K, 18.05.2022

Aafrika seakatk võtab 3400 rõngassaba elu

Aafrika seakatk võtab 3400 rõngassaba elu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1

Mingiks ajaks kaob Pärnumaalt Kihlepa ümbrusest sageli tuulega üle Audru valla kanduv seafarmile iseloomulik lõhn. See pole sugugi hea märk, kuna seakasvatus on elu loomulik osa.

Üleeile hommikul teatati Pärnumaa veterinaarkeskusele võimalikust seakatku kahtluset OÜ Lõpe Agro Kihlepa farmis: kolme päeva jooksul oli surnud neli looma. 50 sõralist olid kõrges palavikus. Samal päeval võeti loomadelt proovid ja saadeti need laborisse uuringutele. Õhtuks oli asi kindel – tegemist on Aafrika seakatkuga.

Eile kehtestati nakkuse tõkestamiseks taudipunktis karantiin ja otsustati, et seakatku leviku vältimiseks tuleb hukata Kihlepa farmi kõik 3400 siga. Loomi hakatakse surmama täna.

Lõpe Agro juhatuse liikme Mare Noodi sõnul valitseb Kihlepa farmis must meeleolu. «Saime laborilt vastuse ja šokk oli väga suur,» rääkis ta. «Seda enam, et kasutame väga tugevaid bioohutusmeetmeid.»

Ehkki pole täpselt teada, kui kauaks farm karantiini jääb, nentis Audru vallavanem Siim Suursild, et kui sigala jääb pikaks ajaks suletuks, võib mõni kohalik inimene töö kaotada.

Vallavanem võttis pärast halvast uudisest kuulmist ühendust Pärnumaa veterinaarkeskuse juhataja Raivo Mogilnõiga ja sai kinnituse, et valla territooriumil loomi ei maeta: AS Vireen suudab hukatavaid sigu töödelda. Vajaduse korral külmutatakse sõralised enne seda.

Taudipunktist kümne kilomeetri raadiusesse rohkem seafarme ei jää, seega esialgu rohkem kitsendusi ümbruskonna farmidele ei rakendata.

Katku leviku üle ei osanud veterinaarkeskuse juht Mogilnõi spekuleerida. Tema sõnul loodetakse siiski välja selgitada, kuidas katk farmi jõudis.

«Põhjust bioohutusnõudeid täita on aasta ringi, kuna seal avaldavad metssead kõige suuremat survet: selles piirkonnas on Pärnu maakonnas praegu enim metssigu. Suvi suurendab veel ohtu, et seakatk jõuab farmi,» teatas ta.

Eesti Maaülikooli teadlased aitavad epidemioloogilise uuringu käigus välja selgitada, kuidas võis haigustekitaja farmi pääseda. 28. veebruaril hindas ekspertkomisjon selle kõrge bioohutusega farmiks, puudusi ei leitud.

Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda kinnitusel jääb seakatkuoht farmidele püsima veel pikaks ajaks. «Taud on metssigadel endiselt laialt levinud ega näita hääbumise märke,» lausus ta, rõhutades, et kõik loomapidajad peavad praegu katku levikut igati tõkestama.

Eelmisel nädalal tuvastati katkujuhtumid kodusigadel Leedus ja Poolas. Nüüdseks on seakatk jõudnud juba seitsmesse Poola ja kolme Leedu seafarmi. Lätis on tänavu kodusigadel tuvastatud kaks katkujuhtumit.

Märksõnad
Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Tartu Postimees
Tagasi üles