Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (9) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (2) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (2) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Galeriid ⟩ Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi (1) Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada (1) Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (10) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (21) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi (1) Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Loginov jäi norralaste hammaste vahele Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada (1) Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Arvustus ⟩ Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Ratase näitlejatöö Keskerakonda puhtamaks ei tee

2 min lugemist
Taavi Aas ja Jüri Ratas FOTO: Tairo Lutter

Jüri Ratas on end enam kui poole aasta jooksul tõestanud võimeka poliitikuna. Ta on suutnud hoida mitmest kildkonnast koosnevat Keskerakonda lagunemast. Kui kaamera ees on ta jäänud meelde totrate paralleelsete vastustega, siis keskmiste Eesti valijatega kokku sattudes tunneb ta end nagu kala vees.

Ratasel on erakonnaesimehena veel üks raske ülesanne. Nimelt tuleb tal erakonna esimehena ainuisikuliselt kehastada uuenenud ning puhast Keskerakonda. Tema eelkäija selles ametis Edgar Savisaar proovis ka näitlejana kätt, kehastades iseennast Tallinna TV telesarjas, kuid kippus selles rollis tegema haltuurat. Ratase roll on palju keerulisem ja sellele on ta värske mehena lähenenud energiliselt.

Vaatamata Ratase enda ponnistustele on tema ülesanne äärmiselt raske, kuna ülejäänud Keskerakonna tegelaste panus selle õnnestumisse on olematu. Põhimõtteliselt on Savisaare-järgses Keskerakonnas vanaviisi edasi lastud. Kes oli enne korruptant, on korruptandina jätkanud, kes oli enne vastutustundetu demagoog, on seda praegugi ja kes nuttis enne kaamerate ees ümmargusi krokodillipisaraid Aleppo laste pärast, et meeldida Kremli propagandakanalite vaatajatele, teeb seda ka edaspidi.

Et mingit Keskerakonna puhastumist pole toimunud, sellest annab tunnistust tõik, et selle juhid on sülitamas igasugusele eetikale ja võimalik, et ka Eesti seadustele, üritades oma parteile maksimaalselt kasu tuues maha müüa linnale kuuluvat kinnistut Toomrüütli tänaval. Ülejäänud osa kinnistust kuulub permanentses rahapuuduses vaevlevale Keskerakonnale, kes ka oma osa müüb. Kuid ostjal on mõttekas omandada vaid mõlemad, nii linnale kui ka Keskerakonnale kuuluv osa.

Nii on taas segi aetud Keskerakonna ja Tallinna omand ning tõestatud, et suurim linn on Keskerakonna juhtide käsijuhtimises, ehkki viimastel on selgelt esiplaanil erakonna huvid, mitte Tallinna probleemid.

Põhimõtteliselt ongi 16 aastaga, mil Keskerakond Tallinna linnas võimul olnud, jõutud olukorda, et mingit Tallinna linna pole. On vaid Keskerakond ja sellega kokku kasvanud Tallinna linnavõim ühes vastavate struktuuridega. Tallinna eelarvega on samuti ümber käidud nagu Keskerakonna omaga, rahastades sellest muuhulgas parteilist propagandaaparaati.

Absoluutse võimu olukorras on nii osa erakonna liikmeid kui ka sellele lähedal seisvaid isikuid andnud voli ka oma isiklikele soovidele, afektidele ja kirgedele, nagu tõestab ka Sarapuu juhtum. Neid võimendavad veelgi kontrollimatus, karistamatuse tunne ning illusioon kõikvõimsusest. Ratase näitlejatööd puhtama Keskerakonna etendamisel jääb üle vaid tunnustada, ent samas peab tunnistama, et mingit kvalitatiivset pööret pole esimehevahetus Keskerakonnas endaga toonud.

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto