R, 27.05.2022

Mälumäng

Postimees
Mälumäng
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Küsimused:

1. Täna on Kanada päev (Canada Day, Fête du Canada). 1. juulil 1867 kirjutati alla aktile, millega Kanadast sai iseseisev riik. Briti Põhja-Ameerika Akt (The British North America Act, 1867) sätestas kolme provintsi ühinemise ühtseks Kanadaks. Mis provintsidest kirjutati aktis?

2. 14. sajandil oli see ala Euroopas keelatud. Barcelona olümpiamängudel (1992) oli see näidisala. Rahvusvaheline föderatsioon (FIPJP) asutati 1958. aastal, asutajamaadeks Belgia, Maroko, Monaco, Prantsusmaa, Šveits ja Tuneesia. Eesti vanim selle ala spordiklubi SK Küti tegutseb Võrumaal. Üks võistlusvahenditest kannab rahvusvaheliselt nimetust cochonnet («põrsake»). Mis ala?

3. 1950. aastate keskel jõudsid Eestisse esimesed, loomulikult vene tooted, nimeks KVN-49. Nimi on tuletatud leiutajate (Vladimir Keningson, Natan Varšavski, Igor Nikolajevski) nimetähtedest. Toode kaalus 29 kilogrammi. Mis see oli?

4. Ühe mullu ilmunud sisuka ja vastakaid arvamusi tekitanud raamatu motoks on autor valinud järgmise tsitaadi: «Paljudest ajakirjanikest saavad karjääri mingis punktis ajakirjanduse ajaloo ja traditsioonide tundjad, näiteks siis, kui ametikõrgendus on lõplikult välistatud ja nad asetavad end kõigi poolt armastatud grand old man’i rolli.» Mis teos?

5. Mille erilisega sai 29. aprillil 2001 kell 15.58 kohaliku aja järgi hakkama Eesti Vabariigi peakonsul Peterburis Peeter Kapten?

Vastused:

1. Nova Scotia, New Brunswick ja Kanada. Hiljem jagunes Kanada provints kaheks: Ontario ja Québeci provintsiks.

2. Petank. Põrsake on snadi, väike kuulike.

3. Mustvalged televiisorid. KVN tähendas folklooris «kupil, vkljutšil, ne rabotajet» ehk «ostsin, lülitasin sisse, ei tööta».

4. Mart Kadastik «Nüüd ma siis kirjutan. Elutööraamat». Tsitaat on pärit Nigel Fosteri teosest «Bluff Your Way in Journalism».

5. Esimene eestlane põhjapoolusel.

Salvesta lood hiljem lugemiseks!
Minu lood
Eesti uudised
Majandus
Maailm
Arvamus
Kultuur
Sport
Elustiil
Tagasi üles