Sisukord
Uudised
Postimees
09.06.2017
Eesti Rohkem välistöölisi Eestisse ei mahu (9) Siberi tudengid otsisid üles oma Sise-Eesti (1) Kontserdi «Soome 100» Tallinnas avavad kahe maa presidendid Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud Tüli muuseumis viib Eestist teadlase ja 1,5 miljonit eurot (1) Etnobotaanik: direktor lubas hävitada mu karjääri (5) Majandus Graafik: Eestis on metsarohkusega sajandi parim seis (7) Euroopa Keskpank kardab endiselt madalat inflatsiooni (1) Vene «kosmosemonarh» tahab andmed seadustest kõrgemale viia (2) Välismaa Jaapan võitleb dementsusega kaasnevate hädadega Comey süüdistas Trumpi valetamises Corbyn tuleb koju! KOHALIK VAADE. Läti keelas terroririski vähendamiseks taristuobjektide jäädvustamise Arvamus Gert Kiiler: kuidas ma libauudisega tahtmatult inimesi lollitasin (3) Kristi Malmberg: maksuvõssa eksinud Eesti vajab visionääri (21) Henrik Roonemaa: dinosaurus ei taha iPadi Juhtkiri: Super Mario teated taksojuht Matile Mihkel Mutt: üks hullemaid nähtusi on «omadusteta kunstnik», kes tekitab poliitilist meediakära (14) Postimees 1939. aastal: suurriikide kokkulepe puudutab ka Baltimaade rippumatust (1) Jüri Ratas ja Juha Sipilä: Eesti ja Soome – edukad saja-aastased (1) Ilmar Raag: kes on õige moslem? (36) Kultuur Ja tuba on jälle koristamata Tallinn Art Weeki korraldaja Andra Orn: «Eesti väiksusel on omad võlud.» Sport Kontaveidi eakaaslane Ostapenko tegi Läti tennise ajalugu Üle poole miljardi euro väärtuses kvaliteeti vs väike Eesti (3) Belgia vutistaarid pelgavad veidi Eestit Kamp šeike mängib Kataris võrkpalliga veidrat mängu Talts, Kangur ja Vene andsid Sokule jah-sõna, ent küsimärke jagub Ralf Aron jagab elu edaspidigi (üli)kooli ja vormelikarjääri vahel Tallinn Kontserdi «Soome 100» Tallinnas avavad kahe maa presidendid Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud AK Ilmar Raag: kes on õige moslem? (36) Tartu Tartu plaanib osaleda maakonna ühistranspordikeskuse asutamisel Kirjandusmuuseumist vallandatud teadlane: direktor lubas hävitada mu karjääri (3) Reformierakonna valimislubadus maksab 25–30 miljonit eurot Toitlustaja keedab suvel hulga rohkem suppi ja jagab tasuta laiali Lastefondi aasta vabatahtlik: olen iga päev tänulik, et mul on terved lapsed Tudeng tegi kummarduse oma kunagisele koolile Lõputööd ühendavad surma sünniga Uue kergliiklustee servas ootab spetsiaalane jooksurada Stalinlikust Siberist külge jäänud lugemisnälg sunnib ajalehed alles hoidma Linn teeb ideekorje tulemusel rohkem koerteväljakuid Martin Hallik: toetus aitaks akadeemilise Tartu kasvama panna Meelelahutus Koomiks Sudoku

Uue kergliiklustee servas ootab spetsiaalane jooksurada

2 min lugemist
Endine korvpallur Joosep Toome tegi trenni uuel kergliiklusteel, mis viib Ujula tänavalt Arukülla, ja ta kiitis selle sõelmetega sillutatud jooksurada. FOTO: Margus Ansu

Ujula tänavat Arukülaga siduv kergliiklustee on nüüd saanud viimase lihvi ja jooksjad on avastanud, et nendelegi on mõeldud. Asfalditud tee kõrval on peenkillustikuga kaetud kitsas rada.

«See on väga hea, on pehmem joosta, säästab liigeseid,» ütles seal trenni teinud Joosep Toome, endine korvpallur, kelle jooksuringid algavad tihti Ujula tänava spordihoonest.

Peenkillustikuga kaetud rada on 1,2 kilomeetrit pikk. Toome tõdes, et muidugi võiks sellisel rajal pikkust olla kümme kilomeetrit, ent alustuseks on hea seegi ja joosta saab ka jõe teisel kaldal, näiteks Jänese matkarajal. 

Kõnealuse jooksuraja laiuseks on kavandatud pool meetrit ehk siis laiust on ühele jooksjale, tõdes Tartu jalg- ja jalgrattateede peaspetsialist Mihkel Vijar.

Jooksuharrastajatele annab jalgu säästva kattega raja meetreid juurde ka see, et pärast pikki vaidlusi loobuti kõvakattest jõe ääres paplialleel.

Asjatundjad osutasid, et kui ehitada nõuetekohane alus, saavad vanade paplite juured sedavõrd kahjustada, et see kiirendab paplite hukku. Nüüd on hoolduslõikuses kärbitud võradega paplite vahelisel kergteel kogu laiuses värske sõelmetest kate.

On küll tore vaadata, kui mõnele pargiteele jälle kivisillutis pannakse või tolmune kruusatee asfaldiga kaetakse, ent jooksusõpradele võib see mõnel puhul hoopis tuska teha. 

Näiteks kui Tähtvere pargis rajati pinnastee asemel betoonkattega kõnnitee, järgnes kõva nurin, ning selle kõrvale lasi linn omakorda rajada kruusakattega jooksuraja.

Tartu abilinnapea Valvo Semilarski nentis, et linn on sellest kriitikast õppust võtnud ning uute projektide puhul arutatakse ka jooksjate vaade kohe alguses läbi.

Kergliiklusteede lahendused läbivad linna kergliikluskomisjoni ja aruteludes tuleb mõelda kõigile kasutajatele.

Semilarski tõi näiteks, et raudtee äärde rajatava kergliiklustee puhul on samuti nõutud asfalditud teeosa kõrvale peenkillustikuga jooksuraja tegemine.

Selle laiuseks on mõeldud 60 sentimeetrit. Ühtekokku tuleb seda kolm kilomeetrit.

Vijari sõnul tuleb selline pikkus kokku kahest projektist ja hinnast annab aimu see, et 2,4 kilomeetrit niisugust rada maksab 6000 eurot.

Seotud lood
08.06.2017 10.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto