Sisukord
Uudised
Tänane leht
16.06.2017
Eesti Ossinovski: Reformierakonna ja EKRE käehoidmine tekitab muret (2) Õpetaja viib Ruubeni koos Nelega tantsupeole Kas Keskerakonna vene leeri eraldumine või reklaamitrikk? (6) Tapmise juba paistnud lahendus jäigi püüdmatuks (3) Valitsus astus libedale rajale (3) Majandus USA keskpank hakkab bilanssi kokku tõmbama Saksa minister: põllumajandustoetused peavad jääma samaks (1) Välismaa Ülevaade ja fotod: Vene protestid jäid Putini otseliinisaates tavalise inimese murede varju KOHALIK VAADE. Moskva tahab Balti riikidelt okupatsiooni eest võlga sisse nõuda (27) Britid otsivad Londoni õuduste öö eest vastutajat Maailma rikkaim riik osutab naabritele visa vastupanu (1) Fotod: Londoni põlengus kannatanutele ulatasid abikäe ka Lily Allen ja Jamie Oliver (1) Arvamus Jüri Saar: Tartu põhiküsimus: kuhu ehitada suur maja? Andrius Kubilius: Ukraina vajab Marshalli plaani (8) Vastukaja: veel kord gluteenist ja selle talumatusest Juhtkiri: ebaõigluse mõru hõng (3) Postimees 1928. aastal: Nõukogude majandus hädas, Stalin teab lahendusi Sport Mayweatheri ja McGregori poksimatš tulebki! Vollemeeste reis Mehhikosse: üks magas sisse, teine kardab lennata, kolmas sai sissesõidukeelu (1) Ott Tänak, M-Sport ja Grossi helikopter panid Mäe-Suhka küla kihama Eesti vehklemise medalijuubel Tartu Suur õlireostus kortermaja õuel toob üüratu arve Raatuse koolipere pakib viimaseid asju Peipsi järve ääres leiab aset verepulm (3) Muusikut ja poetessi sõidutab ratastel purjekaslava õuest õue Mart Reiniku kool saab üle linna staadioni Aastane Kvartal on oma koha leidnud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peipsi järve ääres leiab aset verepulm

2 min lugemist
Fotomeenutus seitse aastat tagasi peetud Eesti esimestelt sääsepüüdmisvõistlustelt. Kui jõuproovi alguses sääski nappis, siis autasustamise ajaks olnud õhk pinisejatest suisa paks. FOTO: Sille Annuk

Seitse aastat tagasi tehti Aovere–Kallaste tee äärde jäävas Kauda külas ajalugu, kui selgus kõigi aegade esimene Eesti sääsepüüdmismeister. Aasta hiljem kogunesid veidra spordiala entusiastid Alatskivil, kuid seejärel tekkis tšempionaati pikem paus.

Tänavu on Peipsi ääres Varnjas asuva Mesi Tare kodumajutuse rahvas otsustanud võistluse uuesti ellu äratada ning homme õhtul kella poole üheksaks peaks olema uued Eesti meistrid selgunud. Siis on ka näha, kas lüüakse üle esimeste võistluste rekordid: toona suutis Rein Leib kahe minuti jooksul tabada 24 sääske, Rauno Lukksepp kustutas aga kümne minutiga 38 piniseja eluküünla.

Alasti peibutamine keelatud

Homme on võistlusaja pikkus 15 minutit ning Mesi Tare perenaine Herling Jürimäe arvas, et selle ajaga peaks võistlejate kogumistopsikesed saama triiki täis. Nimelt laiub otse tare taga Emajõe Suursoo, mis pakub sääskedele ideaalseid elutingimusi. Vähem võib pinisejaid olla üksnes siis, kui järve poolt peaks puhuma väga tugev tuul.

Minu arust on traagiline, et sääski tapetakse, ütles bioloog Kristjan Piirimäe.

Võisteldakse nii individuaalses kui ka võistkondlikus arvestuses, igale võistlejale eraldatakse ruutmeetrisuurune ala. Eriauhinnad on ette nähtud kostümeeritud võistlejatele ning ekstreemklassis pannakse end proovile ujumisriiete väel. Päris alasti end siiski võtta ei tohi.

Võistluse eel peab väikese ettekande sääskedest bioloog Kristjan Piirimäe, kes ka ise elab samas kandis. Piirimäe töötab välja prognoosimudelipõhist sääsekaarti, millega on võimalik sääskede arvukust kindlates piirkondades ennustada. Kõige üldisemalt saab selle järgi väita, et sääski on eriti rohkelt niisketes ja suhteliselt tuulevaiksetes paikades.

Varnja piirkond oma Peipsi järve soppide ja ümbritsevate märgaladega sääskedele mõistagi sobib ning sääsepuudust sealkandis Piirimäe sõnul karta ei maksa. Vaid kevadised öökülmad ning suured tuuled või tugevad vihmasajud võivad nende arvukust mõnevõrra vähendada.

Eetiline või mitte?

Kuigi ametlikult selgitatakse parimaid sääsepüügis, on sisuliselt tegemist ikkagi elusolendite tapmisega. Ilmselt on vähe neid, kes tüütu vereimeja võimaluse korral laiaks löömata jätab, kuid teisalt võib küsimusi tekitada selles tegevuses võistlemine.

«Mina ei pea seda eetiliseks. Minu arust on traagiline, et sääski tapetakse, et üldse kedagi tapetakse,» märkis igal juhul Kristjan Piirimäe. Herling Jürimäe asja siiski selles valguses ei näe, sest ühel või teisel moel püüavad inimesed suvel ikka sääski, ning miks mitte teha seda sellisel lõbusal moel üheskoos. Võistlusel püütud sääskedega võib aga hiljem minna kalale.

Kolmandad Eesti meistrivõistlused sääsepüügis

  • 17. juunil Varnjas Mesi Tare hoovis.
  • Uksed avatakse kell 17, superfinaal kell 20.
Seotud lood
15.06.2017 17.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto