Sisukord
Juhtkiri
Postimees
10.06.2017
Eesti Ministeeriumi ukseesine on surnukehi täis (6) Õhus on pinget (3) Politsei hakkab uurima Niine nahakliiniku tegevust (1) Isepäine kompromissikunstnik (8) Eesti kuulsaim ninasarvik Matemaatika kiuste kuldse lõpuni Narva medalistid: raske oli algklassis, mitte gümnaasiumis Valija reastas parteide patud ja voorused (9) Kontrollimata näpuvurrid ohustavad lapsi 15 aastat koduigatsust Välismaa Saksamaal valmis keelatud raamatutest tempel Konservatiivide teine lask endale jalga Corbyn tõstis leiboristid tuhast Naisõiguslane islamistidest: mida moraliseerivamad, seda väärastunumad Arvamus Juhtkiri: May tahtis Brexiti-valimisi, aga välja kukkus… (3) Marti Aavik: ajame talendid Eestist minema! (17) Peeter Raudsik: ebamugavad küsimused terroristide kohta (38) Postimees 1997. aastal: Norra valitsus: Balti riigid ei ole NATOsse astumiseks valmis Õhus on pinget (3) Tagasivaade: Veljo Tormis Kalevalaseura auliikmeks Corbyn tõstis leiboristid tuhast Eesti kuulsaim ninasarvik Isepäine kompromissikunstnik (8) Jelena Skulskaja veste: mille eest võeti Arbatil kinni Hamlet? EKI keelekool: Vabadus! Wabadus? Kultuur Nädala plaat. Haavatav, aus ja jäägitu Aja auk. DM teeb S&Mi Kristallselge debüüt Sport Vehklejad said ROKilt kingituse Katari rahakoondisest Eestile vastast polnud Mart Soidro: miks sportlastest ei saa häid kirjanikke? Lahing Sardiinias: viis meest – ka Tänak – 10 sekundi sees Kas naine sobib meestega võrdsetel tingimustel kihutama? Tarbija Kontrollimata näpuvurrid ohustavad lapsi Suur ostukorvi võrdlus: hinnaerinevus poodides ulatub peaaegu 10 euroni (5) AK Vikerkaar loeb. Ained, mis vabastavad inimese vastutusest iseenda ees Jooksja, kes on korraga nii tagaajaja kui tagaaetav Paralleelmaailmades toimuv ulmeseiklus vaegtähelepanu all kannatavale lugejale Juhtkiri: May tahtis Brexiti-valimisi, aga välja kukkus… (3) Luuletaja Heiberg ja vedurijuht Rääbis (1) Marie Heibergi jõudmine koju Eesti kultuuri täheatlas: Eesti suur narratiiv Teater ei ole parem kui ülejäänud maailm (1) Peeter Raudsik: ebamugavad küsimused terroristide kohta (38) Lühilainel ümber maakera Aja auk. DM teeb S&Mi Nädala plaat. Haavatav, aus ja jäägitu Kristallselge debüüt Arter Vaata võrdlust! Soome ja Eesti ajalugu ja aated, inimesed ja asjad Kiili turjal mööda lahte Mehed Sahara väravast: tegelikult oleme pärit ühest isast ja emast (1) Soloha Balti jaama turul kostitab lihtsalt ja maitsvalt Horoskoop SEIKLUSVIDEO! Mis tunne on olla eriüksuslane? Proovime uut moodi võita! Ari Vatanen: inimene ei õpi võitmisest, vaid ainult tagasilöökidest Erakordne rahva spartakiaad Valust loodud ilu Soome pidu tänavatoiduga Ilona Leib: Puhkamise pinge Ühine ja tegus kogukonnaaed Sõiduproov: Volvo XC60. Rootsi laud, peakoka eri (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: May tahtis Brexiti-valimisi, aga välja kukkus…

2 min lugemist
Tööpartei liider Jeremy Corbyn (vasakul) ja konservatiivist praegune valitsusjuht Theresa May. FOTO: Andy Buchanan/AFP/SCANPIX

Briti konservatiividel on kaks korda jutti õnnestunud paljulubavatele kaartidele vaatamata mäng enda jaoks täiesti untsu keerata. Eelmine peaminister David Cameron ei tahtnud rahvahääletust lubades Brexitit ja Theresa May mõistagi ei korraldanud erakorralisi valimis selleks, et konservatiivid parlamendis kohti kaotaks.  

See, et loodetud hiilgava võidu asemel kaotasid konservatiivid May juhtimisel hoopis kohti, tähendab, et valitsus ei saa Brexiti-läbirääkimistel Euroopa Liiduga võtta äärmuslikult jõulisi positsioone ja võimalused pokkerimängija kombel bluffida on hoopis ahtamad.

Muidugi, May oli eelmisel aastal lubanud, et erakorralisi valimisi ei tule. Aasta algul näitasid aga arvamusküsitlused, et konservatiividel oleks võimalik saada parlamendis hoopis tugevam enamus, kui neil eelmistest, veel Cameroni-aegsetest valimistest oli. Kui valimised 19. aprillil välja kuulutati, kasvas toetus konservatiividele veelgi ja püsis (uuringute keskmisena) kuni mai viimase kolmandikuni enam kui 45 protsendi tasemel.

Mayl oli vaja parlamendis saada suurem konservatiivide ülekaal seetõttu, et ka ta enda tooride leeris ollakse Brexitisse suhtumises killustunud. Kuna aga kohuski on nii otsustanud, ei saa valitsus Brexitisse puutuvaid otsuseid parlamendi heakskiiduta teha. Valitsusel on päris raske tulla Euroopa Liidu survestamiseks välja, kasvõi ainult läbirääkimiste taktika mõttes, pakkumistega, mis viiksid Ühendkuningriigi Euroopa Liidust veelgi kaugemale, kui on praegu Türgi. Näiteks on Türgi 1996. aastast Euroopa Liidu tolliliidu liige (v.a põllumajandustooted), aga May on ähvardanud sellestki välja astuda.

Mõju Brexiti-läbirääkimistele on valimistulemustel kindlasti ja muidugi on see oluline teema. Ometi oleks eksitav rääkida, et just Brexiti-küsimused tõid Mayle oodatud suurvõidu asemel positsiooni märgatava halvenemise.

May ootas valijatelt toetust jõulisele läbirääkija positsioonile. Äärmusvasakpoolsel Jeremy Corbynil, kes praegu on Briti leiboristide erakonna eesotsas, õnnestus aga juhtida tähelepanu sotsiaalküsimustele – valimiste mõttes edukalt. (Miskipärast ei heiduta ta valijaid sugugi värsked uudised sellest, milline on töörahva elu Venezuelas – selle sotsialistliku «paradiisi» poliitika kiitja on Corbyn pikka aega olnud.)

Veelgi enam tasub aga tähele panna terrorirünnakute mõju. Nii nagu Eestiski oleme kogenud, hindavad valijad eelkõige seda, kui palju on patrullpolitseinikke tänavail näha. James Bonde hinnatakse filme vaadates, aga päriselus on nad kodanike eest varjatud ja saavad oma MIde ülemustelt salajasi ordeneid. Theresa May oli aga see siseminister, kes kärpis patrullpolitseinike arvu – järelikult süüdlane?.

Seotud lood
    09.06.2017 12.06.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto