Sisukord
Tallinn
Tänane leht
09.06.2017
Eesti Rohkem välistöölisi Eestisse ei mahu (9) Siberi tudengid otsisid üles oma Sise-Eesti (1) Kontserdi «Soome 100» Tallinnas avavad kahe maa presidendid Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud Tüli muuseumis viib Eestist teadlase ja 1,5 miljonit eurot (1) Etnobotaanik: direktor lubas hävitada mu karjääri (5) Majandus Graafik: Eestis on metsarohkusega sajandi parim seis (7) Euroopa Keskpank kardab endiselt madalat inflatsiooni (1) Vene «kosmosemonarh» tahab andmed seadustest kõrgemale viia (2) Välismaa Jaapan võitleb dementsusega kaasnevate hädadega Comey süüdistas Trumpi valetamises Corbyn tuleb koju! KOHALIK VAADE. Läti keelas terroririski vähendamiseks taristuobjektide jäädvustamise Arvamus Gert Kiiler: kuidas ma libauudisega tahtmatult inimesi lollitasin (3) Kristi Malmberg: maksuvõssa eksinud Eesti vajab visionääri (21) Henrik Roonemaa: dinosaurus ei taha iPadi Juhtkiri: Super Mario teated taksojuht Matile Mihkel Mutt: üks hullemaid nähtusi on «omadusteta kunstnik», kes tekitab poliitilist meediakära (14) Postimees 1939. aastal: suurriikide kokkulepe puudutab ka Baltimaade rippumatust (1) Jüri Ratas ja Juha Sipilä: Eesti ja Soome – edukad saja-aastased (1) Ilmar Raag: kes on õige moslem? (36) Kultuur Ja tuba on jälle koristamata Tallinn Art Weeki korraldaja Andra Orn: «Eesti väiksusel on omad võlud.» Sport Kontaveidi eakaaslane Ostapenko tegi Läti tennise ajalugu Üle poole miljardi euro väärtuses kvaliteeti vs väike Eesti (3) Belgia vutistaarid pelgavad veidi Eestit Kamp šeike mängib Kataris võrkpalliga veidrat mängu Talts, Kangur ja Vene andsid Sokule jah-sõna, ent küsimärke jagub Ralf Aron jagab elu edaspidigi (üli)kooli ja vormelikarjääri vahel Tallinn Kontserdi «Soome 100» Tallinnas avavad kahe maa presidendid Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud AK Ilmar Raag: kes on õige moslem? (36) Tartu Kirjandusmuuseumist vallandatud teadlane: direktor lubas hävitada mu karjääri (3) Reformierakonna valimislubadus maksab 25–30 miljonit eurot Toitlustaja keedab suvel hulga rohkem suppi ja jagab tasuta laiali Lastefondi aasta vabatahtlik: olen iga päev tänulik, et mul on terved lapsed Tudeng tegi kummarduse oma kunagisele koolile Lõputööd ühendavad surma sünniga Uue kergliiklustee servas ootab spetsiaalane jooksurada Stalinlikust Siberist külge jäänud lugemisnälg sunnib ajalehed alles hoidma Linn teeb ideekorje tulemusel rohkem koerteväljakuid Martin Hallik: toetus aitaks akadeemilise Tartu kasvama panna Henri Kaselo: Eesti oma Veneetsia Meelelahutus Koomiks Sudoku

Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud

2 min lugemist
Tallinna merepäevade mereparaad mullu suvel. FOTO: Sander Ilvest / Postimees

Tänavused Tallinna merepäevad kestavad kolme päeva asemel neli, lisandunud on üks uus sadam ja siia saabuvad regati The Tall Ships Races laevad.

Merepäevad kestavad 15.–18. juulini viies sadamas: Vanasadamas, Lennusadamas, Haven Kakumäel, Noblessneri sadamas ja Pirita jahisadamas. Need kuupäevad on valitud just The Tall Ships Racest arvestades.

«Regatt The Tall Ships Races on 1956. aastal alanud purjeõpperegatt, mille eesmärk on viia 15–25 aasta vanused noored merele purjetama ning õpetada neile sellega eluks vajalikke oskusi,» rääkis Eesti Noorte Purjeõppeseltsi juhatuse liige Madis Rallmann.

«See laevastik on väga kirju. Seal on üle saja aasta vanuseid suuri klassikalisi purjelaevu ja samas ka moodsaid jahte. Praeguse seisuga teame, et tuleb vähemalt 24 laeva. Osa on üle saja meetri pikad, osa 12 meetri pikkused,» lisas ta.

Merepäevade suurim külaline on regatil osalev 117,5 meetrit pikkune neljamastiline purjelaev STV Sedov, mis valmis 1921. aastal Kielis. Merepäevadel seisab Sedov Vanasadama kruiisikai ääres.

Suuruselt järgmine on 109 meetri pikkune purjeõppelaev Mir Peterburist. 1989. aastal ehitatud Mir on Admiral Makarovi mereakadeemia õppelaev, millel saavad merepraktikat ainult akadeemia parimad.

Esimesed regatist osa võtvad laevad peaksid Tallinna jõudma pühapäeva, 16. juuli hilisõhtul, kui Lennusadamas on käimas traditsiooniline öölaulupidu. «Kui mõned suuremad purjelaevad saabuvad, siis on ju kena, kui neid sellise rahvakogunemisega tervitame. Aga see, kas nad jõuavad selleks ajaks, selgub 24 tundi enne pidu,» ütles meremuuseumi direktor Urmas Dresen.

Ta lisas, et Lennusadamas saab ka tänavu näha viikingeid koos nende käsitöö, võitlusoskuste ja kõige muuga. «Lennusadamas on koha leidnud Tallinn Race, mis on meie alalt kenasti vaadeldav. Tänavu on sinna lubanud tulla ka sellised laevad, mis ei olegi merega nii väga tihedas kokkupuutes, vaid pigem lendavad ehk Flying Phantom,» lausus Dresen.

Lennusadama naabruses asuvas Noblessneris on merepäevade üritused 15. juulil. «Oleme endale külla kutsunud Intsikurmu festivali ja «Tour d’ÖÖ» jalgratturid. Programm algab kell 12 päeval ja kestab kaheni öösel. Ainult üheks päevaks tehakse lahti kaks kohta, kuhu inimesed muidu ei pääse. Üks neist on Noblessneri ellingupark ehk suur muruplats tehaste taga, kuhu ehitatakse suur lava. Toome kohale parimad tänavatoidu tegijad ja head esinejad,» lubas Noblessneri sadama turundusjuht Ann Virkus.

«Ja ainult üheks päevaks avame Eesti kõige mereäärsema kortermaja. Laseme inimesed sinna sisse, küpsetame värskeid kukleid. Seal on DJd, elav muusika, kokanduskool lastele ja palju muud. Klassikasõpradele on valukojas suur klassikakontsert, kus astub üles Kiievi tipptasemel sümfooniaorkester,» lisas ta.

Sel aastale esimest korda merepäevadel osalev Haven Kakumäe sadam korraldab Eestis esimesena Speed Race’i. «See on erinevate purjekate kiirustest. Alustame Optimistidega ja lõpetame kiirete kaatritega,» rääkis Haven Kakumäe sadama tegevjuht Neeme Kaarma. «Meil on külas ka üritus nimega «Meresõber» ja koos meie enda purjekooliga pakume lastele terve nädala jooksul võimalust saada purjetamise ning mereohutuse algteadmisi. Meil on ka merepäästeõppused, kuhu on kaasatud ka helikopterid ja merevägi ja meie asukoha tõttu on ka helikopteriga merest päästmine publikule hästi vaadeldav.»

Merepäevad lõpetab aga suurejooneline eskaadrisõit, millega regati The Tall Ships Races laevad suunduvad siit edasi Turusse, teised laevad aga pöörduvad pärast tagasi Tallinna.

Seotud lood
08.06.2017 10.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto