Sisukord
Arvamus
Tänane leht
07.06.2017
Eesti Tallinna Sadama kriminaalasja kahtlusaluste ring kasvas 15 isikuni (5) Mille eest sai Postimees Schibstedi innovatsiooniauhinna? Suurim kompliment Postimehe kohvik kui demokraatia viimane bastion Imelikud kohtumised tuntutega Tallinna linn ei loobu Reidi teest (3) Teele Pehk: kuus valet Reidi tee kohta (2) Eestile kukkus sülle eesistumise peaproov Kantsleri pillav stiil ärritab ministeeriumi (39) Šokivangistust nõudev Reinsalu ei anna alla Majandus Analüüs: Valitsus viib börsile oma lüpsilehma (1) Uus aasta toob tuntava hinnatõusu (7) Välismaa Macron pürib absoluutse võimu poole ELi arenguabi juht: pelgalt rahajagamise ajad on läbi (3) Saudi Araabia nõuab nurka surutud Katarilt kuuletumist (1) Aafrika migrandid ootavad pääsu tõotatud maale Katar võib jalgpalli MMist ilma jääda Arvamus Nils Niitra: venestajatest said eestistajad (27) Kristi Vinter: nutivaimustuse varjatud ohud lapsele (1) Juhtkiri: pole vahet, millises järjekorras istub IRL (1) Teele Pehk: kuus valet Reidi tee kohta (2) Edasi 1977. aastal: teenindajate sõna Jean-Claude Juncker: kaitstes eurooplasi (20) Tiit Kändler: inimkliima lepped ja leppimatus (8) Kultuur Peeter Vähi: Neeme Järvi kuus erilist külge Arvo Pärdi õnnitlus maestro Neeme Järvile Sport Klavan: Liverpool vajab üht keskkaitsjat lisaks Kanter: 5 mm rebendit on veel alles Mercedes: Ferrari on meist ees Soome poksistaar Helenius võistleb Tallinnas Tänak tekitas endale ise ohtliku konkurendi Tallinn Tallinna linn ei loobu Reidi teest (3) Tartu Luunja viinaköögi tööliste majas võtab ilmet Riverside Villa Nutikad noored püüavad kosmoseprügi rahaks rääkida Toomas Hansson: me kõik saame olla tondipüüdjad Vastukaja: lennukaid ideid alla surudes laseme Tartul provintsistuda Kõrvekülas õpivad peagi pooled koolilapsed soojakutes Tulekahjud Hiinalinnas avasid Tartu linna rahakotirauad Surma külm hingus inimluudele ehitatud linnas Ühishaud Toomemäe külje all leiab endiselt kasutust (1) Tartu laulu- ja tantsupeolised järgnevad liikuvat pilti näitavale tudengile Roosi ehk Gildi galerii 20 aastat Suvine avaveeujumiste programm tuleb lühike, aga tihe Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: pole vahet, millises järjekorras istub IRL

2 min lugemist
Helir-Valdor Seeder FOTO: Georg Kõrre

Ühes Krõlovi valmis võtavad pärdik, eesel, kits ja karu bassi, aldi, kaks viiulit ning noodilehed ja üritavad muusikat mängida. Kui nende keelpillikvartetist asja ei saa, otsustavad nad omavahel kohti vahetada. Proovitakse nii ja naa, aga kokkumäng sellest ei parane. Lõpuks tuleb ööbik ja ütleb, et istugu nad, kuidas tahavad, moosekante neist ei saa.

Krõlov kirjutas «Kvarteti» 200 aasta eest, et pilada Vene impeeriumi riiginõukogu edutut tegevust, kuid see sobib iseloomustama ka praegust IRLi ministriportfellide ümbermängimist.

Selle erakonna toetus on pikalt olnud valimiskünnise piirimail ning viimaste uuringutulemuste järgi juba alla selle. Kui kõik jätkub vanaviisi, siis IRLil erilisi tulevikuväljavaateid pole. Muidugi võib ju Margus Tsahkna asemel esimehe toolil istuda Helir-Valdor Seeder, kes kamandab teistele kohtadele ka teised erakonna juhtpoliitikud, kuid vaevalt aitab see tagasi võita IRLile selja pööranud valijaid. Küsimus on siiski põhimõtetes.

Ehkki IRL üritab oma põlvnemislugu konstrueerida 1980ndate lõpust ja 1990ndate algusest, sai erakond praegusel kujul alguse aastal 2006, kui leivad panid ühte kappi Isamaaliit ja Res Publica. Viimased olid omas ajas justkui kaikamehed, kelle juhitud lihtrahva mäss establishmentʼi vastu viis nad 2003. aasta riigikogu valimiste järel valitsusse.

Demagoogide seltskonda polnud võimalik toona eirata ning teised poliitilised jõud valisid taltsutamise tee: laseme valitsusse, et valijad näeksid ise, et vahet pole. Selgus, et on küll, asi läks halvemaks, ning valija pööras Res Publicale selja.

Isamaaliidu enda parimad päevad jäid 1990ndatesse, kui 1992. ja 1999. aasta riigikogu valimiste järel oldi valitsuse juhterakond. Ühiserakonnale samasugust hiilgust osaks pole saanud, pigem siseprobleemid ja -hõõrumised ning teise viiuli roll esmalt Reformierakonna ja hiljem Keskerakonna valitsuses.

Viimases on IRLil tulnud teha suuri kompromisse südametunnistusega ning üsna palju oma sõnu süüa, pigistades silmad kinni peaministri erakonna juhtliikmete Kremli-lembuse, demonstratiivse õigusnihilismi ja muu ebameeldiva ees.

Muidugi võib Seeder Venemaa esimese presidendi Boriss Jeltsini kombel käskida oma erakonna Stepašinil ja Loginovil laua taga kohti vahetada, kuid lõppkokkuvõttes ei muutnud see siis ega muuda ka nüüd midagi.

Võib ju uuesti proovida Res Publica kunagist trumpi ehk demagoogiat ning soojendada üles mõned poistebändi vanad loosungid. Kuid vaevalt seegi aitab. Kui midagi veel teha annab, siis pöörduda tagasi põhimõtete juurde; kunagi esitles Isamaaliit end jõuna, kus põhimõtted on esikohal.

Seotud lood
06.06.2017 08.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto