra Uustal, Eva Maria Tartu ja Laura Mikk võtsid ette Paul Kerese. Nad rääkisid, et nii on maalingus esindatud ka mõttesport. Hiigelkujutise aluseks on montaaž kahest ajaloolisest fotost. Malelaua nuppude seisu ei tasu nende sõnul uurida, sest neid on rohkem, kui oli fotol, pealegi on laual ühte pidi kaheksa ja teist pidi viis ruutu. Nad on seisukohal, et nende maaling ei pidanud olema dokumentaalteos.

Tudengite töö algas pühapäeva öösel. Projektorid paiskasid seinale kavandi, mille jäädvustamiseks tõmbasid tudengid markeriga jooni. Tulemust uuris ka Tartu kõrgema kunstikooli rektor Vallo Nuust ja jäi nähtuga rahule. Ta rääkis, et koostöö vallaga algas eelmisel kevadel kooli korraldatud infopäeval.

Maalingu valmimist käis iga päev vaatamas ja tudengitele abi pakkumas vallavalitsuse keskkonnaosakonna juhataja Sven Tarto. «Väga meeldib,» ütles ta lõpptulemuse kohta. «Enne oli mõttetu sinise plekkseinaga meeletult suur kast, nüüd on seinal elu sees.»

Nõo valla ja Tartu kõrgema kunstikooli koostöö jätkub. Sel nädalal saab uue kujunduse näiteks Nõo bussipeatus.

Nõo valla tellimusel

  • Nõo valla tellimusel valmis koostöös Tartu kõrgema kunstikooliga reede õhtuks Nõo aleviku spordihoone seinal umbes 800-ruutmeetrine seinamaaling.
  • Maalingul on kujutatud Baruto, Gerd Kanter, Erki Nool, Erika Salumäe, Kelly Sildaru, Tiit Sokk ja Paul Keres.
  • Suurteos valmis tänavakunstnik Bach Babachi juhendusel.
  • Värvimas käisid Tartu kõrgema kunstikooli üliõpilased Asso Int, Kristo Kaseorg, Kristin Kaskema, Helena Kilp, Eva-Maria Komissarov, Teele Kumm, Madli Lavin, Laura Mikk,  Kaur Mäepalu, Kristiine Mäss, Sirli Niinpalu, Anne Mari Roost, Eva Maria Tartu, Diana Tisler, Marta Tuulberg, Eva Sandra Uustal ja vilistlane Katrin Maask.
  • Värvi kulus üle 50 liitri.
  • Teos läks Nõo vallale maksma umbes 8000 eurot.
Seotud lood
03.06.2017 06.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto