Sisukord
Uudised
Tänane leht
09.06.2017
Eesti Rohkem välistöölisi Eestisse ei mahu (9) Siberi tudengid otsisid üles oma Sise-Eesti (1) Kontserdi «Soome 100» Tallinnas avavad kahe maa presidendid Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud Tüli muuseumis viib Eestist teadlase ja 1,5 miljonit eurot (1) Etnobotaanik: direktor lubas hävitada mu karjääri (5) Majandus Graafik: Eestis on metsarohkusega sajandi parim seis (7) Euroopa Keskpank kardab endiselt madalat inflatsiooni (1) Vene «kosmosemonarh» tahab andmed seadustest kõrgemale viia (2) Välismaa Jaapan võitleb dementsusega kaasnevate hädadega Comey süüdistas Trumpi valetamises Corbyn tuleb koju! KOHALIK VAADE. Läti keelas terroririski vähendamiseks taristuobjektide jäädvustamise Arvamus Gert Kiiler: kuidas ma libauudisega tahtmatult inimesi lollitasin (3) Kristi Malmberg: maksuvõssa eksinud Eesti vajab visionääri (21) Henrik Roonemaa: dinosaurus ei taha iPadi Juhtkiri: Super Mario teated taksojuht Matile Mihkel Mutt: üks hullemaid nähtusi on «omadusteta kunstnik», kes tekitab poliitilist meediakära (14) Postimees 1939. aastal: suurriikide kokkulepe puudutab ka Baltimaade rippumatust (1) Jüri Ratas ja Juha Sipilä: Eesti ja Soome – edukad saja-aastased (1) Ilmar Raag: kes on õige moslem? (36) Kultuur Ja tuba on jälle koristamata Tallinn Art Weeki korraldaja Andra Orn: «Eesti väiksusel on omad võlud.» Sport Kontaveidi eakaaslane Ostapenko tegi Läti tennise ajalugu Üle poole miljardi euro väärtuses kvaliteeti vs väike Eesti (3) Belgia vutistaarid pelgavad veidi Eestit Kamp šeike mängib Kataris võrkpalliga veidrat mängu Talts, Kangur ja Vene andsid Sokule jah-sõna, ent küsimärke jagub Ralf Aron jagab elu edaspidigi (üli)kooli ja vormelikarjääri vahel Tallinn Kontserdi «Soome 100» Tallinnas avavad kahe maa presidendid Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud AK Ilmar Raag: kes on õige moslem? (36) Tartu Kirjandusmuuseumist vallandatud teadlane: direktor lubas hävitada mu karjääri (3) Reformierakonna valimislubadus maksab 25–30 miljonit eurot Toitlustaja keedab suvel hulga rohkem suppi ja jagab tasuta laiali Lastefondi aasta vabatahtlik: olen iga päev tänulik, et mul on terved lapsed Tudeng tegi kummarduse oma kunagisele koolile Lõputööd ühendavad surma sünniga Uue kergliiklustee servas ootab spetsiaalane jooksurada Stalinlikust Siberist külge jäänud lugemisnälg sunnib ajalehed alles hoidma Linn teeb ideekorje tulemusel rohkem koerteväljakuid Martin Hallik: toetus aitaks akadeemilise Tartu kasvama panna Henri Kaselo: Eesti oma Veneetsia Meelelahutus Koomiks Sudoku

Linn teeb ideekorje tulemusel rohkem koerteväljakuid

2 min lugemist
Tartlased tahavad koerte jalutusväljakuid. FOTO: Georg Kõrre

​«Koerte mänguväljakuid paneme kindlasti juurde, näiteks Raja parki,» võttis Tartu üldplaneeringu ja arenguteenistuse juhataja Indrek Ranniku kokku, mida muutis tänavu kevadel uudsena kasutatud ideekorjekaart veebis.

Tartu üldplaneeringu avalikustamise ajal võis iga linlane Tartu kodulehel veebikaardil ära märkida koha või mitu ja öelda, mis seal võiks teha.

Väga palju tehti juttu sellest, kuhu veel võiks rajada koerte mänguväljakuid, välja pakuti ka jõesauna tegemist, rohkelt tõstatati liiklusküsimusi. Ühtekokku tuli sellel viisil umbes 150 ettepanekut.

Ideekorje töötab

«Ennekõike on oluline see, et saime hulga väga väärtuslikku tagasidet, mida muus vormis ei ole võimalik saada,» ütles Tartu abilinnapea Jarno Laur. «Paljud neist ettepanekutest ei olegi seotud üldplaneeringu menetlusega, aga näitavad ära need kohad, kus meil on probleeme. Tõesti, ristmike lahendus ja kõnniteed teevad inimesele muret. Nad ei ole asjaga paiguti üldse rahul.»

Laur ütles, et lemmikloomade mänguväljakud või suhtlusplatsid, nagu neid ka nimetatakse, lähevad loomaomanikele ilmselgelt korda.

Indrek Ranniku oli ideekorje tulemusega rahul. «Kindlasti oli seda vaja, see andis võimaluse väga lihtsalt oma mõte teele saata,» nentis ta. «Hiirega kõps kaardile ja saad ära kirjutada. Suurema arengudokumendi puhul, olgu või transpordilahendusi kavandades, on ideekorjet ikka mõtet kasutada.»

Laur leidis samuti, et lihtsus julgustab sõna võtma. Formaalsed võimalused pigem peletavad inimesi ja panevad kirjutamise mõttest loobuma. 

«Kindlasti on ideekorjes ka varjatud ressursse,» lisas Laur. «Järgmine kord võime katsetada, et anname võimaluse teiste esitatud ideid arvustada – nagu Facebookis on laikimine (like – meeldima) ja heitimine (hate – vihkama – toim). Saame teha osalemise veel interaktiivsemaks ja sedasi rohkem inimesi meelitada aruteludesse.»

Täna pärastlõunal korraldab linnavalitsus üldplaneeringu teemal viimase arutelukoosoleku, kus on kavas tutvustada esitatud ettepanekuid ja nende suhtes võetud seisukohti. 

Viimane avalik arutelu

Avaliku väljapaneku ajal laekunud ettepanekutest lähtudes otsustati muuta planeeringu kergliikluse lahendusi, mitmete kruntide juhtotstarvet, miljööväärtuslike hoonestusalade piire ja parkimispõhimõtteid. Planeeringus otsustati mitte arvestada monorelsi kavandiga, trammitee analüüsimine jätkub teemaplaneeringus.

Kokku laekus avaliku väljapaneku ajal üldplaneeringu kohta ettepanekuid ja vastuväiteid ligi sajalt esitajalt. Nende analüüsi ja vastuvõetud seisukohtade põhjal on koostatud 175-leheküljeline dokument.

Kui arutelust peaks uusi seisukohti kooruma, on see info kavas tuleval nädalal viia linnavalitsuse ning volikogu arengu- ja planeerimiskomisjoni ette.

Kuu lõpuks peaks olema üldplaneering ettepanekute järgi korrigeeritud ja linn saadab selle maavanemale järelevalve tegemiseks.

Avalik arutelu

  • Üldplaneeringu avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu on täna kell 16 Kvartalis V konverentsikeskuses, sissekäik Aleksandri-Soola tänava nurgalt.

Vaata ka www.tartu.ee/uldplaneering

Seotud lood
08.06.2017 10.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto