Sisukord
Päevakomm
Postimees
06.06.2017
Eesti Tallinna linn ja Eesti riik ei suuda Peterburi tee kordategemises kokku leppida Kas vanasti oli rohi rohelisem? (1) Lennujaam uueneb: tibusammul aina Tartu poole (2) Edgar Savisaare tervis lubab kohtupidamist (1) ERRi hittsaadete juhid vahetuvad (7) Pirital merelt võidetud ala võib vajuma hakata (9) Kas koha valitsuses kaotavad Sester, Reinsalu ja Tsahkna? (2) Majandus Hekoteki põlengu kahju ulatub 1,5 miljoni euroni Porsche tehases on robotite kõrval au sees käsitöö Veskimägi: osa ettevõtteid ei elaks kohest alampalga tõusu üle (3) Välismaa Türgi seisab keeruliste valikute ees Türgi asepeaminister: EL peaks olema meiega solidaarsem Londoni elanik: terror valimisi ei mõjuta NATO liitlaste enamik seisab tippkohtumisele Istanbulis vastu (1) Video: Londoni ründaja esines dokfilmis Arvamus Madis Tilga: miks Trumpi reaktsiooniline kliimaotsus võib olla hea? (10) Toomas Sildam: let’s make Europe great again!* Olev Remsu: suur siiditee ja väike Rail Baltic (3) Karmo Tüür: Venemaa 2035 – irratsionaalsed kobarsoovid (10) Juhtkiri: lääs peab end kaitsma agressiivse islamistliku ideoloogia eest (9) Perno Postimees 1862. aastal: Krimmi reisijad Urmas Klaas: sinimustvalgem Eesti (1) Kultuur Suveteater: igatsus rituaalse ruumi järele? Vana ja uue võitlus balleti proovisaalis Suvelavastused, mida peaks nägema Sport Eesti pole Dream Team ehk kogu aeg ei saagi võita Ultrasportlane Rait Ratasepp: söön Šveitsis kaheksa ööpäevaga ära 48 päeva toidukoguse Hiina impordib Eestist suusatarkust Tartu Sünnituselt naasnud peret ootas ees must maa Tõnu Ints: vaatame, kas minust saab kesktormaja või väravavaht Pätikamp kihutab maasturiga ringi ning kõmmutab relvast seda, mis parasjagu ette jääb (14) Südalinna naerukajakas nutab ... ja naerab (1) Koolide valupunktid: autode vahel ukerdavad õpilased ja puuduvad kõnniteed Vaegnägija saab tantsupeost rõõmu tunda kõrva ja sõrmega Portreteeritud ei ole seni veel nurisenud Teistpidi lõuna – seltsiks pika varrega «asi» ja kaks kriimuvaba lappi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Urmas Klaas: sinimustvalgem Eesti

2 min lugemist
Urmas Klaas FOTO: Sille Annuk

Kaire Uusen küsib eilses Postimehes, kas Eesti muutub kümne-kehekümne aasta pärast venekeelseks riigiks.

Jagan vastuseks oma muljeid eilsest Eesti lipu päevast. Annelinna gümnaasiumi ettepanekul tähistasid Tartu gümnaasiumid lipupäeva seekord teistmoodi. Hommikul kogunesid koolide esindused Eesti Üliõpilaste Seltsi maja juures ja üheskoos sõideti Otepääle.

Koos Otepää rahvaga sammusime rongkäigus Eesti lipumuuseumi juurde, kus avaldasime isamaaliste kõnede ja lauludega austust oma sinimustvalgele. Seejärel toimus Otepää kirikus jumalateenistus: teenis Marko Tiirmaa, kes lisaks hingekarjase ametile Otepääl on ka Annelinna gümnaasiumi usundiloo ja riigikaitseõpetuse õpetaja.

Ja siis, enne kojusõitu, saabus pikniku aeg. Kirikuaeda olid uhiuutele piknikutekkidele kaetud peolauad, hooajale kohaselt ei puudunud ka rabarberikook.

Minu kommentaar on pühendatud Annelinna gümnaasiumile. See on eriline kool, ja seda mitte üksi Tartus. Kool rakendab edukalt keelekümbluse metoodikat, mille eestvedajaks Eestis on doktorikraadiga koolidirektor ise. Peale klassiruumides õpetamise-õppimise pannakse suurt rõhku sellele, et venekeelsetest kodudest lapsed mõistaksid Eestimaad ja saaksid võimalikult hea, laiapõhjalise hariduse, et edukalt Eesti ühiskonnas hakkama saada.

Seepärast on koolis aukohal eesti keel ja Eesti riigile oluliste tähtpäevade tähistamine. Vähe sellest, et kool ise on aktiivne, ärgitavad nad ka Tartu teisi gümnaasiume oma algatustega kaasa tulema.

Annelinna gümnaasium on näide, kus sellised suured sõnad nagu «integratsioon» praktikas töötavad. Keelekümbluse metoodika on kahtlemata väga tähtis, kuid eriliselt tuleb kiita õpetajaid nende pühendumuse eest.

Otepääl enne rongkäiku ütles Jaan Poska gümnaasiumi direktor Helmer Jõgi etteheitvalt, et hommikul oli linnas sinimustvalget lippu vähevõitu näha. Koolipapa jutu mõte oli selles, et kui ma teinekord olen koole praganud selle eest, et nende majadel lehvivate lippude värvid ei ole kõige kirkamad, siis mõned ei heiska lippu üldse.

Heisatud sinimustvalge lipp annab märku, et me oleme kodus. Me ei ole kuskil ära või kellegi poolt toanurka taburetile istuma pandud. Ei, me oleme oma kodus ja räägime eesti keeles. 

Annelinna gümnaasium räägib sellest, et Eesti tähtpäevi tuleb tähistada, sümboleid tõsiselt võtta ja nende üle uhkust tunda, see ühendab meid.

Muide, tänavu pidas see kool vabariigi aastapäeva aktuse Toomel Tähetorni juures ja alustas seda koos päikesetõusuga. Mina sain kooliperelt varase tõusmise eest kingiks Eesti rahvusvärvides tordi. Uue lipuhoidja panen aga oma remonditud majale ka.

Tartu linnapea Urmas Klaas töötas aastatel 19952003 Postimehes uudistetoimetaja, arvamustoimetuse juhataja, Tartu toimetuse juhataja, peatoimetaja asetäitja ning peatoimetajana.

Seotud lood
    05.06.2017 07.06.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto