Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (14) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (8) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (10) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (15) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (26) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (18) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (14) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (1) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Raul Järg: Tallinna linnasüdame elustamine

2 min lugemist
Raul Järg FOTO: Erakogu

Autod Tallinna südalinnas on uhked, majad kiiskavad ja kutsuvad, aga linnaruum nende vahel sovetiaegne. Asfalt on uus, aga lahendus ise ajast ja arust, sest käsitleb majadevahelist ruumi vaid primitiivse transpordikoridorina.

See industriaalajastust pärinev (kuid tänini sageli ainumõeldavaks peetav) transpordikoridori mõtteviis ei oska näha linnaruumi inimese elukeskkonnana. Lärmakad ja kiired transpordikoridorid sisendavad inimestesse aga ohutunnet, ühine ruum jaguneb erinevate liikumisviiside vahel ebavõrdselt, kokkuvõttes on ebamugav kõigil. Moraalselt amortiseerunud linnaruum soosib läbituiskajaid ja peletab viibijaid.

Linnasüda teelahkmel

Ent olukord pole lootusetu. Tallinn plaanib uut peatänavat, uuenenud Viru ja Harju tänavad hingavad värskes rütmis – suund on ju õige. Sellest üksi siiski ei piisa: Tallinna linnasüda seisab suurel teelahkmel, lähiaastate otsustest sõltub, kas järgmiste aastakümnete Tallinn keskneb elava ja tuksuva linnasüdame või kõleda, peletava transpordisõlmega.

Lähiaastail, linna arengu mõttes kohe-kohe, sünnivad linnasüdames suured muutused. Täiesti uue ilme saab kaubamaja kvartal. Teaduste Akadeemia ja Projekteerijate maja kvartal uueneb, samuti Viru Keskus ja Rävala Galerii, ilmselt kerkib kõrghoone ka nn EKA krundile. Linnasüdamesse lisandub kõvasti kaubandus- ja teeninduspindu, töökohti, eeldatavasti ka inimesi.

Ent jättes linnasüdame liikluskuristikest sama killustatuks kui praegu, jäävad need arendusedki pelgalt omaette saarekesteks ega moodusta atraktiivset tervikut, elavat linnasüdant. Linnasüdame elujõudu ei näita ruutmeetrid, vaid siin viibivad inimesed. Kui siin viibivad vaid need, kes peavad, mitte need, kes soovivad, siis elujõulist linnasüdant ei teki.

Konkurents äärelinnaga

Linnasüdamed on ajaloolised kauplemise keskused, kuid autostumisel kolisid kaubandus ja meelelahutus äärelinnadesse. Linnasüdamed peavad atraktiivsuse nimel pingutama, muidu imevad äärelinna tarbimiskeskused inimesed südalinnast ära – nagu juhtus näiteks Rakveres Vaala- ja Põhjakeskuse valmides.

Praegune liikumisruum Tallinna südames on äärelinnaga konkureerimiseks moraalselt vananenud. Konkurentsivõimeline linnasüda, linlaste ühine elukeskkond, on paik jalutamiseks, kohtumiseks, enese näitamiseks ja teiste vaatamiseks. Koht, kus kohvitada, sisse astuda, uudistada. Mitte aga lärmakas ja ohtlik transpordikoridor.

Teeme ära

Suurlinnadega võrreldes on Tallinn väike ja nunnu, siin saab luua inimmõõdulise linnaruumi, mis tõmbab, mitte ei peleta. Liiklussõlme või turismikvartali asemel peaksime vaatama linnasüdant meie endi – tallinlaste – ühise elutoana. Linnasüdame elusa ja elavana hoidmiseks peame õppima teistelt linnadelt, seadma selged eesmärgid ja mõtlema omavahel koos. Vaja on visiooni, mida mõistavad ja jagavad linlased, ettevõtjad ja linnavõim.

Selle saavutamine pole võimatu, head näited Põhjala linnadest (sh Helsingist) veenavad, et suudame meiegi. Esmalt peaksid kõik osapooled – linnaametid, ettevõtjad ja elanikud – mõistma muutuste vajalikkust ja põhilisi valikuid. Ning seejärel uue, parema kodulinna loomises ka osalema.

Peatänav on tallinlastel juba mõttes ja linnajuht on kinnitanud, et see saab teoks. Hiljutisel Linnafoorumil alanud linnasüdame visiooni loomine on järgmine suur samm, mis vajab kaasmõtlemist tervelt linnakogukonnalt. Eksperdid on valmis ja me kutsume kõiki kaasa mõtlema, kiitma ja kritiseerima, fantaseerima ja arvutama!

Seotud lood
    19.02.2020 20.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto