Sisukord
Arvamus
Postimees
27.02.2020
Eesti ravi- ja riigiasutused on koroonaviiruseks valmis Eesti Vox populi: kas koroonaviirus hirmutab? Eestlane Tenerifel: mingit viirusepaanikat pole Valitsus lükkas hoolduskindlustusmaksu idee laualt sahtlisse (1) Talv jõudis lõpuks Eestisse Majandus Linnahallile ulatasid abikäe üleaedsed Walt Disney juht astus ootamatult tagasi Välismaa Ajajoon: kuidas Covid-19 Hiinast maailma levis KOHALIK VAADE. Itaaliat räsib viirusega samavõrra hirm ja valeinfo Ukraina ülemraada spiiker: valimisi ei saa pidada ajutiselt okupeeritud aladel Kara-Murza andis FBI kohtusse India usutüli muutus erakordselt veriseks Arvamus Juhtkiri: nii ei saa rallit sõita Marti Aavik: viirus ja vändaga raadio Raul Rikk: kelle tehnoloogiast sõltume? Loretta Kruusimäe: puue kui praktiline takistus armastusele Sergei Metlev: sinimustvalge defitsiit 14 välisministrit: kodusõja lõpetab vaid kokkulepe Erkki Koort: miljon põgenikku Sindi kandis Meie Eesti Maaja Vadi: halb juhtimine toob vinduva töötüli Mare Teichmann: ettevaatust – tervist ohustav töökeskkond Kadri Tammepuu: juhtimispraagist ilustamata Mart Murdvee: miks targad on ikka vaesed? Kultuur Lummav ja groteskselt stressi tekitav film Seebivaht ühiskonna ideaale ei kanna Kuidas mõista käsutäitjaid? Filmide tegemine on kui puhkus Sport Kompromissi ei leitud – Rally Estonia jääb sel aastal ära Maria Šarapova jättis tennisega hüvasti Maa Elu Pooled hundid jäävad küttimata Nädala mõte: ei tahaks ka tasuta Maamehe üllatus: päikesepaneel võib loodust kahjustada, diiselgeneraator mitte Kevadel metsas toimetades tuleb lindudele mõelda Seakatk andis tõuke rajada oma tapamaja Frank Kutteri tööprotsess võimaldab stressivaba liha Soid taastatakse järjest enam Looduslike võtetega haigusele vastu Milline võib tulla kevad ja suvi? Tomatikasvatajad jahivad uusi sorte Mees ehitas vaatetorni asemel tornsauna Tartu KIRI: kuidas küll kaitsta oma vara? Martin Kallasmaa: jagatud auto on ühiskonnale kasulikum Osa kiibiga koeri siiski ei leita üles Ahhaa keskuses valmis erakordne orienteerumisrada Burgerikiosk ja Delta võistlevad parima tiitli nimel Tuttpütt – kergesti äratuntav, ent siiski vähetuntud Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaanus Marrandi: kas Edgar annab Keskerakonna vabaks?

2 min lugemist
Jaanus Marrandi FOTO: Dmitri Kotjuh / Järva Teataja

Kaks nädalat tagasi pannuks ma selle loo pealkirjaks «Edgar, anna Keskerakond vabaks», sest siis olnuks jutt Edgar Savisaare jonnakast soovist kandideerida kohalikel valimistel Keskerakonna lipu all, mis tähendanuks erakonna jala külge sangpommi sidumist. Nüüd, alternatiivnimekirjaga ähvardades, annabki oma ta erakonna vabaks, muidugi kui praegune Keskerakond tahab vabaks saada. Ja kingib sellega hingamisruumi peaminister Jüri Ratasele, kelle kukkumist Savisaar ometi soovib.

Mullu sügisel sai Reformierakonna opositsiooni lükkamine võimalikuks ainult seetõttu, et sotside ja IRLi valitsuspartneriks tõusis Jüri Ratase Keskerakond. Edgar Savisaar teab, et tema juhitud Keskerakonnaga poleks too võimupööre võimalik olnud.

Niisiis pole see Edgar Savisaare valitsus ja selle valitsusega Edgar Savisaar ei lepi. Samuti tekitab tas trotsi, et Tallinna linnavalitsus on isegi pärast tema lahkumist püsti jäänud ja Keskerakond nimetas linnapeakandidaadiks Taavi Aasa.

Poliitikauksed sulguvad, kohtuuksed jäävad avatuks. See on tegelikkus, mida Edgar Savisaar põrnitseb ning millega ta ei taha ega suuda leppida.

Ta tahab näha Jüri Ratase langemist peaministri toolilt ning Taavi Aasa lahkumist linnapea kabinetist. Siin on põhjus, miks Savisaar tahaks minna valimistele oma nimekirjaga – lõhkuda valitsusliit, võttes praeguselt koalitsioonilt parlamendienamus ja esitada pärast valimisi Keskerakonnale pealinnas võimule jäämiseks nõudmine puhastada linnavalitsus teda reetnud ametnikest.

Kunagine poliitkombinaator kombineerib seekord üle. Valesti. Seda mõistavad ka tema lähedale jäänud keskerakondlased. Kolmapäevaks lubatud, kuid tulemata jäänud uudis Savisaare-Toomi valimisliidust on selle kinnitus.

Kui Edgar Savisaar kandideeriks Keskerakonna nimekirjas, peaks erakonna esimees, valitsusjuht Ratas terve suve ja pool sügist kõigil Euroopa Liidu eesistumise üritustel selgitama kodumaa ajakirjanikele, miks korruptsiooniprotsessi peamine kohtualune  peaministripartei nimekirjas troonib, ja head seletust poleks tal anda.

Eraldi nimekirja puhul aga – milline kergendus. Edgar Savisaar kandideerib? Jah, lehest lugesin, tal on mingi oma nimekiri. Aga Keskerakond ju maksab tema kohtukulud ja tegi talle ajaloonõuniku kohe? Jah, seni küll, aga tegelikult ei ole tal Keskerakonnaga enam kokkupuuteid, ta on nagu koostööprotokoll Ühtse Venemaaga, mis ei toimi.

Seda öeldes ei valetaks Jüri Ratas peaaegu mitte sõnagi.

Vihast ja trotsist tekitatud kombinatsioonis annaks Edgar Savisaar nii Keskerakonna vabaks ja Keskerakond laseks Edgar Savisaarest lahti.

Piltlikult jääksid talle vaid Lasnamäe hääled. Aga needki on kasutud, sest pole tõenäoline, et päris Keskerakond hakkaks pärast kohalikke valimisi Tallinnas tegema koalitsiooni Savisaare valimisliiduga. See oleks niisama ebausutav nagu praegu kujutada ette Reformierakonna ja Keskerakonna ühist valitsust. Õigustav-vabandav «poliitikas on kõik võimalik» siiski iga kord ja igas olukorras ei kehti.

Nõnda ei usu ma suuremat pilti vaadates, et õigus oleks näiteks Sakalal, kes juhtkirjas väitis, et «päev-päevalt tundub üha selgem, et koalitsioon selle [IRLi ja Keskerakonna siseprobleemide] käigus kukub».

Riigikogu keskfraktsioonis on kindlasti solvumist ja kibestumist, kuid ilmselt ei lähe keegi neist valitsuse 54-häälelist enamust lõhkuma. Koalitsiooni tegevusvabadust see kõik mõistagi ahendab või vähemalt muudab ettevaatlikumaks, kuid nüüdsele valitsusliidule alternatiivi mina küll ei näe. Vähemalt praegu.

Kui eksperdid tunnistasid Edgar Savisaare osalemise kohtuistungitel võimalikuks, siis muidugi võib ta ka valimistel kandideerida. Ent Edgar Savisaart päris hästi ja kunagi lähedalt tundes olen ma ikka ja jälle imestanud, miks tema – üks Rahvarinde loojaid, Eesti iseseisvuse taastamise aegne peaminister, Keskerakonna kauaaegne liider – ei tee enam õigel ajal õigeid samme.

Keskerakonda, oma kunagist koduerakonda, Savisaar hoida ei taha. Savisaart Savisaar hoida ei oska. Inimlikult kurb. Poliitiliselt ennast lõplikult hävitav.

Seotud lood
    26.02.2020 27.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto