Sisukord
Majandus
Postimees
09.06.2017
Eesti Rohkem välistöölisi Eestisse ei mahu (9) Siberi tudengid otsisid üles oma Sise-Eesti (1) Kontserdi «Soome 100» Tallinnas avavad kahe maa presidendid Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud Tüli muuseumis viib Eestist teadlase ja 1,5 miljonit eurot (1) Etnobotaanik: direktor lubas hävitada mu karjääri (5) Majandus Graafik: Eestis on metsarohkusega sajandi parim seis (7) Euroopa Keskpank kardab endiselt madalat inflatsiooni (1) Vene «kosmosemonarh» tahab andmed seadustest kõrgemale viia (2) Välismaa Jaapan võitleb dementsusega kaasnevate hädadega Comey süüdistas Trumpi valetamises Corbyn tuleb koju! KOHALIK VAADE. Läti keelas terroririski vähendamiseks taristuobjektide jäädvustamise Arvamus Gert Kiiler: kuidas ma libauudisega tahtmatult inimesi lollitasin (3) Kristi Malmberg: maksuvõssa eksinud Eesti vajab visionääri (21) Henrik Roonemaa: dinosaurus ei taha iPadi Juhtkiri: Super Mario teated taksojuht Matile Mihkel Mutt: üks hullemaid nähtusi on «omadusteta kunstnik», kes tekitab poliitilist meediakära (14) Postimees 1939. aastal: suurriikide kokkulepe puudutab ka Baltimaade rippumatust (1) Jüri Ratas ja Juha Sipilä: Eesti ja Soome – edukad saja-aastased (1) Ilmar Raag: kes on õige moslem? (36) Kultuur Ja tuba on jälle koristamata Tallinn Art Weeki korraldaja Andra Orn: «Eesti väiksusel on omad võlud.» Sport Kontaveidi eakaaslane Ostapenko tegi Läti tennise ajalugu Üle poole miljardi euro väärtuses kvaliteeti vs väike Eesti (3) Belgia vutistaarid pelgavad veidi Eestit Kamp šeike mängib Kataris võrkpalliga veidrat mängu Talts, Kangur ja Vene andsid Sokule jah-sõna, ent küsimärke jagub Ralf Aron jagab elu edaspidigi (üli)kooli ja vormelikarjääri vahel Tallinn Kontserdi «Soome 100» Tallinnas avavad kahe maa presidendid Merepäevad on jälle kõvasti kasvanud AK Ilmar Raag: kes on õige moslem? (36) Tartu Kirjandusmuuseumist vallandatud teadlane: direktor lubas hävitada mu karjääri (3) Reformierakonna valimislubadus maksab 25–30 miljonit eurot Toitlustaja keedab suvel hulga rohkem suppi ja jagab tasuta laiali Lastefondi aasta vabatahtlik: olen iga päev tänulik, et mul on terved lapsed Tudeng tegi kummarduse oma kunagisele koolile Lõputööd ühendavad surma sünniga Uue kergliiklustee servas ootab spetsiaalane jooksurada Stalinlikust Siberist külge jäänud lugemisnälg sunnib ajalehed alles hoidma Linn teeb ideekorje tulemusel rohkem koerteväljakuid Martin Hallik: toetus aitaks akadeemilise Tartu kasvama panna Henri Kaselo: Eesti oma Veneetsia Meelelahutus Koomiks Sudoku

Euroopa Keskpank kardab endiselt madalat inflatsiooni

3 min lugemist
Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi pressikonverentsil Tallinnas. FOTO: INTS KALNINS/REUTERS/Scanpix

​Ehkki eurotsooni majanduse seis on hakanud paranema, on Euroopa Keskpank (EKP), kes pidas eile Tallinnas nõukogu istungi rahapoliitika teemal, endiselt mures madala inflatsiooni pärast.

«Teave, mis on laekunud pärast aprilli lõpus toimunud nõukogu eelmist istungit, kinnitab euroala majanduse jõulisemat kasvutempot, mis peaks kujunema varem eeldatust mõnevõrra kiiremaks,» ütles EKP president Mario Draghi reaalkooli aulas istungijärgsel pressikonverentsil sissejuhatavas kõnes.

«Keskpanga nõukogu hinnangul on majanduskasvu väljavaadet ohustavad riskid praegu üldiselt tasakaalustatud,» lisas ta.

Viimane lause on oluline, sest esimest korda pärast EKP eelmise presidendi Jean-Claude Trichet’ presidendiks oleku aega öeldi välja, et riskid on tasakaalustatud. Draghi asus EKP presidendi ametikohale 2011. aasta 1. novembril ning tema ajal on räägitud ainult sellest, et riskid on vähenenud. Niisiis näeb keskpank, et tõenäosus, et majandusel läheb praegusest paremini või halvemini, on enam-vähem võrdne; varem kestis aastaid seis, kus tõenäolisem oli halvenemine.

EKP avaldas eile ka värske majandusprognoosi, mille järgi kasvab euroala majandus sel aastal 1,9, järgmisel 1,8 ja 2019. aastal 1,7 protsenti. Võrreldes varasema, tänavu märtsis tehtud prognoosiga, ennustatakse suuremat majanduskasvu.

Postimehe küsimusele, kas eurotsooni majandusel on hakanud paremini minema tänu QE-le (quantitative easing ehk rahatrükk – toim) või hoolimata sellest, vastas Draghi, et tänu QE-le.

«QE on toetanud majanduse taastumist,» toonitas ta ning tõi näiteks terve hulga majandusnäitajaid, mis on viimasel ajal paranenud või kerkinud rekordtasemele. «Viimase kolme ja poole aastaga on eurotsoonis loodud viis miljonit uut töökohta,» tõi ta näite.

Tõsi, veidi varem tunnistas Draghi, et paljud nendest töökohtadest on madala kvaliteediga, see tähendab ajutised ja osalise koormusega töökohad, mis aeglustavad palgakasvu.

«Finantseerimistingimused on jäänud äärmiselt soodsaks ja see on peamiselt ainult tänu QE-le. Rahapoliitika otsused pole mitte kunagi olnud nii efektiivsed, kui need on praegu,» märkis EKP juht.

Mis aga keskpanga rahapoliitika jaoks isegi tähtsam võib olla, inflatsiooninäitaja muudeti varasemaga võrreldes väiksemaks: selleks aastaks on see 1,5, järgmiseks 1,3 ja ületulevaks 1,6 protsenti. EKP inflatsioonieesmärk on kaks protsenti aastas, õigemini pügalake alla selle, aga lähiaastatel selleni ei jõuta.

Hinnatõusu peamine põhjus on kütuse ja toidu kallinemine. Kui neid mitte arvestada, siis tuumikinflatsioonis, mis on keskpanga jaoks tähtsamgi inflatsiooninäitaja, ei ole suurt midagi muutunud. Seega võib EKP sõnumit tõlgendada nii, et ehkki majanduskasv kiireneb, ei pruugi see endaga kaasa tuua inflatsiooni kiirenemist, nagu see tavaliselt on.

Ehkki keskpank kardab liigaeglast inflatsiooni, deflatsiooniohtu enam ei nähta. Seepärast eemaldas EKP nõukogu oma otsusest võimaluse baasintressi edasi langetada. Samas ei täitunud turgude ootus saada vihje, millal ja kuidas hakatakse varaostuprogrammi lõpetama.

EKP on deklareerinud, et praeguses mahus ostetakse võlakirju kuni selle aasta lõpuni mahus 60 miljardit eurot kuus. Mis saab edasi, selle kohta mingit vihjet ei tulnud. Nõukogu otsuses öeldakse hoopis, et juhul, kui väljavaade muutub vähem soodsaks või finantstingimused ei ole enam kooskõlas edasiste sammudega inflatsiooni arengu püsival kohandamisel, on keskpanga nõukogu valmis suurendama varaostude mahtu ja/või kestust.

On teada, et erinevalt Ameerika Ühendriikidest ei ole eurotsoonis turul olevate võlakirjade maht nii suur. Sestap esitati Draghile pressikonverentsil küsimus, et kui programm peaks jätkuma ka järgmisel aastal, kas leidub piisavalt võlakirju. On ju EKP piisava hulga riigivõlakirjade puudumisel sunnitud ostma ka ettevõtete võlakirju, mistõttu võib keskpank muuhulgas osta ka Eesti Energia võlakirju, mida teeb Soome Pank.

Eesti Pank on ostnud Eleringi võlakirju, aga need läksid riigivõlakirjade arvestusse. Eleringi võlakirju on ostnud ka Soome Pank.

Draghi kinnitas, et programm on probleemide lahendamiseks piisavalt paindlik. Nii mõnigi finantsspetsialist kahtleb siiski, kas keskpanga juhi optimism on põhjendatud.

Euro kurssi mõjutasid Tallinnas tehtud otsused negatiivselt. Enne pressikonverentsi väikeses miinuses olnud ühisraha oli kella seitsmeks õhtul nõrgenenud 0,35 protsenti, 1,12 dollarini.

Euroopa aktsiaturgudele mõjus EKP nõukogu istung pigem positiivselt.

Seotud lood
08.06.2017 10.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto