Sisukord
Uudised
Postimees
12.06.2017
Eesti Algab kohus Edgar Savisaare üle Puhast narkourgast pole olemas Majandus Sõõrumaa võttis Paruski Tederilt üle Kaupmehed loevad napsumüügi kahjusid kokku Alibaba kasv jätkub hoogsalt (3) Välismaa AJA PEEGEL. Saksamaa katsed džihadistide armee loomisel kukkusid haledalt läbi Kirik, mida ümbritseb okastraat (1) Prantslased otsustavad president Macroni saatuse Briti valimisrulett tõi küsimärgi lahutuskõneluste kohale (1) Serbia ja Kosovo lõputud erimeelsused Põlissoomlaste juhivahetus kõigutab valitsust Arvamus Margus Mihkels: võõrasse kloostrisse oma seadustega ei ronita (33) Edasi 1981. aastal: ENSV Ülemnõukogu kümnenda koosseisu kolmas istungjärk Raivo Vetik: eestlased ja eestivenelased on lõimumise põhiküsimustes üksmeelsed (40) Juhtkiri: Ott Tänaku tähesõit Maarja Vaino: liialdamine viib lameduseni (4) Kultuur Sergei Lebedev: venelased ei taha ajalugu endale tunnistada (1) Keegi ei tea, millal temast saab põgenik… Sport Mõlder, Sikk, Vatanen ja Gross – kõik rõkkasid! Fotod: Tänaku ja Järveoja kohustuslik suplus Sardiinia vetes Kommentaar: Tänaku MM-tiitel pole võimatu, aga ees ootavad kaks üliolulist rallit Šoki äärelt Mehhikosse raskelt välja teenitud tasu järele (1) Kommentaar: Reimi plaani potentsiaal jäi rumala punase kaardi tõttu nägemata Ostapenko vaimustas tervet Lätit Tartu Kassiuputus: omanikud mõistavad oma terved lemmikud surma (1) Rattafännid tegid ise südalinna laenutuse (1) Lõuna-Eestis maasikad valmis. Marjad leiavad ostja soolasest hinnast hoolimata (2) Vaata milliseid lahendusi arhitektid Atlantise ümbruse taashoonestuseks pakuvad (5) Arvustus: segadused Jõmmuga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lõuna-Eestis maasikad valmis. Marjad leiavad ostja soolasest hinnast hoolimata

2 min lugemist
Tartu lähistel Haaslava vallas tegutseva AranFarmingu juhataja Paavo Otsus saab igal aastal kodumaise maasikasaagi kiletunnelite alt kuu aega varem kui avamaalt. FOTO: Sille Annuk

Maasikakasvatajad peavad avamaal saaki jaheda kevade tõttu veel paar nädalat või rohkemgi ootama, sest loodus on kaks nädalat maas. Selleks, et Eesti elanikud ei peaks ostma välismaa marju, on mitmel pool Lõuna-Eestis maasikakasvatajad võtnud kasutusele nutikaid lahendusi.

Esimesi punased maasikaid võis Haaslava vallas Päkste külas ettevõttes AranFarming näha 26. mail. Need olid üksikud marjad. Ettevõte alustas kodumaise maasika müüki 1. juunil Tallinnas Solarise keskuse taluletis. Kilohinnaks oli kuu alguses 20 eurot, tänaseks on see langenud 16 eurole.

Kuigi maasika kilohind on üsna krõbe, on huvi kodumaise marja vastu olemas. Kogused, mis praegu iga päev maasikapõldudel korjatakse, pole aga veel  suured. Rääkida võib sadadest kilodest päevas. Sel nädalal võib AranFarmingus oodata ka esimest kartulisaaki. 

Kiletunnelid

AranFarmingu juhataja Paavo Otsus tõdes, et kui inimesed nägid lettidel esimesi eestimaiseid maasikaid, oli mõnelgi esimene reaktsioon, et see on pettus ja välismaa kaupa müüakse Eesti kauba pähe. Nii see siiski pole.

Otsus kasvatab maasikat umbes 15 hektaril, millest natuke vähem kui pool on kaetud kiletunnelitega, kus marjad saavad valmis ligi kuu varem kui avamaal. Kiletunnelid pannakse taimedele peale märtsi keskel. Kui kõik punased maasikad on  korjatud, võetakse kiled maha.

Avamaal ja kiletunneli all kasvanud maasikate maitsel ei ole Paavo Otsuse sõnul vahet.

Kuna temperatuur on kile all kõrgem ja vihm ning muud ilmastikuolud saaki ei riku, tuleb mari varem. «Eelis on see, et tarbija ei pea ostma välismaa maasikaid,» lausus ta.

Köetav kasvuhoone

Avamaal ja kiletunneli all kasvanud maasikate maitsel ei ole Paavo Otsuse sõnul vahet.

Mustangi talus Võrumaal said esimesed kodumaised maasikad valmis veelgi varem, aprilli lõpus. Talu peremees Aarne Musting kasvatab neid suures köetavas kasvuhoones. 

Praegu saab Mustangi talu maasikaid osta 16 euroga Nõmme turult ning huvi kodumaiste marjade vastu on suur.

Musting on ka sügiseti proovinud kasvuhoones maasikate kasvatada, kuid see ei tasunud tema sõnul end ära.

Eelmisel nädalal olid Lõuna-Eesti maasikad ainult pealinnas müügil, kuid  sel nädalal peaksid jõudma ka Tartu suurematesse kauplustesse.

Seotud lood
10.06.2017 13.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto