Sisukord
Juhtkiri
Postimees
21.06.2017
Eesti IRL loodab toetajad tagasi võita (2) Polkasammul «Ojakese» äärde Vanaisa märk läheb lapselapsega tantsupeole Tammsaare park muutub läbijooksuaiast ajaveetmiskohaks (1) Savisaare ja Sõõrumaa nimekirjad õõnestavad Keskerakonda (13) Urmas Sõõrumaa – uus Vana Toomas (6) Majandus Macron unistab idufirmadest Maksuameti uus juht: jõuvõtteid pole vaja (4) Urmas Sõõrumaa – uus Vana Toomas (6) Välismaa Trump kritiseeris Põhja-Korea režiimi (2) USA ei ole pärast Lahesõda kunagi Iraaki jätnud Bagdadis teeniva Eesti koloneli sõnul lääs enam riigiehitust tegema ei hakka Põhja-Koread süüdistatakse USA tudengi tapmises (1) Arvamus Martin Kutti: kaitsevägi pole joomaurgas (3) Juhtkiri: kaardipaki segamine Tallinna valimiste eel Postimees 1936. aastal: bridzhikuninga kuulsuse ja rikkuse salavõti Marleen Allemann: parempoolsetes pettunud noored vaatavad vasakule, aga mitte Eestis (28) Läti literaat: kas vene lapsed õpivad piisavalt läti keelt? Mart Raudsaar: kas Eesti aitab Euroopa tagasi sõnavabaduse rajale? (4) Kultuur Lihtsate vahenditega mõjuv ja ilus teater Tõsised kõnelused aatriumis Sport Peatreener Pijpers: FC Flora 15 järjestikuse võidu alus on head mängijad Metalli täis Kangert: purustasin liiklusmärgi ja jätsin asfaldile kriimu Gheorghe Cretu: austuse teenimisest ja Eestiga jäämisest Mayweather vs McGregor – kas suurim rööv ja pettumus profispordi ajaloos? Tallinn Tammsaare park muutub läbijooksuaiast ajaveetmiskohaks (1) Tartu Kiire internet liigub tasapisi metsatalude poole (1) ERMis avatakse kõigi aegade suurim rahvarõivanäitus Tartu linnapea valimiseelne diskoridebüüt jätab konkurendid rahulikuks Bussifirma kaalub, kas Tartu hankel kohtuvaidlust jätkata Tartumaa jaanidel näeb tanke, rammumehi ja rannapiigasid (1) Teadlane: linnupeletite mõju tuleb veel uurida Koidula kaugvaates Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kaardipaki segamine Tallinna valimiste eel

2 min lugemist
Urmas Sõõrumaa ja Edgar Savisaar. FOTO: Mihkel Maripuu / Postimees

Seis Tallinna linnavolikogu valimiste stardipakkude juures läheb üha kirevamaks. Keskerakonnast kasvab vägagi tõenäoliselt välja kaks valimisnimekirja. Ärimees Urmas Sõõrumaa napp teade, et ta tahab kandideerida ja hakkab tõenäoliselt kokku panema oma valimisliitu, lisab omakorda intriigi hõngu.

Valimisliitude registreerimise kell kukub augusti viimasel päeval ja kandidaatide esitamise  tähtaeg on 5. september. Tõenäoliselt näeme nappide järele jäänud suvekuude jooksul ulatuslikku poliitilist ümberrivistumist. Selle eesmärk on muuhulgas usutavasti säilitada ärisuhted Tallinna linnavalitsusega, nii nagu need olid kujunenud Edgar Savisaare linnapeaks oleku ajal.

Korruptsioonikuritegudes süüdistatavana kohtu all olev Edgar Savisaar on teada andnud, et kavatseb kandideerida. Nelja aasta eest sai ta volikogu valimistel mäletatavasti 40 000 häält. Ka üldisemalt on Keskerakonna nn Yana Toomi tiiva puhul usutav, et vajaliku pikkusega nimekiri saadakse kokku ja selline nimekiri võib saavutada märkimisväärset edu.

Küünilisest küünilisem spekulatsioon oleks seejuures, et Keskerakonna kaheharulise nimekirjaga väljaminek polegi niivõrd tööõnnetus kui teadlik manipulatsioon, et mõlemad saaksid sellest suurest vastandumisest maksimaalselt hääli ja tegutseksid seejärel ikkagi linnavalitsuses üksmeeles edasi.

Oletame, et ärimees Urmas Sõõrumaa valimisliit tõepoolest sünnib ja osaleb valimistel. Kui praeguseks on võimalikust valimisliidust teada vaid kaks nime, siis on ütlematagi selge, et vähegi arvestatava nimekirja kokkupanemine paari suvekuu vältel on lausa kaelamurdev ülesanne. Igasse ringkonda üks või kaks tuntud nime leida on võimalik, ent varasemate valimiste kogemus osutab, et edukad on olnud need, kes on suutnud välja panna volikogu kohtade arvust märksa pikema nimekirja.

Seega on Sõõrumaa valimisliidu vähim tulemus see, et nimekiri nopiks paremerakondade eest hääli ka juhul, kui ta valimisliit ise volikokku ei pääse. Seejuures on paremerakondade potentsiaalsetel valijatel niigi valida õige mitme erakonna vahel ning on igati realistlik võimalus, et mõni neist erakondadest jääb just Tallinnas alla valimiskünnise.

Kõige üldisem küsimus ongi, miks Sõõrumaa ja ta võimalik algatusgrupp üldse valimisliiduga välja tulla tahab. Et pakkuda tõsimeeli ja siiralt alternatiivi erakondade nimekirjadele? Või siis ikkagi selleks, et osaleda suuremas erakonnapoliitilises intriigis ja üksiti edendada oma ärihuvisid? On see tõesti elukogenud inimeste toomine volikokku või manipulatsioon nende inimestega, kes on tüdinud sildist «erakond», aga on valmis ostma toote, mille etiketil ilutseb sõna «valimisliit»?  

Seotud lood
20.06.2017 22.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto