Sisukord
Uudised
Tänane leht
15.06.2017
Eesti Kolmel vaalal «Edasi» Mõttetust Tartu lehest riigi parimaks (1) Uus luurekoordinaator tuleb leida nädalatega (16) Majandus USA on hiinlaste pärast hirmul (13) Eesti majanduse lühiuudised Ülepeakaela tehtud maksupakett loob ebakindla riigi kuvandi (2) Välismaa AJA PEEGEL Kuidas britid argentiinlased mutta surusid Sessionsi kuulamine hägustas vett veelgi KOHALIK VAADE: Kellele esitada arve terrorihirmu eest? Trump andis Pentagonile Afganistani suhtes vabad käed Londonit tabas järjekordne tragöödia (1) Arvamus Siim Maivel: maksetega venitamine tuleneb kiirest majanduskasvust Ott Järvela: Eesti tippsport õitseb (1) Juhtkiri: koalitsioon mängib maha Eesti eelise (29) Postimees 1938. aastal: 1600 km pikkune terasvöö Tsehhoslovakkia ümber Avo-Rein Tereping: millest Eesti inimarengu aruanne ei räägi (12) Olev Remsu: Eestit halvavad parteilised ja rahvuslikud valikud (13) Karmo Tüür: kuusteist Hiinat (3) Kultuur David Lynch ehk ära vaata kardina taha Sport Tramburai võrkpallurite saamata jäänud raha üle jätkus täistuuridel Ogier esitas M-Spordile ultimaatumi Kirt võtab hoo maha Tänak ja M-Sport vallutavad Võrumaa Helenius jättis kaotuse järel ülbitsemise Superstaadion – Venemaa korruptsiooni sümbol (10) Võrkpallikoondis siirdub tundmatusse Tartu Veeteede amet ootab uhiuuele kontrollkaatrile nime Tartu turismi turgutab eestlane Kolm kilo baktereid inimese kehas ei ole lihtsalt ruumitäide (1) Kaineks juhiks registreeris end ka Sloveenia politseidirektor Endine kirikuõpetaja: Noored Kooli annab parima ettevalmistuse õpetajaametiks Spordikuulsuse mälestusmärk kerkib jalutajate kohale (1) Imre Mürk: valimisliidud pole edu toonud (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Spordikuulsuse mälestusmärk kerkib jalutajate kohale

2 min lugemist
Georg Hackenschmidt on mälestusmärgis kujutatud noore atleedina naasmas koju justkui teisest aegruumist. Jalgraja kohal kõrguvatesse terava viiluga maja piirjooni kujutavatesse kaartesse on sisse lõigatud märksõnad tema filosoofilistest teostest. Sisselõiked heidavad maapinnal loetavaid varje. FOTO: Kavand

Tartusse on kerkimas monumentaalne teos, mis jäädvustab silmale nähtavalt maailmakuulsa maadleja ja tõstja, aga ka mõtlejana tuntud Georg Hackenschmidti mälestust. Skulpturaalse lahenduse eesmärk on väljendada tema kaht põhitegevusala: sporti ja filosoofiat.

Sporditegelastest ja mõnest teisest nimekast tartlasest koosneva algatusrühma korraldatud konkursi võidutöö autorid on Eesti kunstiakadeemia arhitektuuritudengid Helmi Marie Langsepp ja Kristel Alliksaar (skulpturaalse lahenduse väljatöötamisse ja teostamisse on kaasatud skulptor Tõnis Paberit).

Atleedi naasmine

Autorid on Hackenschmidti kujutanud noore atleedina naasmas koju justkui teisest aegruumist. Skulptuuri kohal kõrguvatesse kaartesse on lõigatud märksõnad tema filosoofilistest teostest. Päikesevalguses joonistuvad maapinnale sõnade valgusvarjud.

Sportlasena raskejõustikus omal ajal ilma teinud Georg Hackenschmidt sündis Carl Hackenschmidti kalevi- ja villavabriku majas, mis asus enne sõda umbes sealsamas, kuhu on kavas paigaldada mälestusmärk – turuhoone ja Võidu silla vahele jalgrajalõigu kohale ja külgedele.

Mälestusmärgi autorite sõnul on raja kõrval kaared, millest olenevalt, kust vaadata, vormub kas terava viiluga maja piirjoon kui kujutlus kodust või maja järkjärguline hajumine ja lõpuks kadumine, tuues keskpunkti uuesti tee. «Hackenschmidt maailmakodanikuna oli suure osa oma elust võõrsil – teel –, ent temaga oli kaasas mälestus kodust Emajõe kaldal,» märkisid nad.

Raha kogumine

FOTO: Graafika: TPM

Algatusrühma teatel läheb mälestusmärk maksma esialgsel hinnangul 150 000 eurot. Selle raha kogumiseks on nüüd antud võimalus teha annetusi MTÜ Festivitas Artiumi sihtotstarbelisele pangakontole EE712200001120282082 (ülekande selgitusse kirjutada G. Hackenschmidti monument).

Kui palju ja kas üldse kavatseb läbi aegade kuulsaima Tartust pärit sportlase mälestusmärgi heaks anda linnavalitsus?

Linnapea Urmas Klaas kiitis tartlaste eraalgatust. 

«Linnavalitsus on nende mõtet toetanud ning konkursil väljavalitud töö ja selle tulevase asukoha kultuurikomisjonis ja mai alguses ka linnavalitsuse istungil heaks kiitnud,» lisas ta. «Ma loodan, et esimese hooga koguneb vajalik summa kodanike endi annetustest. Kõigil tartlastel on oma toetusega võimalik näidata, et selle monumendi püstitamist peetakse oluliseks.»

1. augustil möödub Hackenschmidti sünnist 140 aastat.

Maailmakuulus Georg Hackenschmidt

  • Georg Hackenschmidt (1. august 1877, Tartu – 19. veebruar 1968, London) lõpetas 1892 Tartu reaalkooli.
  • Euroopa esimestel raskejõustikumeistrivõistlustel 1898 võitis maadluses esikoha ja tõstmises jäi kolmandaks.
  • Püstitanud maailmarekordeid tõstmises.
  • Pidas oma profikarjääri jooksul üle 3000 matši, millest kaotas ainult kaks.
  • Mitme kehakultuuriteoreetilise ja filosoofilise teose autor.
  • Infoagentuur Reuters valis Hackenschmidti 1999. aastal 20. sajandi saja suurima sportlase hulka.

Allikas: algatusrühm

Seotud lood
14.06.2017 16.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto