Sisukord
Arvamus
Postimees
22.06.2017
Eesti Miks on tantsuõpetajal autos ader Mälumäng Kuidas «Postimees» tagasi tuli ja Tartust ära läks Kiiver pähe, rähn tuleb! (1) Puhas kui prillikivi (1) Rõõmu jälg paberil (1) Vildaka hanke tõttu sai Elektrilevist kana, kes muneb kuldmune (3) Jüri Luik: kui langeb poliitiline otsus, siis sõjaväelased tegutsevad (27) Majandus Puhas kui prillikivi (1) Välismaa Taas rünnaku üle elanud Brüssel võõrustab terroriarutelu Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE: Kuidas slovakid oma ajaloo ümber pöörasid Venemaa meelitab Hiinat neile esimest kiirraudteed ehitama Vabaduse sümbol (4) Raudteejaama ründaja oli politseile tuttav Arvamus Need vanad armastuskirjad Postimees 1930. aastal: kuidas kindlustada laulupidu? Kiiver pähe, rähn tuleb! (1) Vabaduse sümbol (4) Puhas kui prillikivi (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: 25 aastat tagasi sai Eesti põhiseaduse Sirje Niitra: jaaniöö ootel Ago Pajur: nii lahutas Eesti end Venemaast (2) Juhtkiri: kinnitame enesekindlust (5) Kultuur Vastutust võttev võllahuumor Kultuuri lühiuudiseid Need vanad armastuskirjad Hea laps, kellest on saanud Lauluema Leelo ja palju muudki Sport Jokker – rallikrossi kingitus autospordile Videokordused on tulnud jalgpalli, et jääda Mart Soidro: muinaslugu Eesti spordist F1-sarja pomod läksid aseritega tülli Hispaania maksusaaga lõppu ei paista Arter Sadamarestoran: basiilikujäätisest leekides grillini Elu tippklassi tsirkuse kulisside taga Folklorist Mare Kõiva: ega uskumused pea olema loogilised! (1) Horoskoop Saage tuttavaks: laulu- ja tantsupeo noored talendid Eesti vennad tulid Jukolal hõbedale Jaanipäevatajad – kes neist oled sina? Video! Koorime end paljaks: kuidas end rannas hästi tunda? Mehed Köögis grillivad Kaja Kallas: kogukond on üksinduse vastand (1) Hyundai uudismudel kannab huvitavat nime. Mida me sellest juba teame? Tartu Tartu kellamängu eest hoolitseb Eesti ainus koolitatud kariljonist Margus Kohava: lõplik otsus puidutehase osas selgub hilissügiseks (9) Näituse tänava õlireostuse koristamise arve maksab kinni linn Gümnaasiumi põhikooliks kujundanud koolidirektor paneb ameti maha Uus trepp tähistab laulupidude sünnikiriku taastamise algust Noored treenivad end sageli üle ja vajavad hädasti spordiarsti nõu (1) Juula küla suurpere tõstab kohvikuga maaelu au sisse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Puhas kui prillikivi

2 min lugemist
Urmas Sõõrumaa FOTO: Andrus Peegel

Urmas Sõõrumaa nimekiri võib sügisel kohalike omavalitsuste valimistel saada paljude tallinlaste esimeseks valikuks ja üle hulga aja põhjuseks internetist hääletamiskeskkond üles otsida.

Sõõrumaa annab esimest korda poliitikasse astudes selgelt mõista, et sarnaselt suure osaga valijatest on ka tema pettunud nn kartelliparteides EKREs, Vabaerakonnas, IRLis, Keskerakonnas, Reformierakonnas ja sotsides.

Tallinnas kümnete kinnistute omaniku ja kinnisvarahalduse äris laieneda sooviva Sõõrumaa ootused kommunaalpoliitikale erinevad ilmselgelt tasuta ühistransporti nautiva linnakodaniku omadest. Ettevõtja jaoks on palju tähtsam näiteks planeeringute kinnitamise kiirus.

Sõõrumaa jaoks aga tähendab palju ka see, kuidas vaatab uus linnavõim temaga vaid mõni aasta tagasi sõlmitud viie kooli halduslepingutele. Keskerakondlikus linnavalitsuses on hakanud liikuma kumu, et Sõõrumaa teenib koolide tehinguga liiga palju ja lepingud tuleks kriitilise pilguga üle vaadata. Sellised jahedad tuuled ei pane ärimehe südant muidugi sulama ning näitavad, et hallatavate koolide juurde kavandatavate võimlate säravat ideed pole mõtet Keskerakonna kampaaniafondi toetuseks välja käia. Nurgakivitseremooniad aitaksid hääli tuua Sõõrumaa enda valimisnimekirjale.

Küsitluste tulemused pakuvad Tallinnas valimisedu just Keskerakonnale. Kui panustad hobusele, kelle võitu kõik ennustavad ja kes ilmselt võidabki, siis korjad totalisaatorist sente.

Parteisid, mis jäävad teiseks, pole nendel valimistel mõtet toetada, et mõjukat Keskerakonda asjatult mitte ärritada. Nn sõltumatute kodanike valimisliidud võiksid küll valijate rahulolematuse lainel aidata edu saavutada. Kuid näiteks valimisliidu Vaba Tallinna Kodanik üks tuntumaid tegijaid Karli Lambot kukkus just suurelt läbi Rail Balticu vastase kampaaniaga. Miski ei näita, et Lambotile lähedast valimisliitu võiks pärjata edu munitsipaalvalimistel.

Sel nädalal lülitasid ka rohelised ennast võimalike tõsiselt võetavate partnerite seast välja, kui hakkasid mustama nendega koostöövõimalust otsinud ettevõtjat ja endist linnapead Jüri Mõisa. Nimelt avaldas endale poliitikasse naasmiseks sobivat poliitjõudu kompav Mõis valmidust roheliste valmiskampaaniat toetada, kuid ei nõustunud keskkonnakaitsjate Rail Balticu vastasusega. Rohelised aga serveerisid ettevõtja koostöösoovi kärarikkalt hoopis kui äraostmiskatset.

Sõõrumaale on ette heidetud siseinfo kasutamist, kui ta kohe pärast Eesti Energia nõukogust lahkumist hakkas ehitama otse Iru elektrijaama kõrvale suurt bioküttel katlamaja. Teravaid kriitikanooli lasti lendu Tallinna koolide ja Tondi tenniseväljakute tehingu pärast, sest kriitikud nägid suurettevõtja edu taga erilisi suhteid linnapea Edgar Savisaarega.

Kui prokuratuur hakkas Tallinna valitsemisega seotud korruptiivset pundart Savisaare ümbert lahti harutama, selgus, et Sõõrumaa on puhas kui prillikivi – mitte ühelegi temaga seotud tehingule ei langenud varju. Kuluaarides võidakse keelt peksta kõigest mehe ebatavalise tervise- ja esoteerikaharrastuse üle.

Kaks aastat tagasi lõi Sõõrumaa laineid tantrafestivalil esinedes, kus tutvustas oma aastatepikkusi elamusi seoses idamaade vaimsete õpetustega ja kogemust Taimaal kolm nädalat järjest pimedas ruumis viibimisega. Sõõrumaa rääkis seejärel seltskonnajakirjanduses, et tema elukäsitlus ja suhtumine rahasse on varasemaga võrreldes täiesti muutunud.

Üks on aga kindel: Sõõrumaa on alati ära maksnud palgad oma töötajatele ja arved äripartneritele. Samuti pole ta raskustes ettevõtteid äripartnerite arvel pahatahtlikult pankrotti lükanud. Tsaariaegsetele tööstusvaremetele kerkiv Rotermanni keskus võiks vabalt kanda Sõõrumaa City nimetust.

Küll aga nurisetakse spordiringkondades, et suurettevõtja pole suurendanud igal aastal 1,3 miljoni euro võrra spordile makstavaid eratoetusi, mida ta oli lubanud aasta tagasi Eesti Olüpmpiakomitee esimehe valimistel.

Seotud lood
    21.06.2017 26.06.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto