Sisukord
Arvamus
Tänane leht
16.06.2017
Eesti Ossinovski: Reformierakonna ja EKRE käehoidmine tekitab muret (2) Õpetaja viib Ruubeni koos Nelega tantsupeole Kas Keskerakonna vene leeri eraldumine või reklaamitrikk? (6) Tapmise juba paistnud lahendus jäigi püüdmatuks (3) Valitsus astus libedale rajale (3) Majandus USA keskpank hakkab bilanssi kokku tõmbama Saksa minister: põllumajandustoetused peavad jääma samaks (1) Välismaa Ülevaade ja fotod: Vene protestid jäid Putini otseliinisaates tavalise inimese murede varju KOHALIK VAADE. Moskva tahab Balti riikidelt okupatsiooni eest võlga sisse nõuda (27) Britid otsivad Londoni õuduste öö eest vastutajat Maailma rikkaim riik osutab naabritele visa vastupanu (1) Fotod: Londoni põlengus kannatanutele ulatasid abikäe ka Lily Allen ja Jamie Oliver (1) Arvamus Jüri Saar: Tartu põhiküsimus: kuhu ehitada suur maja? Andrius Kubilius: Ukraina vajab Marshalli plaani (8) Vastukaja: veel kord gluteenist ja selle talumatusest Juhtkiri: ebaõigluse mõru hõng (3) Postimees 1928. aastal: Nõukogude majandus hädas, Stalin teab lahendusi Sport Mayweatheri ja McGregori poksimatš tulebki! Vollemeeste reis Mehhikosse: üks magas sisse, teine kardab lennata, kolmas sai sissesõidukeelu (1) Ott Tänak, M-Sport ja Grossi helikopter panid Mäe-Suhka küla kihama Eesti vehklemise medalijuubel Tartu Suur õlireostus kortermaja õuel toob üüratu arve Raatuse koolipere pakib viimaseid asju Peipsi järve ääres leiab aset verepulm (3) Muusikut ja poetessi sõidutab ratastel purjekaslava õuest õue Mart Reiniku kool saab üle linna staadioni Aastane Kvartal on oma koha leidnud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1928. aastal: Nõukogude majandus hädas, Stalin teab lahendusi

1 min lugemist
Jossif Stalin. FOTO: SCANPIX

«Len. Pravda» kirjutab, et valitsevad suured raskused nõukogude tööstuses: aprilli konjunktuuris tulid ilmsiks kolm nähtust: 1) terav tööstusproduktsiooni langemine, 2) kaubaveo vähenemine ja 3) kaubavahetuse langemine.

Võrreldes neid andmeid käesoleva aasta märtsiga näeme, et tööstuse produktsioon aprillis on langenud 12,5 prots. ja kaubavedu 18 prots. võrra. Ka põllumajandussaaduste valmistamine on vastavalt langenud.

Samal ajal on aga produktsioon mitmes tööstusharus tunduvalt kallinenud (puuvilla, naha, lina ja karusnaha tööstused). Põhjuseks on tooresainete hindade tõus, liiga aeglane tööviljakuse kasvamine (7 kuu jooksul on tööviljakus tõusnud isiku kohta 13,5 prots. – ette nähtud 17,6 prots) ja sagedased rikked masinates, mis tõendavad distsipliini langemist nii administratsioonis kui ka tööliste juures. Aprilli konjunktuur näitab, et tekkinud uute raskuste kõrvaldamiseks tuleb tarvitusele võtta kõige karmimad abinõud.

«Ekon. Shisnjis» on ära toodud Stalini ettekanne komm. Akadeemias. Stalin, ühinedes Vene uue agraarpolitikaga, näeb pääsemist raskustest üleminekus individuaalselt killustatud väiketalupidamiselt – suurele kollektiiv majapidamisele, mille tagajärjel võiks mõne aasta pärast loota viljasaagi tõusu 15-20 prots. võrra. 16.06.1928

Seotud lood
15.06.2017 17.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto