Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (2) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (2) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (2) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (4) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (10) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (9) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (5) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (1) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (4) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (2) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Isamaa miinus kaks, mis saab edasi?

2 min lugemist
Margus Tsahkna ja Marko Mihkelson FOTO: Liis Treimann

Eesti rahva ennemuistne jutt pajatab, kuidas siga ja hani sattunud kevadel jää lagunemise ajal Naroova jõel ühe jäätüki peale. Hani asunud ette nagu loots või kapten, siga taha tüürimeheks. Kui siis kosk lähedale jõudis, üritas hani nõu anda: «Keeraks natuke!» Siga aga ajas sõrad vastu: «Otse!» Üksmeelele ei jõutud: hani lendas viimaks minema, aga siga läinud jutu järgi «kosest alla kõigega puruks».

Niisamuti läksid lendu Isamaa ja Res Publica Liidu kaks juhtivat poliitikut, endine esimees Margus Tsahkna ja aseesimees Marko Mihkelson, kelle sõna ja mõtet erakonnas kuulda ei võetud. Rahvajutu motiivi kasutades peaks neile, kes edasi seilavad, kose kohin juba selgelt kosta olema. Ka poliitikavaatlejad ja IRLi poliitilised konkurendid kuulevad turmaheli – kes valjemini, kes vaiksemalt. Isegi kui mõni neist seda pisut häälekamaks kujutleb, on kosk üsna veenvalt olemas.

Tsahkna oli üks neid, kes kutsus esile Reformierakonna valitsusest viinud plahvatuse. Kuid ta ise langes selle lööklaines. Visioonidokumentidest pole kasu, kui neid ellu ei viida. Tsahkna püüdis «Isamaa 2.0s» sõnastada 21. sajandi teise kümnendisse ja edasigi sobivat uue aja konservatismi, mida võiksid toetada ka naised ja noorem põlvkond. Ideed tekitasid avalikkuses kõlapinda ja diskussioone, kuid erakonna jõujooni neist ei saanud. Vastupidi, kevadisel suurkogul ei soostunud erakond Tsahkna reformikavaga, sai Helir-Valdor Seederi näol uue esimehe ning näib edasi liikuvat Res Publica poliittehnoloogilise lipu all. Nn poistebändi vaimus, mida märgiliselt etendas 2015. aasta riigikogu valimiste Juhan Partsi kuulus maksumunade kampaania.

Kuigi kahe nimeka poliitiku kaotus pole muidugi 9000 liikmega erakonna lõpp, on sündmus siiski märgiline. Rahvuslik-konservatiivne valija, kes on üht erakonda eelistanud Isamaa ja ERSP aegadest peale, tunneb end veelgi õõnsamalt. Paremtiival pole sel osal elektoraadist eelistatavat valikut – IRLi kahanenud populaarsus näitab seda kujukalt. Seda ei paku üksikutele teemadele rõhuv populistlik EKRE, hägusa maailmavaatega Vabaerakond ega endiselt võimult kukkumisest uimane Reformierakond. Uue erakonna tulekut kuulutada oleks vara, kuid paljude poliitikute otsus eelistada oma erakonna asemel eelseisvatel kohalikel valimistel valimisliite näitab niši olemasolu.

IRLi riigikogu fraktsioon on kahe hääle võrra väiksem. Koalitsioon on kahe hääle võrra nõrgem. 54 häält on enamusvalitsuseks piisav, kuid kohalike valimiste eel pealinnas üha ägenev võimuvõitlus Keskerakonnas kummitab kahtlemata ka Toompead.

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto