Sisukord
Poliitika
Postimees
06.06.2017
Eesti Tallinna linn ja Eesti riik ei suuda Peterburi tee kordategemises kokku leppida Kas vanasti oli rohi rohelisem? (1) Lennujaam uueneb: tibusammul aina Tartu poole (2) Edgar Savisaare tervis lubab kohtupidamist (1) ERRi hittsaadete juhid vahetuvad (7) Pirital merelt võidetud ala võib vajuma hakata (9) Kas koha valitsuses kaotavad Sester, Reinsalu ja Tsahkna? (2) Majandus Hekoteki põlengu kahju ulatub 1,5 miljoni euroni Porsche tehases on robotite kõrval au sees käsitöö Veskimägi: osa ettevõtteid ei elaks kohest alampalga tõusu üle (3) Välismaa Türgi seisab keeruliste valikute ees Türgi asepeaminister: EL peaks olema meiega solidaarsem Londoni elanik: terror valimisi ei mõjuta NATO liitlaste enamik seisab tippkohtumisele Istanbulis vastu (1) Video: Londoni ründaja esines dokfilmis Arvamus Madis Tilga: miks Trumpi reaktsiooniline kliimaotsus võib olla hea? (10) Toomas Sildam: let’s make Europe great again!* Olev Remsu: suur siiditee ja väike Rail Baltic (3) Karmo Tüür: Venemaa 2035 – irratsionaalsed kobarsoovid (10) Juhtkiri: lääs peab end kaitsma agressiivse islamistliku ideoloogia eest (9) Perno Postimees 1862. aastal: Krimmi reisijad Urmas Klaas: sinimustvalgem Eesti (1) Kultuur Suveteater: igatsus rituaalse ruumi järele? Vana ja uue võitlus balleti proovisaalis Suvelavastused, mida peaks nägema Sport Eesti pole Dream Team ehk kogu aeg ei saagi võita Ultrasportlane Rait Ratasepp: söön Šveitsis kaheksa ööpäevaga ära 48 päeva toidukoguse Hiina impordib Eestist suusatarkust Tartu Sünnituselt naasnud peret ootas ees must maa Tõnu Ints: vaatame, kas minust saab kesktormaja või väravavaht Pätikamp kihutab maasturiga ringi ning kõmmutab relvast seda, mis parasjagu ette jääb (14) Südalinna naerukajakas nutab ... ja naerab (1) Koolide valupunktid: autode vahel ukerdavad õpilased ja puuduvad kõnniteed Vaegnägija saab tantsupeost rõõmu tunda kõrva ja sõrmega Portreteeritud ei ole seni veel nurisenud Teistpidi lõuna – seltsiks pika varrega «asi» ja kaks kriimuvaba lappi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kas koha valitsuses kaotavad Sester, Reinsalu ja Tsahkna?

2 min lugemist
Rahandusminister Sven Sester lahkub peagi ametist. FOTO: Eero Vabamägi

Suure tõenäosusega teeb Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) juht Helir-Valdor Seeder homme erakonna eestseisusele ettepaneku muuta valitsuskoosseisu ja siiani suhteliselt üksi tegutsev-otsustav parteijuht võib kõigepealt ette võtta rahandusminister Sven Sesteri ja justiitminister Urmas Reinsalu. Pääsu pole ka endisel parteijuhil, kaitseminister Margus Tsahknal.

Seeder teatas läinud nädala lõpus, et enne ta oma otsustest avalikult ei teata, kui erakonnaliikmed on neist kuulda saanud. Seejuures on Seeder mitme tule vahel: ta peab olema üsna veendunud, et tema otsustel on eestseisuses piisavalt toetushääli, et muudatustega ka volikogu toetus pälvida.

Mitme allika sõnul on Seedri plaanitavad muudatused kohati üllatavad. Praegu räägitakse kuluaarides, et peamine patuoinas on rahandusminister Sester, kelle kohale kaalutakse küll Jüri Mõisa, küll Olari Taali. Viimane ei sobi pildile seetõttu, et tegemist on Res Publica hõnguga mehega, kuid just Res Publica taagast sooviks Seeder kaugeneda.

Keskkkonnaminister Marko Pomerants on väidetavalt ministeeriumis rääkinud, et tema aeg sel töökohal hakkab ka pigem otsa saama. Pomerantsi koha võib saada Siim Kiisler, kes oli üks IRLi juhivahetuse eestvedajaid.

Siinkohal tuleb lahti kirjutada mõned keerdkäigud, mis valitsuse liikmete vahetusele ilmet annavad. Kuna Jaak Aaviksoo lahkus riigikogust, et saada Tallinna Tehnikaülikooli rektoriks, läks tema mandaat üleriigilise nimekirja järgmisele inimesele. Aga kuna temast järgmistel – Maire Aunastel, Sven Sesteril ja Ken-Marti Vaheril – oli olemas kas ministrikoht või ringkonnamandaat, läks koht Kiislerile. Kui Kiisler tõuseb ministriks ning Sester taandub, läheb riigikogu koht automaatselt Sesterile.

Endise erakonna juhi, kaitseminister Margus Tsahkna portfelli uueks omanikuks peetakse kõige tõenäolisemalt Marko Mihkelsoni, kes tegelikult on n-ö Tsahkna mees, ja küsimärgi all on, kui hästi võiks tema sobida Seederi meeskonda. Taas kuluaarivestlusi: juttu on olnud ka Jüri Luige ministiks toomisest.

Sotsiaalkaitseminister Kaia Iva pigem jätkab oma kohal, justiitsminister Reinsalu asemele on seni peamiselt pakutud endist kaitsepolitsei juhti Raivo Aega.

Kui Seeder läheb välja suurema puhastustöö peale, kaotab Reinsalu tõttu töö riigikogus Mart Nutt, Tsahkna võtab parlamendikoha Kalle Muulilt, Marko Pomerants võtaks riigikogulase töö Einar Vallbaumilt.

Seotud lood
05.06.2017 07.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto