Sisukord
Arvamus
Tänane leht
09.06.2017
Eesti Rohkem välistöölisi Eestisse ei mahu (9) Siberi tudengid otsisid üles oma Sise-Eesti (1) Kontserdi «Soome 100» Tallinnas avavad kahe maa presidendid Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud Tüli muuseumis viib Eestist teadlase ja 1,5 miljonit eurot (1) Etnobotaanik: direktor lubas hävitada mu karjääri (5) Majandus Graafik: Eestis on metsarohkusega sajandi parim seis (7) Euroopa Keskpank kardab endiselt madalat inflatsiooni (1) Vene «kosmosemonarh» tahab andmed seadustest kõrgemale viia (2) Välismaa Jaapan võitleb dementsusega kaasnevate hädadega Comey süüdistas Trumpi valetamises Corbyn tuleb koju! KOHALIK VAADE. Läti keelas terroririski vähendamiseks taristuobjektide jäädvustamise Arvamus Gert Kiiler: kuidas ma libauudisega tahtmatult inimesi lollitasin (3) Kristi Malmberg: maksuvõssa eksinud Eesti vajab visionääri (21) Henrik Roonemaa: dinosaurus ei taha iPadi Juhtkiri: Super Mario teated taksojuht Matile Mihkel Mutt: üks hullemaid nähtusi on «omadusteta kunstnik», kes tekitab poliitilist meediakära (14) Postimees 1939. aastal: suurriikide kokkulepe puudutab ka Baltimaade rippumatust (1) Jüri Ratas ja Juha Sipilä: Eesti ja Soome – edukad saja-aastased (1) Ilmar Raag: kes on õige moslem? (36) Kultuur Ja tuba on jälle koristamata Tallinn Art Weeki korraldaja Andra Orn: «Eesti väiksusel on omad võlud.» Sport Kontaveidi eakaaslane Ostapenko tegi Läti tennise ajalugu Üle poole miljardi euro väärtuses kvaliteeti vs väike Eesti (3) Belgia vutistaarid pelgavad veidi Eestit Kamp šeike mängib Kataris võrkpalliga veidrat mängu Talts, Kangur ja Vene andsid Sokule jah-sõna, ent küsimärke jagub Ralf Aron jagab elu edaspidigi (üli)kooli ja vormelikarjääri vahel Tallinn Kontserdi «Soome 100» Tallinnas avavad kahe maa presidendid Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud AK Ilmar Raag: kes on õige moslem? (36) Tartu Kirjandusmuuseumist vallandatud teadlane: direktor lubas hävitada mu karjääri (3) Reformierakonna valimislubadus maksab 25–30 miljonit eurot Toitlustaja keedab suvel hulga rohkem suppi ja jagab tasuta laiali Lastefondi aasta vabatahtlik: olen iga päev tänulik, et mul on terved lapsed Tudeng tegi kummarduse oma kunagisele koolile Lõputööd ühendavad surma sünniga Uue kergliiklustee servas ootab spetsiaalane jooksurada Stalinlikust Siberist külge jäänud lugemisnälg sunnib ajalehed alles hoidma Linn teeb ideekorje tulemusel rohkem koerteväljakuid Martin Hallik: toetus aitaks akadeemilise Tartu kasvama panna Henri Kaselo: Eesti oma Veneetsia Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Super Mario teated taksojuht Matile

2 min lugemist
Euroopa Keskpanga president Mario Draghi. FOTO: MICHAEL PROBST/AP

Euroopa Keskpanga (EKP) nõukogu eilne koosolek Tallinnas mõjutas kahtlemata inimesi kogu maailmas. Muidugi võib vaielda, kuidas tehtud otsused ja avalikkusele edastatud sõnumid taksojuht Matit kõige enam puudutasid. Kas suviste teeremontide tõttu niigi poolsuletud linnas ummikutes seistes, et järjekordsele delegatsioonile teed anda? Või tunneb ta mõju hoopis eluasemelaenu makstes? Või poes piima-leiba ostes?

Euroopa Keskpanga juhi Mario Draghi, kauaaegse hüüdnimega Super Mario (tegelaskuju tuntud arvutimängust), Tallinna pressikonvrents oli kahtlemata ajalooline. 19 euroala riigi keskpanga juhist ning kuuest EKP juhatuse liikmest koosnev nõukogu koguneb väljaspool Maini-äärses Frankfurdis asuvat EKP peakorterit kord aastas. Eestisse tuldi eurotsooni rahanduspoliitikat kujundama esimest korda.

Suurte makromajanduslike sammude tähendust pole tavainimesel kuigi lihtne mõista. Pealegi on mõnigi kord otsuseks hoopis selle puudumine või sõnumiks kinnitus, et kõik on endine. Samas mõjutab isegi otsuste-eelne olukord rahaturge üles- või allapoole hüppama. Ka Tallinna kohtumise eel peatus Euroopas aktsiahindade langus seoses spekulatsioonidega, et Euroopa Keskpank kärbib uues majandusprognoosis inflatsiooniootusi. Prognoosist lähtuvalt oodati ka, mida öeldakse võlakirjade ostuprogrammi ehk rahatrüki lõpetamise kohta.

Milliseid sõnumeid siis saime? Draghi teatas, et baasinterssimäära enam ei langetata. Positiivse sõnumina tõsteti euroala SKT kasvuprognoosi tänavust 0,1 protsendipunkti võrra ehk 1,9 protsendini, sarnast kasvu loodetakse ka järgmise ja ülejärgmise aasta puhul. Lisaks üldistus: majanduskasvu väljavaadete riskid on tasakaalustatud. Endiselt on vaja märkimisväärset tuge, et hoida inflatsioon kahe protsendi lähedal. Mis puutub aga võlakirjade kokkuostu, siis neid mahte ja ostukava kestust ollakse valmis suurendama.

Majandus- ja rahandusanalüütikud ning börsihaid said oma kondid pureda. Taksojuht Mati võib end aga üsna rahulikult tunda. Euroopa majanduses praegu mingeid erilisi vapustusi ei paista ja kui peaks minema näiteks uue liisingulepingu sõlmimiseks, pole vaja intressihüpet peljata – seda, et makse suurus on seotud euriboriga, teab küllap iga laenu- ja liisinguvõtja. Ja ummikud ummikuteks, tänu niisugustele üritustele saab taksojuht mõne magusa sõiduotsagi.

Super Mario läbis aga järjekordse kohustusliku leveli ja lendas tagasi oma kodusesse pilvelõhkujasse. Loodetavasti jõudis ta seejuures pidulikul õhtusöögil silmata ka meie maailmatasemel muuseumi – Lennusadamat. Mõnikord võib selline tähelepanu olla meile tähtsamgi kui mõni keskpankurite kuivavõitu salakeeles edasi antud makromajanduslik teade.

Seotud lood
08.06.2017 10.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto