Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.06.2017
Eesti Rohkem välistöölisi Eestisse ei mahu (9) Siberi tudengid otsisid üles oma Sise-Eesti (1) Kontserdi «Soome 100» Tallinnas avavad kahe maa presidendid Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud Tüli muuseumis viib Eestist teadlase ja 1,5 miljonit eurot (1) Etnobotaanik: direktor lubas hävitada mu karjääri (5) Majandus Graafik: Eestis on metsarohkusega sajandi parim seis (7) Euroopa Keskpank kardab endiselt madalat inflatsiooni (1) Vene «kosmosemonarh» tahab andmed seadustest kõrgemale viia (2) Välismaa Jaapan võitleb dementsusega kaasnevate hädadega Comey süüdistas Trumpi valetamises Corbyn tuleb koju! KOHALIK VAADE. Läti keelas terroririski vähendamiseks taristuobjektide jäädvustamise Arvamus Gert Kiiler: kuidas ma libauudisega tahtmatult inimesi lollitasin (3) Kristi Malmberg: maksuvõssa eksinud Eesti vajab visionääri (21) Henrik Roonemaa: dinosaurus ei taha iPadi Juhtkiri: Super Mario teated taksojuht Matile Mihkel Mutt: üks hullemaid nähtusi on «omadusteta kunstnik», kes tekitab poliitilist meediakära (14) Postimees 1939. aastal: suurriikide kokkulepe puudutab ka Baltimaade rippumatust (1) Jüri Ratas ja Juha Sipilä: Eesti ja Soome – edukad saja-aastased (1) Ilmar Raag: kes on õige moslem? (36) Kultuur Ja tuba on jälle koristamata Tallinn Art Weeki korraldaja Andra Orn: «Eesti väiksusel on omad võlud.» Sport Kontaveidi eakaaslane Ostapenko tegi Läti tennise ajalugu Üle poole miljardi euro väärtuses kvaliteeti vs väike Eesti (3) Belgia vutistaarid pelgavad veidi Eestit Kamp šeike mängib Kataris võrkpalliga veidrat mängu Talts, Kangur ja Vene andsid Sokule jah-sõna, ent küsimärke jagub Ralf Aron jagab elu edaspidigi (üli)kooli ja vormelikarjääri vahel Tallinn Kontserdi «Soome 100» Tallinnas avavad kahe maa presidendid Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud AK Ilmar Raag: kes on õige moslem? (36) Tartu Kirjandusmuuseumist vallandatud teadlane: direktor lubas hävitada mu karjääri (3) Reformierakonna valimislubadus maksab 25–30 miljonit eurot Toitlustaja keedab suvel hulga rohkem suppi ja jagab tasuta laiali Lastefondi aasta vabatahtlik: olen iga päev tänulik, et mul on terved lapsed Tudeng tegi kummarduse oma kunagisele koolile Lõputööd ühendavad surma sünniga Uue kergliiklustee servas ootab spetsiaalane jooksurada Stalinlikust Siberist külge jäänud lugemisnälg sunnib ajalehed alles hoidma Linn teeb ideekorje tulemusel rohkem koerteväljakuid Martin Hallik: toetus aitaks akadeemilise Tartu kasvama panna Henri Kaselo: Eesti oma Veneetsia Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristi Malmberg: maksuvõssa eksinud Eesti vajab visionääri

2 min lugemist
Kristi Malmberg. FOTO:SANDER ILVEST/POSTIMEES FOTO: SANDER ILVEST/

Jüri Ratase valitsuse maksuloome üle naljaviskamine on juba üsna kulunud tegevus. Nüüd oleme lisaks viimase poole aasta aina segasemaks muutuvatele maksutõmblustele saanud ka uue rahandusministri. Küllap lootis IRLi juht Helir-Valdor Seeder, et  Sven Sesteri väljavahetamine Toomas Tõniste vastu rahustab kasvõi korraks maha tagajalgadele aetud ettevõtjad.

Põhiküsimus pole aga selles, kes on rahandusminister, vaid valitsuskoalitsiooni üldises lähenemises maksuseadustele. Lihtne on valitsust kritiseerida sellega, et nad üritavad meeleheitlikult täis toppida eelarveauku, mis tekib valijate massile mõeldud tulumaksuvaba miinimumi järsust kergitamisest. Sama lihtne on väita, et maksud ongi mõeldud tehtavate kulutuste katteks ja see kõik on täiesti tavapärane ja normaalne.

Mulle tundub, et ära on unustatud asjaolu, et maksud pole ainult riigi viis oma elanikelt raha kokku korjata. Maksud on ettevõtluskeskkonna olulised kujundajad ja mõjutajad. Maksuseadustel on suur roll selles, kuhupoole ühe riigi majandus liigub, kas me oleme ahvatlevad välisinvestoritele, kas väärtuslik tööjõud tahab siia tulla.

Seetõttu ei ole meil vaja lihtsalt uut rahandusministrit, vaid maksuvisionääri. Inimest, kes suudaks näha suurt pilti ja tajuda majanduses toimuvaid protsesse. Kes saaks aru, milline mõju on mingi maksu kehtestamisel praegu ja viie aasta pärast, aga miks mitte ka kümne aasta möödudes. Kes oskaks maksude kaudu Eesti ettevõtluskeskkonda kujundada selliseks, et riigi funktsioonid oleksid täidetud ja samas ei kaaluks ettevõtjad siit ära kolimist, vaid pigem peaksid laienemisplaane.

Praegu sellist visionääri vaadet tunda pole. Maksude puhul, mida ühel päeval plaanitakse kehtestada ja järgmisel päeval teatatakse nende ärajäämisest, ei saa olla tegu mingi pikemaajalise visiooniga. Pigem on need maksualased uitmõtted, mida miskipärast ilma suuremate piduriteta avalikkuse ette paisatakse. Ja siis jälle tagasi võetakse.

Nii on tekkinud kentsakas olukord, kus kõigi nende maksude kehtestamiseks, mida valitsus plaanib-ei-plaani, on aega napp paar nädalat. Uute maksude kehtima hakkamisest on viisakas ette teatada vähemalt pool aastat. Sellises olukorras võib Tõnistet pidada julgeks meheks, et ta Seedri pakkumise vastu võttis, sest mida on tal võimalik nüüd veel ära teha?

Mahuka maksupaketi analüüsi ja arukaid muudatusi nii vähese aja jooksul ei tee. Ainus võimalus on üritada seda segadust kraamida nii palju kui võimalik ja teha kiireid konkreetseid otsuseid, milline maks siis lõpuks tuleb ja milline mitte.

Häid valikuid on siin vähe ja Sesteri suppi peab ta niikuinii helpima kogu oma ametis püsimise aja, sellest ei pääse. Õigupoolest polegi see ju ainult Sesteri supp, vaid terve koalitsiooni oma. Saab näha, kas Tõniste on see mees, kes maksuvõssa eksinud valitsuse sealt jälle välja juhatab. Selge on, et sellist inimest on hädasti vaja.

Seotud lood
08.06.2017 10.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto