Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
28.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (4) Eesti Koroonaviirus jõudis Eestisse Riia kaudu Iraanist «Meil ei ole hädaolukorda ega kriisi – on oht» (1) Reisijatel tasub olla valmis lisakulutusteks Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Katri Raigi suhtes ei alustatud kriminaalmenetlust Sajuses Lõuna-Eestis viibib teede lumest puhastamine Majandus Maitsesuitsu keelamine toob salakauba tagasi Liviko juht: Laua Viinal on eestlaste mandaat (2) Eestlaste sularaha hakkab ringlema läbi USA turvafirma Linnahalli rahastajad tahtsid ka Estonian Airi Välismaa Soome ja Rootsi peavad nakatumisriski väikeseks, Norra valmistub halvimaks Tšetšeeni blogija pääses tapmiskatsest eluga Kesk-Inglismaa üle ujutatud, uus torm tulekul Kreeka protestides sai viga üle 60 inimese Austria näitab eeskuju kahe äärmuse valitsusega (1) Johnson ähvardab suvel kõnelused ELiga katki jätta Süüria opositsiooniväed vallutasid tagasi olulise linna Arvamus Kairi Kreegipuu: mesilase enesehinnangust sotsiaalteadlase pilguga Juhtkiri: koroona koduõuel Margus Parts: kommunistid Central Parkis Evald Übi: milleks meile miljonilinn Tallinn? Andrei Kuzitškin: Vene topeltkodakondsus kui Kremli relv Andrus Karnau: kingitus Tallinkile (1) Meie Eesti Aleksei Lotman: looduse hävitamine on enesetapjalik ja amoraalne Mihkel Kunnus: eetilised dilemmad ei kao keskkonnateadmiste kasvades Helle Mäemets: majanduskasvu muutuv mõte Kultuur Just neid lavastusi soovitavad eksperdid Enno Halleki elurõõm ja mängulisus Õõvastav õudusdraama Sport Eesti sportlased Itaalias teadmata pikal pausil Profipoksi eripära – igal külal on oma tšempion Tallinn Merivälja jahisadama vaidluses kukub tähtaeg Tartu Monica Rand ja Madis Lepajõe: kaks tegusat koalitsiooniaastat said läbi Kati Voomets: kuidas päriselt raha koguma hakata? Hiinalinna potipõllumeestele tuleb sel aastal kevad teisiti Tartlased panevad ka lähivaldade elanikud ringi väntama Meelelahutus Koomiks Sudoku

Festival tõi Tartu tänavatele värsket kunsti

2 min lugemist

​Eile lõppes nädal aega kestnud Stencibility tänavakunstifestival, millest võttis osa rahvusvaheline seltskond: lisaks eestlastele näitasid oma oskusi ka tänavakunstnikud Norrast ja Mehhikost.

Ühe erilise ettevõtmisena tõid korraldajad Kadri Lind ja Sirla esile Norra kunstniku Nipperi interaktiivse kunstiprojekti.

Nipper puistas mööda linna laiali kotikeste sees väikeseid töid, millele oli lisatud instruktsioonid ja töövahendid, et leidjad saaksid juhiste järgi kas leitud töid täiustada või midagi täiesti uut luua.

Suureks ettevõtmiseks võib pidada ka Turu tänava katlamaja korstnale spreiprinditavat maali. Kuigi festival on nüüdseks lõppenud, valmib see suurteos veel selle nädala jooksul.

Nagu tavaks, toimus selgi aastal noorte konkurss «Minu esimene sein», mis andis 14–19-aastastel kunstiga tegelevatele noortele võimaluse professionaali abiga teha oma esimene tänavakunstiteos. Nii sai Staadioni tänav täiendust «kananassi» kujutava seinamaalinguga.

Tänavatel silmi lahti hoides võib siin-seal leida veelgi värskelt loodud teoseid.

Korraldajate sõnul pole Tartus seinadoonorite leidmisega eriti probleemi, suurt huvi näidatakse üles just festivali ajal. Sirla rääkis, et tänavakunstnikud eelistavad pigem neid seinu, kus nad saavad ise oma äranägemise järgi teoseid luua ega pea seinaomanike kindlat visiooni järgima.

Aastate jooksul on Tartu tänavad festivaliga palju kunsti juurde võitnud, kuid osa sellest on ka kaduma läinud, sest tänavakunst pole püsiv ning aeg-ajalt tehakse töid üle.

«Tänavale luues lepidki sellega, et teos pole nii püsiv, nagu oleks kuskil galeriis,» lausus Kadri Lind. «Elus ongi kõik kaduv ja siis väärtustataksegi seda rohkem, kui ei tea, millal habras teos kaob.» 

Sirla rääkis, et võrreldes esimeste aastatega on üldsuse hoiak tänavakunsti vastu väga palju muutunud. «Inimesed ei saanud hästi algul aru, mis asi see tänavakunst üldse on, aga nüüd on tolerantsus kasvanud ja ka linnavalitsus näeb seda eraldi väärtusena,» ütles ta.

Tänavakunstifestival keskendub kunsti loomise kõrval oma üritustega ka inimeste harimisele, selgitades tänavakunsti olemust ja tagamaid. 

Korraldajaid tõid välja, et huvi festivali vastu on suur. Näiteks ühe tänavakunstituuri ajal kallas taevast paduvihma, kuid sellest hoolimata tuli käputäis inimesi ilma trotsides ikkagi kohale. Lisaks Tartule peeti festivali Viljandis, Ahtmel ja Narvas.

Seotud lood
27.02.2020 28.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto