Sisukord
Tartu Postimees
Postimees
22.06.2017
Eesti Miks on tantsuõpetajal autos ader Mälumäng Kuidas «Postimees» tagasi tuli ja Tartust ära läks Kiiver pähe, rähn tuleb! (1) Puhas kui prillikivi (1) Rõõmu jälg paberil (1) Vildaka hanke tõttu sai Elektrilevist kana, kes muneb kuldmune (3) Jüri Luik: kui langeb poliitiline otsus, siis sõjaväelased tegutsevad (27) Majandus Puhas kui prillikivi (1) Välismaa Taas rünnaku üle elanud Brüssel võõrustab terroriarutelu Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE: Kuidas slovakid oma ajaloo ümber pöörasid Venemaa meelitab Hiinat neile esimest kiirraudteed ehitama Vabaduse sümbol (4) Raudteejaama ründaja oli politseile tuttav Arvamus Need vanad armastuskirjad Postimees 1930. aastal: kuidas kindlustada laulupidu? Kiiver pähe, rähn tuleb! (1) Vabaduse sümbol (4) Puhas kui prillikivi (1) Peeter Langovitsi tagasivaade: 25 aastat tagasi sai Eesti põhiseaduse Sirje Niitra: jaaniöö ootel Ago Pajur: nii lahutas Eesti end Venemaast (2) Juhtkiri: kinnitame enesekindlust (5) Kultuur Vastutust võttev võllahuumor Kultuuri lühiuudiseid Need vanad armastuskirjad Hea laps, kellest on saanud Lauluema Leelo ja palju muudki Sport Jokker – rallikrossi kingitus autospordile Videokordused on tulnud jalgpalli, et jääda Mart Soidro: muinaslugu Eesti spordist F1-sarja pomod läksid aseritega tülli Hispaania maksusaaga lõppu ei paista Arter Teeme ise virtuaalreaalsust! Sadamarestoran: basiilikujäätisest leekides grillini Elu tippklassi tsirkuse kulisside taga Folklorist Mare Kõiva: ega uskumused pea olema loogilised! (1) Horoskoop Saage tuttavaks: laulu- ja tantsupeo noored talendid Eesti vennad tulid Jukolal hõbedale Jaanipäevatajad – kes neist oled sina? Video! Koorime end paljaks: kuidas end rannas hästi tunda? Mehed Köögis grillivad Kaja Kallas: kogukond on üksinduse vastand (1) Tartu Tartu kellamängu eest hoolitseb Eesti ainus koolitatud kariljonist Margus Kohava: lõplik otsus puidutehase osas selgub hilissügiseks (9) Näituse tänava õlireostuse koristamise arve maksab kinni linn Gümnaasiumi põhikooliks kujundanud koolidirektor paneb ameti maha Uus trepp tähistab laulupidude sünnikiriku taastamise algust Noored treenivad end sageli üle ja vajavad hädasti spordiarsti nõu (1) Juula küla suurpere tõstab kohvikuga maaelu au sisse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Uus trepp tähistab laulupidude sünnikiriku taastamise algust

2 min lugemist
Maarja kiriku sihtasutuse juhataja Silvia Leiaru Maarja kiriku uuel peatrepil, mille valmimine tähistab ühtlasi kiriku taastamise sümboolset algust. FOTO: Sille Annuk

Möödunud aasta lõpus käidi jõuliselt välja mõte, et 2019. aastaks, Eesti laulupidude 150. sünnipäevaks tuleks taastada ajalooline Tartu Maarja kirik. Kuperjanovi ja Pepleri tänava nurgal paiknev kirik on üpris õnnetus seisus, kuid kogudus on lootusrikas, et juba sügisel lähebki suur ehitus lahti.

Kiriku taastamise sümboolne algus on aga juba tehtud. Nimelt ehitati peaukse juurde uus trepp. Trepi ja koos sellega kiriku taastamise pidulik avamine leiab aset 29. juunil, Tartu linna päeval.

Maarja kiriku sihtasutuse juhatuse liige Silvia Leiaru rääkis, et trepi valutööd tehti möödunud aasta lõpus, treppi ennast hakati aga ehitama mais ning see läks maksma umbes 24 000 eurot. Sellest 5020 eurot saadi Gustav-Adolf-Werki organisatsioonilt, ülejäänud tuli annetustest, mida inimesed on sihtasutusele kiriku taastamiseks teinud. Lisaks tegi linn korda kirikuesise platsi.

«Sellega on tee kiriku taastamisele avatud ning loodame koostöös linna ja teiste toetajatega sügisel ehitust alustada,» ütles Leiaru. Tema sõnul usub kogudus küll, et 2019. aastaks saavad tööd ühele poole ning üldlaulupidu avatakse seal.

Laulupidude häll

Teatavasti võib just Maarja kirikut pidada meie laulupidude hälliks, sest seal toimus 1869. aastal esimese üldlaulupeo peaproov. Samuti peeti seal esimese laulupeo jumalateenistus ning koguduse õpetajatel on olnud tähtis koht laulupeoliikumises.

Silvia Leiaru sõnul näeb ehitustööde plaan ette, et esmalt alustatakse vundamenditöid, seejärel võetakse ette katus ning praegu puuduva kirikutorni ehitus. Taastatakse kiriku ajalooline välisilme, sees tehakse aga suuremaid muutusi.

Kaks korrust

Nimelt ehitatakse praegu ühekorruseline kirikusaal kahekorruseliseks, selleks kaevatakse kirik poolteist meetrit sügavamaks. 

Esimesel korrusel hakkab paiknema 70-kohaline seminarisaal, lisaks lastetuba ja puhkeruumid.

Teisele korrusele tuleb kirikusaal, mis on praegusest väiksem, mahutades kuni 300 istekohta. Samuti tulevad teisele korrusele mõned üüripinnad, millega soovitakse kiriku ülalpidamiskuludeks lisaraha teenida.

Kiriku tornis saab olema väike kabel ning kolumbaarium urnimatusteks. Kiriku uus altar tuleb mitmetasandiline, mille taga on klaaspinnad, ees aga metallplaat. Kogudusel on soov, et plaadile graveeritaks vana alatarimaal. Kokku lähevad kiriku taastamistööd maksma umbes viis miljonit eurot.

Kiriku taastamiseks on endiselt oodatud annetused ning Silvia Leiaru loodab, et nüüd, kus antakse selge sõnum, et tõepoolset hakatakse ehitama, leiavad veel paljud inimesed ja organisatsioonid võimaluse toetada ehitust. «Läbi selle on igaühel harukordne võimalus olla kiriku ehitaja,» rõhutas Leiaru.

Seotud lood
21.06.2017 26.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto