L, 1.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Postimees 1911. aastal: Viitebski kubermangu lätlased

Postimees
Postimees 1911. aastal: Viitebski kubermangu lätlased
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

Lätimaalt. Neljasaja tuhande Viitebski kubermangus elava lätlase saatuse kohta on Läti ajakirjanduses viimasel ajal suurt huvi märgata.

Viitebski kubermangu ja Baltimaa lätlaste kultura alal ühinemiseks tahetakse kõike teha. Esimesi on arvu poolest 400,000 (neid nim. ka «inflandi» lätlasteks). Kuni viimase ajani ei ole nad Läti kulturale midagi andnud, sest nad on viimastest palju maha jäänud.

Katoliku usk, inflandi murrak, Poola mõisnikkude surve, vaimulike ja mõisnikkude püüd lätlasi ära poolastada – need on pääpõhjused, miks Viitebski lätlased teistest taha on jäänud, ümberrahvustatud saivad ja majanduslikult madalal astmel on.

Alles viimasel ajal on balti lätlased oma vähemate vendade edendamiseks midagi teinud. Balti ja Viitebski lätlaste kulturalist ühinemist peavad Läti lehed Läti haridusseltside pää- ja kõige ligemaks ülesandeks.

28.06.1911

Tagasi üles