Sisukord
Uudised
Tänane leht
12.06.2017
Eesti Algab kohus Edgar Savisaare üle Puhast narkourgast pole olemas Majandus Sõõrumaa võttis Paruski Tederilt üle Kaupmehed loevad napsumüügi kahjusid kokku Alibaba kasv jätkub hoogsalt (3) Välismaa AJA PEEGEL. Saksamaa katsed džihadistide armee loomisel kukkusid haledalt läbi Kirik, mida ümbritseb okastraat (1) Prantslased otsustavad president Macroni saatuse Briti valimisrulett tõi küsimärgi lahutuskõneluste kohale (1) Serbia ja Kosovo lõputud erimeelsused Põlissoomlaste juhivahetus kõigutab valitsust Arvamus Margus Mihkels: võõrasse kloostrisse oma seadustega ei ronita (33) Edasi 1981. aastal: ENSV Ülemnõukogu kümnenda koosseisu kolmas istungjärk Raivo Vetik: eestlased ja eestivenelased on lõimumise põhiküsimustes üksmeelsed (40) Juhtkiri: Ott Tänaku tähesõit Maarja Vaino: liialdamine viib lameduseni (4) Kultuur Sergei Lebedev: venelased ei taha ajalugu endale tunnistada (1) Keegi ei tea, millal temast saab põgenik… Sport Mõlder, Sikk, Vatanen ja Gross – kõik rõkkasid! Fotod: Tänaku ja Järveoja kohustuslik suplus Sardiinia vetes Kommentaar: Tänaku MM-tiitel pole võimatu, aga ees ootavad kaks üliolulist rallit Šoki äärelt Mehhikosse raskelt välja teenitud tasu järele (1) Kommentaar: Reimi plaani potentsiaal jäi rumala punase kaardi tõttu nägemata Ostapenko vaimustas tervet Lätit Tartu Kassiuputus: omanikud mõistavad oma terved lemmikud surma (1) Rattafännid tegid ise südalinna laenutuse (1) Lõuna-Eestis maasikad valmis. Marjad leiavad ostja soolasest hinnast hoolimata (2) Vaata milliseid lahendusi arhitektid Atlantise ümbruse taashoonestuseks pakuvad (5) Arvustus: segadused Jõmmuga Meelelahutus Koomiks Sudoku

Vaata milliseid lahendusi arhitektid Atlantise ümbruse taashoonestuseks pakuvad

2 min lugemist

Atlantise piirkonna ehk Holmi pargi taashoonestamise arhitektuurivõistlusele laekus kaheksa tööd, mida Tartu linnaarhitekt Tõnis Arjus hindab väga heaks tulemuseks. Kuulsa meelelahutuskeskuse Atlantisega, mida vanem põlvkond mäletab ka Kaunase restoranina, käivad võistlustööd ümber erinevalt. Mõni mängib selle uushoonestuse osaks, mõni unustab täiesti või on selle asemele pakkunud väljaku.

Žürii koguneb võistlustöid hindama täna ja peaks oma valiku tegema 22. juuniks. Praegu veel ei ole sel põhjusel avalikustatud tööde autorid.

Linnaarhitekti üldistus

Linnaarhitekt Arjus ütles, et ta ei ole veel jõudnud võistlustöid n-ö läbi elada, pigem on teinud kiirtutvuse ning ta ei ole valmis andma põhjalikku hinnangut iga töö kohta, küll aga oli ta valmis üldistuseks.

Ta tõdes, et tingimused olid üsna detailsed ja ala on keerulise krundistruktuuriga, omanike plaanid ja võimalused on väga erinevad. 

«Osalejad pidid sellega arvestama, nad  on üsna hästi hakkama saanud ning tervikliku linnaruumi kavandanud,» leidis Arjus. «Tööde autorid on suhtunud erinevalt. Mõni on võtnud krundistruktuuri kivisse raiutuna, mõni on korrigeerinud. Erinevalt suhtuti Holmi tänava asukohta ja trammitee võimalikkusse. Kõik need asjad hakkasid mõjutama.»

Žürii esimees, Tartu abilinnapea Jarno Laur rõõmustas Holmi tänava käsitlemise üle, sest kesklinna üldplaneeringu koostamisel oli nimetatud tänavast väga palju juttu.

Väga erinevalt on paigutatud kõrgeid dominanthooneid ja ka avalikku ruumi on käsitletud mitmes laadis. 

«Mõned autorid on lõhkunud ala väga pisikesteks osadeks, nii et see on risti-rästi läbitav, mõned on pakkunud suuremaid üksusi,» ütles Arjus. «Ruum peab olema loogiline, loogiliselt kasutatav ja pingestatud, aga peab jääma ka avalikku ruumi. See on ilmselgelt tundlik koht, tuleb rõhku panna, et suur osa alast ja eriti kallas jääks mõnusalt avalikkusele kasutada.»

Laur lisas, et liigendatud, ent tihe linnaruum töödes on sümpaatne. Uut kavandades on tema sõnul sageli hirm, et tuleb midagi massiivset, kuid nendes töödes on suured ehitusmahud pandud inimlikku mõõtmesse.

Minevikust tulevikku

Tsitaate minevikust, olgu siis Holmi tänav, Holmi sild või Metropoli väljak, oli töödesse pikitud üksjagu. 

«Me elame ikkagi tulevikus. Kui võtta vihjeid minevikust, peavad need sobituma uude tervikusse,» lausus Arjus. «Üks-ühele tavaliselt ei ole võimalik vanu sihte ja hoonete paiknemist kopeerida, sest linn on ümberringi muutunud. Võib võtta tsitaate ajaloost, aga teha seda nüüdisaegses vormis.»

Linnaarhitekt märkis, et koguneval žüriil tuleb märgata seda, mis on töödest puudu jäänud, ja sedagi, kas näiteks trammiteed on võimalik lisada nii, et kontseptsioon ei läheks kaotsi. Ühtki tööd ei saa Arjuse sõnul pidada valmis projektiks, sest käsitletav ala on sedavõrd suur. «See on protsessi väga esimene samm,» tõdes ta.

Tartu Postimees pakub lehelugejatele igast võistlustööst ühe vaate ja väheldase selgituse, rohkem vaateid ja selgitusi on leitav Tartu kodulehel www.tartu.ee/holmi-arhitektuurivoistlus

Seotud lood
10.06.2017 13.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto