Sisukord
Juhtkiri
Postimees
08.06.2017
Eesti Tere, helistan Postimehe toimetusest... Eesti – riik, kus vaesed käivad haigena tööl (12) Paruni matus peatas Valgas liikluse (1) Kõige närusem aeg Tallinna loomaaias sündis esimest korda ninasarvik Majandus LNG küttis Eesti ja Leedu suhted kuumaks (2) Keskpankurid arutlevad Tallinnas rahatrüki lõpetamise üle (3) Välismaa Ema ja Itaalia võimude hoiatustest ei piisanud Trump sai Bilderbergilt hindeks «rahuldav» (1) Sakslased lahkuvad tüli järel Türgi sõjaväebaasist Suurbritannias valitseb teadmatus homse ees (3) Arvamus Aarne Mäe: Grossi kopter (2) Tuul Sepp: gluteenitalumatus on osaliselt reklaamitrikk (3) Postimees 1932. aastal: verised käed saatkonnas Jaak Jõerüüt: loosungite hukutav mõju (31) Mart Raudsaar: luuavarrest pauku ei tule (7) Juhtkiri: ametnike suurõppus – eestlased teevad ära (1) Kultuur Stiljagad, biitlid, balalaikad, valged maikad Sport Et Cleveland võidaks, peab Irving end leidma Mika Salo: Audrust vormel 1-te on ainult mõni samm! Novak Djokovic kaotas Pariisis Margus Kiiver: Sardiinias maksab (rehvide) vastupidavus Sergio Ramose juhtumi valguses: sulid saavad lõpuks ikka karistada Vollekoondise treener: füüsis peab vastu, vaim peab ka pidama Tartu Lapsevanemate hoolsus läheb riigile topelt maksma (2) Loodusfestival ootab öiseid uitajaid Miina Härma koolis läheb iga aastaga aina kitsamaks Varjupaiga loomadel hoiavad silma peal kohevad sulepallid Sulgpallihallile ihuvad hammast kaks klubi Valmival Elva kunstmuruväljakul saab palli lüüa vaid valgel ajal (1) Kokku said tšello, klaver ja viiul ning tekkis keemia Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: ametnike suurõppus – eestlased teevad ära

2 min lugemist
FOTO: Urmas Nemvalts

Eesistumine hakkas juba peale, kuu aega plaanist varem – tõsi, asenduskorras ja osaliselt. Euroopa Liidu Nõukogu eesistujaks olemine on mõneti kui riigiametnike suurõppus. Eesistumisele ei tasu panna imelisi lootusi, ent väikseim tulemus on see, et tuhanded Eesti ametnikud on poole aasta pärast tunduvalt kogenumad.

Kuigi Eesti aeg hakata Euroopa Liidu Nõukogu eesistujaks pidanuks kätte jõudma 1. juulil, tõid erakorralised valimised ja valitsuse tagasiastumine Maltal kaasa selle, et neil lihtsalt pole ministreid, kes koosolekuid juhataks.

Pikalt ette valmistatud Eesti eesistumist on juba enne selle algust tabanud ootamatused, mis pole sõltunud Eestist endast. Britid otsustasid eelmise aasta jaanipäeva eelõhtuks referendumil, et nemad enam kaasa ei mängi, ja Eesti jaoks oli üks tulemus see, et meie juubeliaastaks plaanitud ELi eesistumine algab pool aastat varem.

Võrreldes eesistumise poole aasta võrra ettepoole nihutamisega on asjaolu, et Eesti ministritel tuleb nüüd maltalaste asemel mõnd koosolekut juhatada, pigem tühine ebamugavus. Veidi muutub ministrite päevakava, kokkuleppimist nõuavad detailid kuni selleni, kes esineb ministrite kohtumisele järgneval pressikonverentsil jm. Ometi on seegi väiksemat sorti tuleproov ja näitab ära, kui võimekad on meie poliitikud ja ametnikud kiiret reageerimist nõudvates oludes. Ärksamad tegelased meie ametnikkonnas seda nii võtavadki, selmet hirmus kurjalt maltalaste tempu kiruda.

Kui «lendav soomlane» Mika Häkkinen sai vormel 1 maailmameistriks (1998 ja 1999) ja Kimi Räikkönen (maailmameister 2007) kuulsust kogus, võeti kokku kõik soomlaste võidud ralli maailmameistrivõistlustel ja käibele tuli ingliskeelne väljend «if you want to win, hire a Finn» («kui tahad võita, palka soomlane»). Muidugi olid selle lause usinaimad kasutajad soomlased ise, aga… Ometi iseloomustas väljend seda, et üks väike rahvas saab olla hoopis edukam, kui keegi rahvaarvu järgi eeldada võiks.

Loomulikult ei ole ELi eesistumise publikumenu kaugeltki võrreldav vormelisõidu MM-võistlustega ja sellist ootust pole mingit mõtet äratadagi. Kontrollküsimusena võiksite mõelda, kas teil tuleb kohe meelde, milline riik oli ELi eesistuja enne Maltat. Lohutuseks võib öelda, et Eesti eesistumise eelarve on tükkis kõigi ettevalmistuste ja kultuuriüritustega samas suurusjärgus ühe F1 etapi korraldamisega.

Eesti on seadnud eesistumise ajaks neli sisulist prioriteeti. Mida aga teised Eestilt kergendustundega ootavad, tuginedes me riigi mainele, on kõige laiemas laastus see, et asjad sujuvad, nagu eestlastel üldiselt kombeks ongi, nõtkelt, tõhusalt, korrektselt ja mõttetut loba võimalust mööda vältides. Meie saame aga lisaks suurõppimisele üllatada teisi oma digilahendustega.

Seotud lood
07.06.2017 09.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto