Sisukord
Arvamus
Tänane leht
06.06.2017
Eesti Tallinna linn ja Eesti riik ei suuda Peterburi tee kordategemises kokku leppida Kas vanasti oli rohi rohelisem? (1) Lennujaam uueneb: tibusammul aina Tartu poole (2) Edgar Savisaare tervis lubab kohtupidamist (1) ERRi hittsaadete juhid vahetuvad (7) Pirital merelt võidetud ala võib vajuma hakata (9) Kas koha valitsuses kaotavad Sester, Reinsalu ja Tsahkna? (2) Majandus Hekoteki põlengu kahju ulatub 1,5 miljoni euroni Porsche tehases on robotite kõrval au sees käsitöö Veskimägi: osa ettevõtteid ei elaks kohest alampalga tõusu üle (3) Välismaa Türgi seisab keeruliste valikute ees Türgi asepeaminister: EL peaks olema meiega solidaarsem Londoni elanik: terror valimisi ei mõjuta NATO liitlaste enamik seisab tippkohtumisele Istanbulis vastu (1) Video: Londoni ründaja esines dokfilmis Arvamus Madis Tilga: miks Trumpi reaktsiooniline kliimaotsus võib olla hea? (10) Toomas Sildam: let’s make Europe great again!* Olev Remsu: suur siiditee ja väike Rail Baltic (3) Karmo Tüür: Venemaa 2035 – irratsionaalsed kobarsoovid (10) Juhtkiri: lääs peab end kaitsma agressiivse islamistliku ideoloogia eest (9) Perno Postimees 1862. aastal: Krimmi reisijad Urmas Klaas: sinimustvalgem Eesti (1) Kultuur Suveteater: igatsus rituaalse ruumi järele? Vana ja uue võitlus balleti proovisaalis Suvelavastused, mida peaks nägema Sport Eesti pole Dream Team ehk kogu aeg ei saagi võita Ultrasportlane Rait Ratasepp: söön Šveitsis kaheksa ööpäevaga ära 48 päeva toidukoguse Hiina impordib Eestist suusatarkust Tartu Sünnituselt naasnud peret ootas ees must maa Tõnu Ints: vaatame, kas minust saab kesktormaja või väravavaht Pätikamp kihutab maasturiga ringi ning kõmmutab relvast seda, mis parasjagu ette jääb (14) Südalinna naerukajakas nutab ... ja naerab (1) Koolide valupunktid: autode vahel ukerdavad õpilased ja puuduvad kõnniteed Vaegnägija saab tantsupeost rõõmu tunda kõrva ja sõrmega Portreteeritud ei ole seni veel nurisenud Teistpidi lõuna – seltsiks pika varrega «asi» ja kaks kriimuvaba lappi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Perno Postimees 1862. aastal: Krimmi reisijad

2 min lugemist
Perno Postimees 6.06.1862 FOTO: digar.nlib.ee

Tartust. «Tänna hommiko, sel 24. mail, läksid Tarto linnast 57 ühhe ja kahhehobbuse wori läbbi, mehhed, naesed, lapsed, toit, põllo- ja muud maiariistad wankres ja igal wankrel pahha ilma wasto kong peal.

Mehhed näitsid julged ja rõõmsad ollewad, naeste silmist ja sõnnust paistis kül nattuke kartlikko meelt, agga ka Jummala peale loust wälja, ja lapsed hammustasid omma linna saia ja murretsesid ni wähhe, kui linnud lauldes; nende hobbused olid prisked ja rammusad, riistad head, rautud, rumikad wankred ja keik näitas, et läbbireisijad jõukad innimesed peawad ollema, kellel middagi taskus on.

Meie küssimise peale, kes nad piddid ollema ja kuhho minnema, kostsid nemmad: «Meie olleme Kusalo ja Maddise kihelkonnast Kolga ja Albo walla tallopojad ja lähme Krimmi saarde ellama.»

Nüüd olli meil arro kä; agga nüüd ollime meie ka ruttulised sedda ja teist küssima ja nemmad aeglased kostma, kunni woor linnast läbbi jõudis. Nenda paljo saime ommeti teada, et wäljawanderdajad Krimmis lootsid maad kümnesse peale sawad ja selle hinnaga, mis koddo omma ärramüdud krami eest ollid sanud, seal uut maiapiddamist allustada wõiwad.

Andko Jummal, et nende lotus mitte liwa peal ei seisaks! Wannemad innimesed, kui nemmad seal ka elloüplatsi leiawad, sawad – sedda wõib ette teada – paljo kahhetsema ja leinama; sest keik assi seal teine on kui siin, puudest suur pudus ning ka põlloharrimist kui sedda ülleütse peaksid eest leidma, on neil üsna eest otsast jälle peale hakkata ja õppida. Andko Jummal isseärranis neile õiget meelt, kelle kohhus on selle üle walwada, et uued tullijad wõera kele ja ussoga, mitte kahjo ei sa ja nende wäljawanderdamine neile sedda suremaks õnnetuseks ei lange.

Siin jures ei wõi meie omma süddame õhkamist mitte taggasi hoida: Helde Jummal, tulle appi ja sada neid asjo – olgo rahva ruimmalus, nende eksitajad ehk muud wead -  meie maalt ärra, mis neid sundiwad wannemate usko ja isamaad mahhajätma! Anna, et neil ka omma koddo oleks, kust ükski hea melega hlkuma ei lähhe. Südda tilgub werd selle peale mõeldes: sel kombel peab hulk Eesti rahwast, kelle wannemate wannemad ennemuistsest põlwest sadik siin maal on ellanud ja surnud, otsekui hagganad tule käes laiali pillatud sama!»

6.06.1862

Seotud lood
    05.06.2017 07.06.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto