Sisukord
Uudised
Tänane leht
26.06.2017
Eesti Politsei kardab, et liikluses hukkub mitu noort Lapsed kogusid peole pääsemiseks mitu tuhat eurot (1) Ühest tantsupeost kõrvale jäämine võib saada saatuslikuks Keskerakonnal oht poolduda (19) Ostja eelistab eestimaist Keskerakonda ootab 220 000-eurone nõue Majandus Piimaühistud vaidlustasid 15 miljoni jagamise (7) Brexit ei toonudki majanduslikku kaost Suurpanga filiaal otsib Eestis kasvuvõimalusi (1) Välismaa Suursaadik Tael: tuleb alustada, täis tahtmist, aga kõik ei sõltu meist endist KOHALIK VAADE: Kreeka pingutab pagulastega, veri ninast väljas EL püüab vähendada ametite jagamise politiseeritust Ülemkogu andis Eestile võimaluse eesistujana kaitsega tegeleda Arvamus Henrik Roonemaa: kõva mehe lahkumine (1) Postimees 1931. aastal: filmikontori asjaajaja põgenes välismaale Jaanus Piirsalu: Tšetšeenias avameelselt Venemaast (6) Juhtkiri: eestlase puhkus – töö, töö ja veel kord töö (6) Jaak Allik: getostuv Eesti? (50) Ivan Makarov: kas soov, et mehed poliitikas käituksid meestena, on ajale jalgu jäänud? (4) Kultuur Rummu vanglas toimub nõudlik techno-festival Sport Deniss Karpak võitis Kieli regati, Rammo jäi dramaatiliselt teiseks Küljed kokku, aga meelega või kogemata? Kaks kanget nägelesid Bakuus Algas Tänaku ja teiste tõeliste meeste lemmiknädal Venemaa jalgpalli uus häda – dopingukahtlus Viljandisse plaanitakse tiitlivõistluste tasemel sõudekeskust Tarbija Hiinlased tegid maailma pikima tontliku kvanthüppe (1) Tartu Idaringtee ehitaja tahaks jõuluks koju jõuda Linn ja ülikool hakkavad koos Toome nõlva kindlustama Iseteenindus pole veel kassiiridelt tööd võtnud Peeterpaulipäevast saab vist väike ooperifestival Rektori uus ametiaeg toob uuenenud juhtkonna Ilmatsallu plaanitakse 18 rajaga golfiväljakut (1) Puud seovad loodusmaja suviseid näitusi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Puud seovad loodusmaja suviseid näitusi

2 min lugemist
Tartu loodusmaja infopunkti töötaja Katrin Juhanson istub Meelis Kihulase valmistatud puutööpingil, millele meister on ilu pärast lisanud hulgaliselt nikerdatud kaunistusi. Loodusmaja koordinaatori Anneli Ehlvesti selja taga saab aga lähemalt uurida, millised on erinevate puude läbilõiked. FOTO: Sille Annuk

Tartu loodusmaja hakkab juba kaugelt silma kauni puitarhitektuuriga, sel suvel on seal aga puud tavapärasest veelgi kõrgemale aukohale tõstetud.

Loodusmaja koordinaator Anneli Ehlvest rääkis, et võrdlemisi juhuslikult jõudis nendeni korraga mitu näitust, mis on seotud puudega. Lisaks saeti selle aasta alguses loodusmaja õuelt maha vana ja väärikas, ent oma elu ära elanud palsamnulg, rääkimata sellest, et puude ja metsa temaatika on praegu kogu Eestis teravalt päevakajaline. «Ilmselt see teema ikka kuskil sees kriipis,» sõnas Ehlvest.

Iga puu on erinev

Nii on loodusmajas üleval muusik Alo Põldmäe kaks fotonäitust, mis on seotud puudega. Samal ajal saab uurida Eesti alepõllunduse ajalugu. Eraldi näitusesaali on endale saanud rahvusliku puutöö meister Meelis Kihulane.

Kihulane tõi loodusmajja näitusele võimalikult paljudest puiduliikidest meisterdatud tarbeesemeid. Ta rääkis, et tänapäeval on puitesemed inimeste jaoks lihtsalt puidust esemed ja harva pööratakse tähelepanu, milline puit millise asja tegemiseks kõige paremini sobib.

Ta tõi näite, et kui haavapuud seostatakse peamiselt saunalava laudadega, siis tegelikult on haab hästi painduv ja kerge, nii et teda on hea kasutada ka paatide tegemiseks. Kuusepuitu peetakse lihtsalt üheks ehitusmaterjaliks, kuid traditsiooniliselt on vanad eestlased kasutanud ära kogu kuuse juurtest okasteni.

Nikerdatud peitlikarbid

Lisaks lihtsatele puitnõudele ja -karpidele ning kasetohust valmistatud esemetele on Kihulane näitusele toonud ka imepeenes intarsiatehnikas nikerdatud peitlikarbid. See tehnika oli vanadele eestlastele võõras ja pärineb pigem Hiinast ja Prantsusmaalt. 

Eestlased kaunistasid meistri sõnul puitu üsna vähe, lisades nikerdatud ilu enamasti vaid pulmakombestikuga seotud esemetele või siis, kui oli vaja kasutada maagilise kaitsejõuga märke.

Kihulane, kes on meisterdanud esemeid ka ERMi laadateemalise näituse jaoks ja kelle töövõtteid ERMi teadlased ajaloo tarbeks üles filmivad, plaanib loodusmaja ekspositsiooni suve jooksul jõudsalt täiendada. Seega on oodata, et praegu näha olev väljapanek muutub augustikuuks sootuks rikkalikumaks.

Selleks, et loodusmajas käik ei piirduks vaid näituste uudistamisega, saab kogu suve mängida seal ka avastamismängu: majas sees ja väljas tuleb üles leida 15 punkti, kust leiab huvitavat infot kõikvõimalike puude kohta.

Tartu loodusmaja näitused

• Meelis Kihulase tööde näitus «Puit meistri käe all» 25. augustini. Kohtumine autoriga 24. augustil.

• Näitus alepõllundusest «Kui põllud põlesid» 31. augustini.

• Alo Põldmäe loodusfotode näitused «Öised polaarpäeva kased» ja «Muusikaline Neeruti» 12. augustini.

• Piret Kullerkupu maalinäitus «Metsaga ja metsata» 20. septembrini.

• Avastusrada «Puutepunktid puuga».

• Suvel on loodusmaja avatud tavapärasest erinevatel aegadel: T–R kell 10–18, L kell 11–16, P, E suletud. Näitustele pääseb loodusmaja piletiga.

Seotud lood
22.06.2017 27.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto