L, 2.12.2023

Eesistumine algab kahe peoga

Heili Sibrits
, kultuuritoimetuse juhataja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Neljapäeva, 29. juuni õhtul toimub Tallinnas Vabaduse väljakul Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise algust tähistav tasuta kontsert, kus esinevad tuntud Eesti artistid Kukerpillidest NOËPini. 

Ürituse tarbeks luuakse väljakule ka kohvikute ja tänavatoidu ala, Laste Vabariigi labürint-mänguala ja töötoad.

Vabaduse väljakule kerkib puitinstallatsioonidest «digitihnik», mis jutustab Eesti kui eesistuja lugu «Ühtsus tasakaalu kaudu», sümboliseerides nii meie kultuurile omast suhtumist looduskeskkonda kui ka pidevalt muutuvat identiteeti. Ligi seitsmest  tihumeetrist ja 700 identsest puitelemendist koosneva ning põnevaid kohtumispunkte ja platoosid tekitava «digitihniku» autorid on tänavuse noore arhitekti preemia laureaadid Sille Pihlak ja Siim Tuksam arhitektuuripraksisest PART.

Kinnine pidu, mida näevad kõik

Kultuurikatlas tähistatakse samuti neljapäeva õhtul Eesti Euroopa Liidu nõukogu eesistumise algust piduliku vastuvõtuga. Kultuurikatlasse oodatakse ligi 500 kutsega külalist.

Avapidu on sarnane 24. veebruaril toimuva presidendi vastuvõtuga – kohale tulnutele pakutakse 30-minutilist kontserdikava, mille on lavastanud Renate Keerd. Etendus toimub Kultuurikatla katelde saalis, kuhu mahub 200 vaatajat, ülejäänud külalised vaatavad ülekannet Kultuurikatla black box’is. Sama ülekannet võivad kõik huvilised jälgida ka ETV vahendusel.

Avalavastuses osalevad ansambel Metsatöll, rahvusooperi Estonia poistekoor ja noormeestekoor, dirigendiks Hirvo Surva. Kontserdil kõlavad näiteks laulud «Oma laulu ei leia ma üles», «Küla kuuleb», «Helmi» ja «Mina usun armastust».

Ootamatust lisavad Trikivabriku õhuakrobaadid ning Kompanii Nii füüsilise teatri trupp.

Lisaks kasutatakse lavastuses mapping-tehnikat (videokunstnik Taavi Varm), mis aitab Kultuurikatla katelde saali seinu pildiliselt elustada ning samas annab võimaluse kuvada Eestit tutvustavat visuaali.

Korraldajad loodavad, et Metsatöllu ürgne ja veidi ähvardavana mõjuv vägi, poistekoori rahustav harmoonia, akrobaatide riskijulgus, Kompanii Nii etteastete humoorikus ja videokujunduse tehnoloogiline tänapäevasus loovad tasakaalustatud, ent mitmepalgelise koosluse.

Lavastus peaks kujutama Eestit ühtaegu ajaloopärandi meenutamise ja tulevikust unistamise tasakaalupunktina, mis ei ole kaotanud sidet ürgse looduslähedusega ning on samas sobiv koht, kus unistada ühiskonnakorraldusest, mis on ühtaegu tehnoloogiliselt arenenud, ent ometi inimkeskne.

PIDU VABADUSE VÄLJAKUL

  • Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise algust tähistava kontserdi toiduala ning laste mänguala avatakse Vabaduse väljakul neljapäeval 29. juunil kell 18.00.  
  • Esinejad: Eesti Raadio laste laulustuudio, Estonian Cello Ensemble, Estonian Voices, Frankie Animal, Genka, Kadri Voorand, Kukerpillid, Mari Jürjens, Miljardid, NOËP, Vaiko Eplik, Winny Puhh ja ühendkoor Veronika Portsmuthi juhatusel.
  • Artistide etteasted ühendab katkematuks tervikuks helilooja, DJ ja produtsent Sander Mölder.
  • Mõlemast peast teeb ETV otseülekande neljapäeval kella 18.45–21.00

PIDU KULTUURIKATLAS

  • Kunstiline juht ja lavastaja Renate Keerd, videokunstnik Taavi Varm, valguskunstnik Priidu Adlas, eriefektid Andres Mirme.
  • Esinejad: Sander Valk, Merike Paberits, Ulvi Võsa, Katariin Raska, Renate Keerdi Kompanii Nii, õhuakrobaat Lizebeth Wolk (Trikivabrik), ansambel Metsatöll, rahvusooperi Estonia poistekoor ja noormeeste koor, dirigent Hirvo Surva.
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles