Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
20.06.2017
Eesti Kohus võtab Sumeratelt kodu (19) «Kas minister on peast rase?» (18) Aastaid Eestis elanud kurd kardab vargsi riigist väljasaatmist (2) Miljoniline järjekord 25 aastat tagasi (3) Kahtlusalused ei tea saatuslikust noalöögist midagi (3) Venelased oskavad hästi laulda – ja mõned isegi tantsida Eesti oli sisuliselt eurotsoonis juba krooniajal (11) Majandus Miljoniline järjekord 25 aastat tagasi (3) Eesti oli sisuliselt eurotsoonis juba krooniajal (11) India IT-hiid jäi Tallinnas hätta (6) Riigikogu ratifitseeris Rail Balticu kokkuleppe Välismaa Välismaa lühiuudised 20.06.2017 Londoni ründajat ajendas tõenäoliselt usuviha Macron võitis järjekordse meistritiitli (1) Portugal lõõmas keset leina Le Pen ja Mélenchon pääsesid esimest korda parlamenti Arvamus Indrek Tarand: kui suur on nn kõva Brexiti hind? (11) Edasi 1989. aastal: selliseid tuleb häbistada! Juhtkiri: pagulaste päev Eksperdid: tõhus tagasisaatmise süsteem on rändepoliitika alustala (5) Margus Parts: nostalgia tagasilöök Kultuur Arvo Pärt: igal sõnal on mõju Kultuuri lühid Sport Eesti jalgpalliklubid said vastased Maltalt, Sloveeniast, Iirimaalt ja Fääri saartelt Võiduka võrkpallikoondise kirjeldamatult vägevad hetked (2) Eesti sport 2017: oivaliste triumfide kaskaad Eesti hokimees toob NHLi staarid Tallinnasse hokipoisse õpetama Tartu Tänavused kuldmedali saajad Tartus ja Tartumaal (1) Kalurikülas kasvab looduslähedane kunst Raadile rehvimäed kuhjanud ettevõte seisab pankroti lävel. Mis saab edasi? Müüjad ei kiirusta uuenevas turuhoones jätkama, kui kõik hinnad pole selged (1) Kaks vaidlust saadavad Maarjamõisa välja tuleviku kava (1) Maaülikool vähendas kohtade arvu, Tartu ülikoolis uued õppekavad Briti märulipolitseinik kogus rängal mudajooksul Tartu kooli heaks raha Meeste vaimse tervise teema tuleb luku tagant valla päästa Arena hall käiks linnale üle jõu (3) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kaks vaidlust saadavad Maarjamõisa välja tuleviku kava

2 min lugemist
Maarjamõisa väljale on juba kerkinud uus füüsikahoone ja keemiahoone, küsimus on aga selles, mida ja kuidas sinna veel ehitada. FOTO: Kristjan Teedema

Tartu ülikoolile vajalike hoonete rajamiseks koostab Tartu linn Ravila 14a, 14b ja 14c krundi detailplaneeringut. Uue keemiahoone ja füüsikahoone naabrusesse saaks planeeringu kohaselt rajada terve põllutäie linnakut, mille keskel on park. 

Ülikooli kinnisvaraosakonna juhataja Heiki Pagel on siiski kinnitanud, et lähitulevikus ülikoolil seal arendusplaane pole. Järgmine suurehitus on kavas hoopiski Emajõe kaldale, kuhu senise majandusteaduskonna maja asemele kerkib IT-hoone.

Muu ilm näitab teed

Nagu osutas abilinnapea Jarno Laur, on planeeringu avalikustamise järel üles jäänud kaks vaidlust. Esimene tõukub tuntud linnaplaneerija Mart Hiobi seisukohast.

Vaidluse põhjus on Hiobi veendumus, et Tartu ülikooli asutuste viimine kesklinnast välja kahjustab nii ülikooli kui ka Tartu linna, nõrgestades mõlema konkurentsivõimet nii riigisiseses kui ka rahvusvahelises aspektis.

«Ülikooli asutuste kesklinnast ärakolimise tulemusel halvenevad võimalused interdistsiplinaarsete uurimismeeskondade loomiseks ning kaob teadusloomeks hädavajalik sotsiaalne toetusvõrgustik,» põhjendas Hiob.

«Tartu linn nõrgeneb, sest kesklinnast kaovad olulised töökohad. Maarjamõisa väli on ka majanduslikult ebaõnnestunud valik ülikooli asutustele, sest seal puuduvad korralik ligipääs ja teenused, mis suurendab autokasutust ja sellega seotud kulusid,» leidis ta.

Hiob leiab, et ülikooli õppe- ja teadushooned tuleb tuua tagasi kesklinna ning ta osutab, et sellise arengu on läbi teinud paljud lääneriikide ülikoolid.

Ta nentis, et planeeringut tehakse lähikümnendite perspektiivis, mistõttu ei ole probleem seegi, et füüsika- ja keemiahoone on üsna uued. 

Teine vaidlus, nagu abilinnapea Laur nentis, puudutab elanike muret valgustustingimuste halvenemise pärast.

Linn ei arvestanud palvet nihutada planeeritud hooned tänavast kaugemale ja kavandada madalam hoonestus. Erinevalt varasemast eskiislahendusest on uues detailplaneeringus ette nähtud kaherealine puuallee ning ehitusjoont on mõnevõrra edasi lükatud.

Kuid arvestades Viljandi maantee äärde kavandatava hoonestuse suuri gabariite, häirib suurejooneline hoonestus igapäevast elu praegusega võrreldes olulisel määral, on sealsed elanikud linnale edastanud.

Kavandatav hoonestus on kolm-neli korda kõrgem kui teisel pool teed olevad väikeelamud, ning ehitis ulatub piki tänavat üle viie väikeelamumaa krundi.

Linn seda vastuväidet ei arvestanud.

Uus Konsum?

Planeeringualale on kavas rajada nii elamispindu kui ka kauplus. Tartu tarbijate kooperatiivi juhataja Tarmo Punger kinnitas huvi seal poodi pidada, sest praegu rendiruumides tegutsev Veeriku Konsum pole parimates võimalikes tingimustes.

Kui TTK seal poe teha saaks, oleks see umbes 1500-ruutmeetrise müügipinnaga Konsum, nagu on Lembitu Konsum või Ujula Konsum.

FOTO: TPM
Seotud lood
19.06.2017 21.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto