Sisukord
Kultuur
Postimees
10.06.2017
Eesti Ministeeriumi ukseesine on surnukehi täis (6) Õhus on pinget (3) Politsei hakkab uurima Niine nahakliiniku tegevust (1) Isepäine kompromissikunstnik (8) Eesti kuulsaim ninasarvik Matemaatika kiuste kuldse lõpuni Narva medalistid: raske oli algklassis, mitte gümnaasiumis Valija reastas parteide patud ja voorused (9) Kontrollimata näpuvurrid ohustavad lapsi 15 aastat koduigatsust Välismaa Saksamaal valmis keelatud raamatutest tempel Konservatiivide teine lask endale jalga Corbyn tõstis leiboristid tuhast Naisõiguslane islamistidest: mida moraliseerivamad, seda väärastunumad Arvamus Juhtkiri: May tahtis Brexiti-valimisi, aga välja kukkus… (3) Marti Aavik: ajame talendid Eestist minema! (17) Peeter Raudsik: ebamugavad küsimused terroristide kohta (38) Postimees 1997. aastal: Norra valitsus: Balti riigid ei ole NATOsse astumiseks valmis Õhus on pinget (3) Tagasivaade: Veljo Tormis Kalevalaseura auliikmeks Corbyn tõstis leiboristid tuhast Eesti kuulsaim ninasarvik Isepäine kompromissikunstnik (8) Jelena Skulskaja veste: mille eest võeti Arbatil kinni Hamlet? EKI keelekool: Vabadus! Wabadus? Kultuur Nädala plaat. Haavatav, aus ja jäägitu Aja auk. DM teeb S&Mi Kristallselge debüüt Sport Vehklejad said ROKilt kingituse Katari rahakoondisest Eestile vastast polnud Mart Soidro: miks sportlastest ei saa häid kirjanikke? Lahing Sardiinias: viis meest – ka Tänak – 10 sekundi sees Kas naine sobib meestega võrdsetel tingimustel kihutama? Tarbija Kontrollimata näpuvurrid ohustavad lapsi Suur ostukorvi võrdlus: hinnaerinevus poodides ulatub peaaegu 10 euroni (5) AK Vikerkaar loeb. Ained, mis vabastavad inimese vastutusest iseenda ees Jooksja, kes on korraga nii tagaajaja kui tagaaetav Paralleelmaailmades toimuv ulmeseiklus vaegtähelepanu all kannatavale lugejale Juhtkiri: May tahtis Brexiti-valimisi, aga välja kukkus… (3) Luuletaja Heiberg ja vedurijuht Rääbis (1) Marie Heibergi jõudmine koju Eesti kultuuri täheatlas: Eesti suur narratiiv Teater ei ole parem kui ülejäänud maailm (1) Peeter Raudsik: ebamugavad küsimused terroristide kohta (38) Lühilainel ümber maakera Aja auk. DM teeb S&Mi Nädala plaat. Haavatav, aus ja jäägitu Kristallselge debüüt Arter Vaata võrdlust! Soome ja Eesti ajalugu ja aated, inimesed ja asjad Kiili turjal mööda lahte Mehed Sahara väravast: tegelikult oleme pärit ühest isast ja emast (1) Soloha Balti jaama turul kostitab lihtsalt ja maitsvalt Horoskoop SEIKLUSVIDEO! Mis tunne on olla eriüksuslane? Proovime uut moodi võita! Ari Vatanen: inimene ei õpi võitmisest, vaid ainult tagasilöökidest Erakordne rahva spartakiaad Valust loodud ilu Soome pidu tänavatoiduga Ilona Leib: Puhkamise pinge Ühine ja tegus kogukonnaaed Sõiduproov: Volvo XC60. Rootsi laud, peakoka eri (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aja auk. DM teeb S&Mi

2 min lugemist
Depeche Mode FOTO: Kuvatõmmis

Depeche Mode’i ametliku fänniklubi 1984. aasta aprilli uudiskiri teatas: «Bänd plaanib mais stuudiosse minna ja miksida ilmselt Berliinis. Plaat peaks ilmuma augustis.»

DMil üks lugu plaadilt «Some Great Reward» oli sama aasta märtsis juba ilmunud. Kandis see pealkirja «People Are People», mille video filmiti loo mehaanilise kolkimisega sobitumiseks sõjalaeva HMS Belfast tohututes masinaruumides. Bänd sämplis kõikjal, ka õues. Loos «Blasphemous Rumours» sämpliti betooni löömise heli. DM tahtis eemalduda nn Howard Jonesi saundist, nendest igavatest sündihelidest. Käidi ka Londoni parimas mänguasjapoes uusi helisid otsimas ja osteti kõikvõimalikke mängupille: klaverid, saksofonid, ksülofonid. Kõiki neid sämpliti. Eriti meeldis DMile marimba, mille nad keerasid paar oktavit madalamaks.

Ühel pärastlõunal toodi stuudiosse löökpillimängija ning sämpliti tema trumme ja erinevaid tehnikaid. Loodetavasti ei tunne sa, et me sind vägistame, ütles bänd ja sämplis iga lööki. Ükshaaval. Muusikute ühing polnud veel sämplimisega kursis ja mis selgus? Mees oli läinud koju, võtnud ühinguga ühendust ja esitas DMile arve 50 sessiooni eest pluss konsultatsioonitasu. Summa oli tohutu ja lisaks polnud enamik helisid eriti head.

Depeche’ile meeldis Berliinis. Martin Gore’ile kindlasti, sest ta üüris seal korteri. Gore’ile, kes kirjutas kõik «Rewardi» lood peale ühe, meeldis Berliini 24-tunnine eluviis. Gore andis ühe intervjuu Berliinis lausa keset ööd tänaval lamades. 

Mida ta siis rääkis? Näiteks seda, et seksuaalbarjäärid on tobedad. «Ma vahetan oma kallimaga kogu aeg riideid ja meiki. Mis siis?» Inimesed muidugi arvasid sel ajal, et transvestiit on gei ja üllatusid, kui kuulsid, et Gore seda pole.

Proovi sa siis selgitada, kui «Master And Servantis» teeb DMi plaadifirma Mute boss Daniel Miller sisisevat häält ja sülitab, et simuleerida piitsaheli, ning Dave Gahan teatab, et «treat me like a dog». «M&S» oli siis see laul, milles kõigepealt laulis hulk inimesi peene häälega «it’s a lot», seejärel kogu bänd madala häälega «it’s a lot» ja siis veel madala häälega «like life».  

Lugu miksiti tervelt seitse päeva ja mindi seda pärast valmimist kohe kontrollima Berliini klubisse, kus DJ mängis seda pärast Frankie Goes To Hollywoodi «Relaxi», kuid vaatamata sellele ikkagi tühjendas tantsupõranda. Selliste sõnadega pääses DM napilt BBC eetrikeelust. Raadiojaam oli palunud sõnu näha, kuid ainult üks töötaja pidas neid sündsusetuteks, aga otsuse tegemise ajal viibis ta puhkusel.

Alan Wilderi sõnul toimus selle loo videovõtetel ka kõige piinlikum videohetk («Ja uskuge mind, neid on olnud palju.»). See oli Prantsuse koreograafi kujundatud tants «it’s a lot» ajal.

Gore’i teine äärmus oli selline, et ta laulis loo «Somebody» sisse alasti. Stuudiokeldris. Kolme korraga sai lugu linti, meenutab Gore. Stuudio naistöötaja saadeti selleks ajaks välja, põhjenduseks, et Gore’il olevat vaja «ühendusi kontrollida». «Somebody» võeti igaks juhuks singli «Blasphemous Rumours» teiseks A-pooleks, kuna 16-aastase tüdruku enesetapukatsest rääkiv «Rumours» osutas süüdlasena jumalale.

Plaat oli DMi läbimurre USAs. «M&S» kohtas aga seal sellist vastupanu, et singleid ei väljastanud bänd USAs pärast seda aastaid.

Seotud lood
09.06.2017 12.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto