Sisukord
Uudised
Tänane leht
12.06.2017
Eesti Algab kohus Edgar Savisaare üle Puhast narkourgast pole olemas Majandus Sõõrumaa võttis Paruski Tederilt üle Kaupmehed loevad napsumüügi kahjusid kokku Alibaba kasv jätkub hoogsalt (3) Välismaa AJA PEEGEL. Saksamaa katsed džihadistide armee loomisel kukkusid haledalt läbi Kirik, mida ümbritseb okastraat (1) Prantslased otsustavad president Macroni saatuse Briti valimisrulett tõi küsimärgi lahutuskõneluste kohale (1) Serbia ja Kosovo lõputud erimeelsused Põlissoomlaste juhivahetus kõigutab valitsust Arvamus Margus Mihkels: võõrasse kloostrisse oma seadustega ei ronita (33) Edasi 1981. aastal: ENSV Ülemnõukogu kümnenda koosseisu kolmas istungjärk Raivo Vetik: eestlased ja eestivenelased on lõimumise põhiküsimustes üksmeelsed (40) Juhtkiri: Ott Tänaku tähesõit Maarja Vaino: liialdamine viib lameduseni (4) Kultuur Sergei Lebedev: venelased ei taha ajalugu endale tunnistada (1) Keegi ei tea, millal temast saab põgenik… Sport Mõlder, Sikk, Vatanen ja Gross – kõik rõkkasid! Fotod: Tänaku ja Järveoja kohustuslik suplus Sardiinia vetes Kommentaar: Tänaku MM-tiitel pole võimatu, aga ees ootavad kaks üliolulist rallit Šoki äärelt Mehhikosse raskelt välja teenitud tasu järele (1) Kommentaar: Reimi plaani potentsiaal jäi rumala punase kaardi tõttu nägemata Ostapenko vaimustas tervet Lätit Tartu Kassiuputus: omanikud mõistavad oma terved lemmikud surma (1) Rattafännid tegid ise südalinna laenutuse (1) Lõuna-Eestis maasikad valmis. Marjad leiavad ostja soolasest hinnast hoolimata (2) Vaata milliseid lahendusi arhitektid Atlantise ümbruse taashoonestuseks pakuvad (5) Arvustus: segadused Jõmmuga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rattafännid tegid ise südalinna laenutuse

1 min lugemist
Sõiduvahendid on ühekäigulised ja lihtsad, näitas möödunud nädalal Rüütli tänaval jalgrataste remondi- ja laenutuspunkti avanud Henry Timusk. Praegu on neid 20, aga kui vajadus kasvab, saab ka juurde muretseda. FOTO: Risto Mets

Tuled siia, maksad raha ära ja sõidad, ei midagi keerulist, rääkis Rüütli tänaval Ruunipizza taga sisehoovis möödunud nädalal rataste remondi- ja laenutuspunkti avanud MTÜ Tartu Eksperimentaalse Jalgrattatehase (TERT) üks eestvedajaid Henry Timusk. «Ja lõpuks tood ikka tagasi ka,» pani ta sõitjatele südamele.

Teadupärast kavandab ka Tartu linnavalitsus juba mõnda aega oma rattalaenutuse süsteemi. TERT leidis aga koha ja tegi selle pikema jututa ära. 

«Mida siin ikka pikalt planeerida, tuleb lihtsalt pihta hakata,» leidis Timusk linnavalitsuse plaane kommenteerides.

Päevaks jalgratta laenutamine maksab 12 eurot. Kes tahab lühemat aega sõita, saab ka teistsuguse summa peale kokku leppida.

Laenutuse kõrval vaat et olulisemakski teenuseks peab ta hoopis rataste remonti. Kuid mitte nii, et inimene toob katkise ratta ja saab selle hiljem remondituna kätte. Ei! «Võtad aega, näitame ette. Saad oma ratta lahti võtta ja kokku panna. Kas lõpuks sama ratas kokku saab, näitab aeg,» muheles Timusk.

Rattaentusiaste saadab tihti lõbus seltskond, kelle jaoks kahe ratta olemasolu jalgratta juures on üle tähtsustatud. Austraaliast, Saksamaalt või mujaltki pärit juhendajate käe all saab monorattal sõidu ära õppida. 

Samuti tehakse koostööd Tartu Pseudo Toursiga, mis korraldab linnas rattaga teematuure.

«Kui nõudlust on, püüame iga päev kell 13–18 lahti olla,» rääkis viis aastat tagasi TERTiga algust teinud ja praegu MTÜ juhatusse kuuluv Ilmar Peeter Part. Ta leidis, et rattasõiduhuvilisi tuleb üha juurde ja selline teenus, nagu nemad pakuvad, oli linnas puudu. 

Kas selle teenusega on võimalik ka ära elada, selgub tulevikus, kuid kuna linnas tegutsevad rattapoed ära elavad, on see järelikult võimalik, tõdes Part.

Timusk ja Part unistavad, et ajapikku kujuneb Tartuski välja rahvarohke jalgrattakultuur, nagu mõnes Hollandi väikelinnas.

Seotud lood
10.06.2017 13.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto