Sisukord
Uudised
Postimees
28.06.2017
Eesti Palgata parteijuht: oleme internatsionalistid (1) Kolme Õe nimekiri aitab Savisaarel Ratast lõhkuda (1) Terror on muutnud eestlaste reisiplaane (1) Piiripealsed lähevad tantsupeole suurte ootustega Krabi kooli töötajate suhtes käib uurimine Remmelgatsirkus sai jõulise lõpu Majandus Üllar Jaaksoo: Eesti Vabariik on ripakil (1) Korporatsioonid kontrollivad riiki (2) Välismaa Tšetšeenias kehtib Ramzani sõna Venemaa seaduste vastu Välismaa lühiuudised Aktivistid kaitsevad puid kas või elu hinnaga Arvamus Lugeja kiri: BMWga kihutanud liiklushuligaan kandis ahvinumbrit (1) David Davis Briti eestlastele: töötan õiglase Brexiti nimel (1) Toomas Tammis: 21. sajandi (Tal)linn – millises tulevikus suudame kokku leppida? (2) Tarmo Tüür: hõberemmelga õppetund - loodus ja inimesed arengul jalus? (14) Juhtkiri: mida Haabersti remmelga loost õppida? (38) Postimees 1911. aastal: Viitebski kubermangu lätlased Juhan Mellik: mõttetu erakonna surm (24) Kultuur «Hard Rock Laager on üritus, kuhu inimesed peavad ise tee leidma» Kultuuri lühiuudised Sport Kangur: ma pole enam raudmees Treener Anti Saarepuu rääkis end suusaliidu ja Team Haanja lepingutüli kommenteerides sisse (2) 18 suusaklubi kangutavad president Andreas Laanet (1) Olümpianelik peaaegu taas koos: Eesti sõudjad panid kokku võimalikult tugeva neljapaadi Tallinn Remmelgatsirkus sai jõulise lõpu Tartu Margus Tsahkna: see pole mingi pehme maandumine, olen endiselt orbiidil Parim rohi rändvaraste vastu on tugev kogukonnatunne Kaitsealuse Postitee remonti saadab kohalike terav tähelepanu Kaasava eelarve rahale kandideerib 20 ideed Tantsupeole saamiseks kõigeks valmis! Riigikohus kolib pikaks remondiks Toomelt rendipinnale. Aga kuhu? Lugu Soome-Eesti püsivast sõprusest Jupike uuest kergliiklusteest hakkab kulgema üle ammu unustatud kalmistu Uus arengukava ei näe tulevikku (1) Millise «palli» me Euroopa kohale lennutame? Pingipäev kutsub muutma õue elutoaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Pingipäev kutsub muutma õue elutoaks

2 min lugemist
Üle kolme nädala tagasi, 5. juunil viisid Vaksali linnaosas Vabriku 3 elanikud maja ette tänavale pingid ja toolid, et õppida oma naabruskonna inimesi tundma. FOTO: Jaanus Tepomees

Juuni algul tõstsid Vabriku 3 elanikud maja ette lauad ja toolid ning valmistasid ette, mida õhtu jooksul koos teha, et ümbruskondsete inimestega saada paremini tuttavaks. Esialgu arvasid nad, et algatus eriti palju huvilisi kokku ei too. Üllatuseks käis õhtu jooksul läbi mitukümmend inimest, kes said osa muu hulgas kontserdist, hiina keele tunnist ning ühisest koogisöömisest.

Teiste naabrite hulgas tuli üks proua ja rääkis oma kassist, kes kipub ümbruskonna elanikele tuppa ronima. Kiisutüdruk Luuna harjumus oli kohalikele tuttav, ent see oli esimene kord, kui naine läks oma naabrite sekka pikemalt vestlema. 

Võõrad üksteise kõrval

Pingipäeva eestvedaja Eestis Kadri Lind selgitas, et õhtu juuni alguses oli katse, kuidas tartlased võiksid Amsterdamist alguse saanud pingipäeva vastu võtta. «Vabriku tänaval tuli hästi positiivne vastukaja majaelanike grupilt, kes seda korraldas. Nad tegid oma plakatid, panid need naabritele postkasti ja kutsusid ainult sama tänava elanikke, kes tulidki kohale,» rääkis ta. 

Eeloleval nädalavahetusel, 1.-2. juulil, kutsutakse kõiki kaasa lööma rahvusvahelisel pingipäeval. Eesti pingipäeva eestvedaja sõnul on liikumisel kaks eesmärki. Ühelt poolt – kuna linnas on anonüümsust rohkem kui maakohas, on tähtis, et need inimesed, kes elavad lähestikku, ei oleks üksteise kõrval nagu võõrad, vaid tutvuksid. Teine külg on kasutada avalikku ruumi, mis on kõigi meie oma.  

Selleks et pingipäev ei oleks nagu kodukohvikute päev, soovitab Kadri Lind mõelda veel sellele, mida saaks naabritega koos ette võtta.

Pingipäev pole üritus, millel oleks üks korraldaja, vaid see on kodanikualgatus, kus igaüks vastutab enda pingi ja tegevuse eest, ehk silmas peab pidama, et tegevusega ei rikutaks avalikku korda ega takistataks liiklust. Lisaks sellele, et oma maja ette viia laud ja pingid, on üks soovitusi pakkuda naabritele tükike kooki ja selle kõrvale teed. Kuna pingipäev ei ole kommertslik, paneb Lind südamele, et naabritelt ei peaks raha küsima.

Selleks et pingipäev ei oleks nagu kodukohvikute päev, soovitab Lind mõelda, mida veel saaks naabritega ühiselt ette võtta. Näiteks üheskoos lauamänge või sulgpalli mängida, luuletusi lugeda või hoopis mõni töötuba teha. «Võiks mõelda tegevuse peale, mis endale meeldib, või mis on sinu enda hobi, mida tahaksid teistega jagada,» lisas ta. 

Piknik Herne tänaval

Nendel, kes otsustavad pingipäevast osa võtta, tuleb oma üritus lisada algatuse rahvusvahelisele kodulehele aadressil benchescollective.com, et kõik teaksid, mis kellaajal ja kuhu külalisi oodatakse. 

Teiste hulgas on juba kirja pandud kaks algatust Supilinnas Herne poe ees. Laupäeval kella 18st on seal Supilinna lugude pink. Järgmisel päeval peetakse pühapäevapiknikut. 

Supilinna seltsi juhatuse esimehe Kristiina Praakli sõnul toimuvad sündmused just Herne poe juures, sest seda nimetavad supilinlased naljaga linnaosa raekoja platsiks. Nimelt on seal infotahvel, seltsi postkast ja tänavaraamatukogu. 

Linnavalitsus on muret tundnud, et pingipäeva tegevus võib üle linna minna massiliseks ja rikkuda tartlaste rahu. Pingipäeva eestvedaja Kadri Lind arvas, et kuna seda peetakse Eestis esimest korda, pole see veel nii rahvarohke, et võiks probleeme tekitada. Sellegipoolest peaksid inimesed tema soovitusel säilitama talupojamõistuse ja selge meele ning teistega arvestama. 

Seotud lood
27.06.2017 29.06.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto