K, 18.05.2022

Soomere: kiirkatamaraan tekitab eluohtlikke laineid

BNS
Soomere: kiirkatamaraan tekitab eluohtlikke laineid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Akadeemik Tarmo Soomere hinnangul peaks Viking Line uus alus Tallinna lahes aeglasemalt sõitma.
Akadeemik Tarmo Soomere hinnangul peaks Viking Line uus alus Tallinna lahes aeglasemalt sõitma. Foto: LIIS TREIMANN/PM/SCANPIX BALTICS

Viking Line’i kiirkatamaraan Viking Faster (FSTR) peaks ohutuse tagamiseks Tallinna lahel praegusest varem kiiruse maha võtma, leiab mereteadlane ja Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere.

«Need Viking Fasteri lained, mida ma olen näinud droonivideotes, samuti Pikakari rannas ja Lennusadama juures, on ka täisinimestele eluohtlikud, noortest ja lastest rääkimata,» ütles lainete käitumist sügavuti uurinud akadeemik. Ta lisas, et see alus peaks Tallinna lahe ja Aegna saare randades ohutuse tagamiseks võtma kiiruse maha juba Aegna põhjatipu lähedal.

Viking Faster tuli Tallinna-Helsingi liinile tänavu kevadel. Selle teekond kestab üks tund ja 45 minutit. Teiste kiirlaevadega võrreldes tekitab aprillist oktoobrini sõitev kiirkatamaraan oluliselt kõrgemaid ja teistsuguseid laineid, mis ohustavad isegi laugetena, aga eriti ranna lähedal murdudes väikeste alustega sõitjaid ja purjetamist või süstasõitu õppivaid noori.

Viking Line Eesti OÜ juhataja Inno Borodenko sõnul on ettevõte katamaraani kõrgetest ja teistsugustest lainetest teadlik. «Oleme rentnikud ja saadame info kindlasti edasi laeva omanikule,» ütles ta. «Kiirkatamaraani omanik on Rootsi ettevõte Nordic HSC, kes vastutab ühtlasi navigatsiooni eest ja varasem kiiruse maha võtmine saab olla Viking Line Eesti OÜ ja laevaomaniku koostöös sündiv otsus.»

Borodenko sõnul on sõidugraafikud paika pandud turu nõudluse põhjal ning kiirus on sätitud selle järgi, millal laev peab saabuma ja lahkuma. Ta lisas, et neile oleks kiiruse varasemaks vähendamiseks argument veeteede ameti, politsei- ja piirivalveameti, Harju maavalitsuse või keskkonnaameti signaal.

Veeteede ameti pressiesindaja ütles, et «amet jälgib muu hulgas ka veeliiklust Tallinna lahel ning kui tekib ohtlik olukord, siis sekkutakse ja antakse vajalikud hoiatused ja juhised». Ta viitas meresõiduohutuse seadusele, mille järgi on ameti pädevuses laevaliikluse ohutuse tagamiseks ajutiste piirangute kehtestamine.

Samas juhtis pressiesindaja tähelepanu, et veeseaduse järgi on maavanemal õigus kehtestada kiiruse piirang, kui liiklemine, veesõiduki suur kiirus või muu asjaolu võib ohustada veeliiklust, kahjustab või võib kahjustada veekogu seisundit ning lõhkuda veekogu kaldaid või häirib teisi veekogu kasutajaid.

Politsei- ja piirivalveameti valmisoleku ja reageerimise büroo juht Marti Magnus tõdes, et kiirkatamaraan võib tekitada tavapärasest suuremaid laineid. «Kuid iga inimene, kes mistahes veesõiduki või spordivahendiga merel liigub, peab omama esmaseid teadmisi, kuidas käituda ja mida sellises olukorras teha,» lausus ta.

Märksõnad
Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tartu Postimees
Tagasi üles