Sisukord
Teater
Tänane leht
06.06.2017
Eesti Tallinna linn ja Eesti riik ei suuda Peterburi tee kordategemises kokku leppida Kas vanasti oli rohi rohelisem? (1) Lennujaam uueneb: tibusammul aina Tartu poole (2) Edgar Savisaare tervis lubab kohtupidamist (1) ERRi hittsaadete juhid vahetuvad (7) Pirital merelt võidetud ala võib vajuma hakata (9) Kas koha valitsuses kaotavad Sester, Reinsalu ja Tsahkna? (2) Majandus Hekoteki põlengu kahju ulatub 1,5 miljoni euroni Porsche tehases on robotite kõrval au sees käsitöö Veskimägi: osa ettevõtteid ei elaks kohest alampalga tõusu üle (3) Välismaa Türgi seisab keeruliste valikute ees Türgi asepeaminister: EL peaks olema meiega solidaarsem Londoni elanik: terror valimisi ei mõjuta NATO liitlaste enamik seisab tippkohtumisele Istanbulis vastu (1) Video: Londoni ründaja esines dokfilmis Arvamus Madis Tilga: miks Trumpi reaktsiooniline kliimaotsus võib olla hea? (10) Toomas Sildam: let’s make Europe great again!* Olev Remsu: suur siiditee ja väike Rail Baltic (3) Karmo Tüür: Venemaa 2035 – irratsionaalsed kobarsoovid (10) Juhtkiri: lääs peab end kaitsma agressiivse islamistliku ideoloogia eest (9) Perno Postimees 1862. aastal: Krimmi reisijad Urmas Klaas: sinimustvalgem Eesti (1) Kultuur Suveteater: igatsus rituaalse ruumi järele? Vana ja uue võitlus balleti proovisaalis Suvelavastused, mida peaks nägema Sport Eesti pole Dream Team ehk kogu aeg ei saagi võita Ultrasportlane Rait Ratasepp: söön Šveitsis kaheksa ööpäevaga ära 48 päeva toidukoguse Hiina impordib Eestist suusatarkust Tartu Sünnituselt naasnud peret ootas ees must maa Tõnu Ints: vaatame, kas minust saab kesktormaja või väravavaht Pätikamp kihutab maasturiga ringi ning kõmmutab relvast seda, mis parasjagu ette jääb (14) Südalinna naerukajakas nutab ... ja naerab (1) Koolide valupunktid: autode vahel ukerdavad õpilased ja puuduvad kõnniteed Vaegnägija saab tantsupeost rõõmu tunda kõrva ja sõrmega Portreteeritud ei ole seni veel nurisenud Teistpidi lõuna – seltsiks pika varrega «asi» ja kaks kriimuvaba lappi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Suvelavastused, mida peaks nägema

3 min lugemist
Ott Aardami lavastus «Gogoli disko» FOTO: Gabriela Liivamägi

Postimehe kultuuritoimetuse juht ja teatritoimetaja Heili Sibrits noppis uute suvelavastuste nimekirjast välja magusamad marjad, mida sel suvel maitsta tasub.

- Juba mais esietendus Madis Kalmeti lavastuses Gogoli «Hullumeelsuse päevik», mida tasub vaadata nii teksti kui näitleja pärast – monotükis paneb end proovile Tallinna Linnateatri näitleja Argo Aadli. Üht R.A.A.A.M.-i tänavust suvelavastust mängitakse kõikidel suvekuudel nii Tallinnas kui ka üle Eesti.

- Ugala kunstiline juht Ott Aardam võttis kätte Paavo Matsini auhinnatud teksti ja nüüd saab utoopilist tulevikunägemust Viljandist näha just remondist tulnud teatrimajas. PS. «Gogoli disko» publik istub pöördlaval ja juba seegi kogemus olevat äge. Mängitakse juunis.

- Viljandi kultuuriakadeemia 11. lennu diplomilavastus ehk koolitöö, millest võib kasvada midagi palju-palju enamat – Rakvere Teatri esimene suvelavastus «Kellavärgiga apelsin» põhineb Anthony Burgessi kultusteosel. Mängitakse juunis.

- Kahe vananeva naise lugu Kaie Mihkelsoni ja Laine Mägi esituses jõuab juuni teises pooles lavale Laitse Graniitvillas. Põnev materjal, huvitavad tegijad. Aleksander Eelmaa lavastab David Hare’i «Eluhinguse» Eesti Draamateatri sildi all.

- Iirlased ja Üllar Saaremäe, kes neid suudaks lahutada! Viimaseid nädalaid Rakvere Teatrit juhtiv Saaremäe toob Tallinna-Narva maantee lähedal asuvas Loodi Kuivatis välja McDonaghi «Viimase võllamehe», peaosas eestlaste suurlemmik Raivo E. Tamm. Alla 12-aastatele mittesoovitatavat lugu mängitakse juunis ja juuli alguses.

- Et naerda saab, seda lubadust ei julge anda, kuid samas annavad tegijad lootust, et ehk pisut siiski. Jan Uuspõld ja Sepo Seeman ajavad selga naiste riided ning näitavad koos Indrek Ditmanni ja Ago Andersoniga, kuidas elavad Eesti naine ja Soome mees. Lavastust «Iloona ja Jussineni huvitav elu» mängitakse juunis Noblessneris Polygoni Teatrisadamas.  

- Kindlasti ajab naerma Koidula surematu lugu «Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola», kus mehed samuti naisterõivad ülle tõmbavad. Pärnu Endla suvelavastuse taga seisab lavastaja Kaili Viidas, mängitakse juulis ja augustis Koidula muuseumi aias.

- Kui poleks Eili Neuhausi, siis suveteater Ida-Virumaale ei jõukaski. Anton Tšehhovi «Provintsitraagikutes» mängib tõeline raskekahurvägi: Hannes Kaljujärv, Anne Reemann, Ülle Lichtfeldt ja Arvi Mägi. Mängitakse juunis Kohtla vallas Ontika mõisas.

- Juulikuu alguses tõotab esietenduda selle suvel kõige põnevam projekt – VAT Teatri hing Aare Toikka toob NUKU teatris lavale muusikalise müsteeriumi «Mees, kes ei teinud mitte midagi». Mehis Heinsaare tekstil põhinev lugu viib vaataja isepäiste loogikatega maailma. Võimsaid visuaalmaailmu on lubanud luua teatrikunstnik Rosita Raud ja eestlase olemust muusikasse tõlkida muusik ja laulukirjutaja Lauri Saatpalu. Juulis mängitavas lavastuses teevad kaasa tipp-džässmuusikud, peaosades Mart Müürisepp ja Lauri Saatpalu. 

- Teine põnev esietendus jääb samuti juuli algusesse. Kinoteater teeb Murru vanglas jalutuskäik-lavastuse «Murru 422/2». Lavastus, mille taga on Henrik Kalmet, Paavo Piik, Paul Piik, Priit Põldma jt, ei ole suure tõenäosusega just kõige päikeselisem, sest «oma hääle» saavad nii kunagised vangid kui ka nende valvurid.

- Udmurtiast pärit lavastaja Damir Salimsjanov toob koostöös R.A.A.A.M.-iga juulis Kolga mõisas publiku ette lavastuse «Praegu pole aeg armastamiseks», mängivad armastatud näitlejad Mari-Liis Lill, Harriet Toomere, Ott Kartau jpt. Märksõnadeks on asjad, armastus, sõda, religioon, inimesed.

- Ka Vanemuise suvelavastus tõotab sel korral sündmuseks kujuneda. Põhineb ju Tanel Jonse lavastus Umberto Eco romaanil «Roosi nimi» ning Tartu Toomkiriku varemetes etenduvas loos on peaosas Andres Mähar. Mängitakse juulis.

- Lavastaja Margus Kasterpalu kinnitusel on «Me olime kodutütred» sügavalt feministlik, Saueaegu Teatritalus mängivad juulis Külli Teetamm, Garmen Tabor ja Kristel Leesmend.  

- Juulis kohtuvad ka Oskar Luts ja Ain Mäeots, sest Emajõe Suveteatris esietendub «Tagahoovish». Mängitakse juulis ja ka augustis.

- Valdur Mikita ja Ott Kiluski tekstil põhinev «Midagi on viltu» on südamlik lugu lihtsatest inimestest suures ja muutuvas maailmas, kus miski jääb alati samaks. Lavastab Kaili Viidas, mängitakse juulis ja augustis Pärnumaal Kurgjal C. R. Jakobsoni talumuuseumis. 

- Kuressaare Sadamaaidas näeb juulis-augustis üle pika aja laval Mirtel Pohlat, kes Triinu Meriste ja Henessi Schmidtiga mängib Peeter Tammearu lavastuses «Madu oma rinnal».

- Kolm tuba ja neli paari, öö... Roman Baskini «Magamistubades» on segadust ja loodetavasti ka nalja, sest laval teevad rolle Martin Veinmann, Kersti Kreismann, Nele-Liis Vaiksoo, Hilje Murel, Tõnu Kilgas, Karl-Andreas Kalmet, Piret Krumm ja Roland Laos. Mängitakse augustis Keila vallas Ohtu mõisa tallisaalis.

- Augusti keskpaigas on aga oodata selle suve suurimat pommi. Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo on tagasi ja sel korral Omari küünis Naissaarel, kus augusti lõpus esietendub «NO33. Revolutsioon», mis tegijate sõnul lahkab üht inimtsivilisatsiooni kõige märkimisväärsemat mõistet − revolutsiooni. Mängivad Marika Vaarik, Eva Koldits, Rea Lest, Jörgen Liik, Ragnar Uustal ja külalisena Mart Kangro NO99 raskekahurvägi. 

Seotud lood
05.06.2017 07.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto