Sisukord
Kultuur
Postimees
28.06.2017
Eesti Palgata parteijuht: oleme internatsionalistid (1) Kolme Õe nimekiri aitab Savisaarel Ratast lõhkuda (1) Terror on muutnud eestlaste reisiplaane (1) Piiripealsed lähevad tantsupeole suurte ootustega Krabi kooli töötajate suhtes käib uurimine Remmelgatsirkus sai jõulise lõpu Majandus Üllar Jaaksoo: Eesti Vabariik on ripakil (1) Korporatsioonid kontrollivad riiki (2) Välismaa Tšetšeenias kehtib Ramzani sõna Venemaa seaduste vastu Välismaa lühiuudised Aktivistid kaitsevad puid kas või elu hinnaga Arvamus Lugeja kiri: BMWga kihutanud liiklushuligaan kandis ahvinumbrit (1) David Davis Briti eestlastele: töötan õiglase Brexiti nimel (1) Toomas Tammis: 21. sajandi (Tal)linn – millises tulevikus suudame kokku leppida? (2) Tarmo Tüür: hõberemmelga õppetund - loodus ja inimesed arengul jalus? (14) Juhtkiri: mida Haabersti remmelga loost õppida? (38) Postimees 1911. aastal: Viitebski kubermangu lätlased Juhan Mellik: mõttetu erakonna surm (24) Kultuur «Hard Rock Laager on üritus, kuhu inimesed peavad ise tee leidma» Kultuuri lühiuudised Sport Kangur: ma pole enam raudmees Treener Anti Saarepuu rääkis end suusaliidu ja Team Haanja lepingutüli kommenteerides sisse (2) 18 suusaklubi kangutavad president Andreas Laanet (1) Olümpianelik peaaegu taas koos: Eesti sõudjad panid kokku võimalikult tugeva neljapaadi Tallinn Remmelgatsirkus sai jõulise lõpu Tartu Margus Tsahkna: see pole mingi pehme maandumine, olen endiselt orbiidil Parim rohi rändvaraste vastu on tugev kogukonnatunne Kaitsealuse Postitee remonti saadab kohalike terav tähelepanu Kaasava eelarve rahale kandideerib 20 ideed Tantsupeole saamiseks kõigeks valmis! Riigikohus kolib pikaks remondiks Toomelt rendipinnale. Aga kuhu? Lugu Soome-Eesti püsivast sõprusest Jupike uuest kergliiklusteest hakkab kulgema üle ammu unustatud kalmistu Uus arengukava ei näe tulevikku (1) Millise «palli» me Euroopa kohale lennutame? Pingipäev kutsub muutma õue elutoaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kultuuri lühiuudised

2 min lugemist
Lavastuses "sugu: M" on aktsioonis Jürgen Rooste (vasakult), Ivar Sild ja Kaur Riismaa. FOTO: Mats Õun / Vaba Lava

192 161 teatrisõpra külastas äsja lõppenud 111. hooajal rahvusooperit Estonia, etendusi ja kontserte anti aga kokku 408.

Kuressaares avatakse esimene Olev Subbi aktimaalide näitus

Laupäevast, 1. juulist on Kuressaare linnuses avatud näitus «Põhjamaa suvi. Olev Subbi aktimaalid», mis koondab maale Enn Kunila ja Eesti Kunstimuuseumi kunstikogudest.

Olev Subbi (1930–2013) on Eesti silmapaistvaim aktimaalija − ja ometi on see alles esimene Subbi aktimaalide näitus. Varasematel väljapanekutel on tema aktid olnud alati «olemas», eksponeeritud tööde vahel, kus annavad tooni idüllilised lapsepõlvemälestused või abstraktsed värviuuringud, ent vaid aktidele pühendatud näitust ei ole varem toimunud.

Kuraator Eero Epner ütleb, et Olev Subbi jaoks olid aktid võimalus kõneleda harmoonilisest maailmast, rääkida ilust ja kaunidusest, mis olid tema jaoks ülimad väärtused ning mille illustreerimiseks pidas ta alasti naisekeha kõige sobivamaks. «Kõiki tema maale ühendab värvi maksimaalsus. Nii ei tasu ka Subbi aktide puhul jälgida ainult kehalisust, vaid ka seda, mil viisil on kunstnik kasutanud värve.»

Näitus, mille on kujundanud Tiit Jürna, on osa Saaremaa ooperipäevade kultuuriprogrammist ja jääb avatuks 1. augustini. Näitust saadab kataloog, milles on peale maalide reproduktsioonide ka Olev Subbi mõtteid kunstist ja elust. 

Selgusid kunstiauhinna Köler Prize nominendid

Näituse «Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum» avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva Köler Prize 2018 nominendid, kelleks on Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

Köler Prize on 2011. aastal EKKMi asutatud nüüdisaegse kunsti auhind, mis alates 2016. aastast muutus üleaastaseks. Nomineeritud kunstnikud esitavad omal valikul näitusele kaks teost – ühe juba varem eksponeeritud, soovitatavalt viimase kolme aasta loomingust, ja teise, spetsiaalselt Köler Prize’ile valminud uue teose. Näitusega koos ilmub nii nominente tutvustav film kui ka kataloog. 

Tulekul võimsaim graafilise disaini näitus

1. juulist on Tallinna Kunstihoones avatud Elisabeth Klementi ja Laura Pappa kureeritud rahvusvaheline graafilise disaini näitus «Signaalid perifeeriast», mis toob kokku ligi 100 disainerit ja rühmitust 25 riigist. 

Graafiline disain ümbritseb meid kõikjal alates liiklusmärkidest ja reklaamtahvlitest, lõpetades raamatute ja veebilehtedega. Paiknedes nõnda kuskil kunsti ja reklaamimaailma vahepeal, on graafilisel disaineril sageli täita oluline roll info edastamise lõpliku viisi määramisel. Kui tihti küsitleme mõne rakenduse kasutusmugavuse kohta või otsime reklaamikampaaniast kunstniku puudutust? Näitus jääb avatuks 13. augustini.

Vaba Lava edukaim lavastus oli «Ürgmees»

Lõppenud hooajal oli Vaba Lava kogukülastuste arv 58 606, publiku ette jõudis 41 lavastust, anti 148 etendust, mille korraldamise taga oli 29 nii kodu- kui ka välismaist teatritruppi. Eri kultuurisündmusi oli kokku 370.

Populaarsemateks lavastusteks osutusid möödunud aastal Prem Productionsi «Ürgmees» (4746 külastajat), kuraatoriprogrammi kuuluvad Jürgen Rooste lavastus «sugu: M» (2093 külastajat), Oleg Soulimenko lavastus «Ma pigem tantsiksin sinuga» (1433) ja Theatrumi «Isa» (1006 külastajat).

Vaba Lava 2016/2017 hooaja kuraatoriprogramm kandis nime IN | OUT ja selle panid kokku kuraatorid Madli Pesti (Eesti) ja Thomas Frank (Austria). Kuraatoriprogrammis olid populaarsed lavastused peale «sugu: M» ja «Ma pigem tantsiksin sinuga» lavastuste Urmas Vadi «Furby tagasitulek» (926) ja Helen Rekkori «Süüria rahvalood» (921).

Seotud lood
    27.06.2017 29.06.2017
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto