Sisukord
Arvamus
Tänane leht
13.06.2017
Eesti Linnafoorum püüab südalinna inimestele tagasi anda Avariipaigalt otsejoones tapmispaika (10) Savisaare protsessi rahvarohke avavaatus sai kiire lõpu Riigi raha eest igal pool hambaid korda ei saa (4) Majandus Tööotsijad võtavad võimu enda kätte (1) Uberi juht läheb ajutiselt ära Välismaa May loodab sõjaka pastori jüngritele Hiinlased pelgavad kodumaiseid äärmuslasi Moskva politsei kätt said tunda ka tavalised puhkajad Välismaa lühiuudised 13.06. Arvamus Juhtkiri: rivistus reitingu nimel (1) Postimees (Perno Postimees) 1862. aastal: suur hobuste näitus Toompeal Juhan Mellik: Venemaa on kõiges süüdi! (29) Piret Tamm: kuidas istuval ajastul püsti saada? Kultuur Rammstein sundis järgnema (1) «Miks on õigus midagi avalikus linnaruumis öelda ainult neil, kes suudavad selle eest maksta?» Sport ROKi otsus päästis Eesti epeenaiskonna tuleviku Märtini ja Tänaku esimeses võidus on mitmeid ühiseid jooni Tänak siirdub testile, Järveoja jääb perelisa ootama Magus võit Läti üle andis mitu olulist vastust (1) Tallinn Linnafoorum püüab südalinna inimestele tagasi anda Tarbija Said herilaselt sutsaka ja ei läinudki paiste? Kiirabiarst selgitab, miks järgmine kord võib hullemini minna (2) Tartu Riia tänava viadukti alla rajati uus sajuveetorustik. Miks seal pühapäeval ikkagi uputas? (3) Piirissaare vald annab vana velskripunkti ühe euro eest rendile (1) Kinnisvaraarendaja jäi kuuriomaniku jonnile alla (6) Luik lähtub põhimõttest «taandu või sure» sTARTUp Day kolib Eesti Rahva Muuseumist Ahhaasse Vitraažikunstnik maalib akte, maastikke, portreid ja abstrakte Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: rivistus reitingu nimel

2 min lugemist
Jussi Halla-Aho. FOTO: MARTTI KAINULAINEN/AFP/Scanpix

Soome valitsuskriisi põhjuseid tuleb otsida poliitikute soovis näidata end valijatele sobivast küljest. Teisisõnu – erakonnad asusid pärast sisepoliitiliste jõujoonte muutumist järgmisteks valimisteks rivisid korrastama. Vastuoluliste vaadetega Jussi Halla-aho tõusu järel Põlissoomlaste (Perussuomalaiset) etteotsa tundsid ilmselt nii peaminister Juha Sipilä erakond Keskusta kui Petteri Orpo Kokoomus, et neil olnuks päris keeruline senist koalitsiooni teovõimelisena hoida.

Timo Soini juhtimise all hakkas Põlissoomlaste erakond valijate meelest liialt etableeruma. Täpselt kaks aasta tagasi, 29. mail 2015 jõuti valitsuskoalitsiooni ja Soini ise sai välisministri portfelli. Võim tõstab tõsiseltvõetavust, samal ajal aga kasvab vastutus nii tegude kui väljaütlemiste osas ning see seab tegevusele teatud piirid. Kuna eurokriitika, vastandumispoliitika suurtele erakondadele jne oli järjest vähem nähtav, läks võimu nimel tehtud kompromiss Põlissoomlaste valijate meelest liiga kaugele.

Põlissoomlaste populaarsus on parimatest päevadest kaugel (aprillis kohalikel valimistel 8,8 protsenti). Populaarsust koguvad samal ajal rohelised, kes on immigratsiooniküsimustes Põlissoomlaste antipoodid (kohalikel valimistel 12,5 protsenti). Samal ajal langes ka Keskusta suuruselt kolmandaks jõuks ning on kaotanud populaarsuse tipphetkedega võrreldes peaaegu kolmandiku.

Isikuna on Halla-aho justkui Soini vastand. Soini on hea huumoriga rahvamees ja näidanud end kokkuleppijana; Halla-ahoi seevastu tõsimeelne, vaikne, varem peaaegu ainuliselt immigratsiooniteemadele keskendunud. Usuliste tunnete solvamise ja rahvustevahelise viha õhutamise eest saadud trahv tõstis Halla-aho populaarsusust ja temast sai ka oma erakonna favoriit. Varem tagasihoidlike tulemustega islamikriitiline poliitik sai 2011. aastal Eduskunta valimistel 15 000 häält. Euroopa Parlamendi valimistel 2014 saavutas ta Alexander Stubbi järel koguni teise koha.

Halla-aho sõnakasutusest võib leida ka piiripealseid või neid ületavaid väljendeid. Samas tasub otsese siltide kleepimisega olla ettevaatlik. Tema immigratsiooni puudutav kava pole midagi pöörast (stiilis «meie kvoot on null»), vaid pigem jõuline vastandus roheliste «vägisi multikultuurseks» sõnumitele.

Soome koalitsioon saab täienduse tõenäoliselt soomerootslaste ja kristlike demokraatide näol ning ehkki enamus parlamendis on väike, saadakse valitsus usutavasti toimima. Põlissoomlasi ootav isolatsioon muudab aga kogu Soome erakondlik-poliitilist süsteemi. Edasised valikuvõimalused on ahtamad igaühe jaoks, kes hakkab järgmist valitsust kokku panema. Nagu Rootsis, kus paremäärmuslike Rootsi Demokraatidega keegi mängida ei taha. Või ka Eestis, kus samas rollis oli Keskerakond ning sarnane saatus ähvardab ka EKREt.

Seotud lood
12.06.2017 14.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto