Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust (6) Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära (1) Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka (1) Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (1) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Eripärased hotellid raputavad Tallinna (1) Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus (7) Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (6) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Loginov jäi norralaste hammaste vahele Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rait Piir: kas hakkame pahavara levikus süüdistama vanaema Kiievis?

2 min lugemist
Rait Piir. FOTO: Sander Ilvest / Postimees

Üle maailma kõikvõimalikke teenuseid nuhelnud arvutiviiruse WannaCry laastustööst pole veel kuigi palju aega möödunud, kui platsis on tegija, kes kasutab samu trikke natuke uues vormis. Gripilaine on alanud, ja nagu viirustel kombeks, kipuvad nad arenema.

Praegu üle maailma leviva lunavara (kui tahad arvutit kasutada – maksa!) on juba mitu eksperti liigitanud Petya viiruste perekonda kuuluvaks tõveks. Tegelikkuses on paljud laborid aga eriarvamusel ja keegi ei tea veel täpselt, millega on tegu. Kuna sageli kasutatakse sarnaseid alusmaterjale ja tööriistu, ongi selliste viiruste vahel raske vahet teha. Nagu bioloogilised viirused kipuvad ka nende digitaalsed kaaslased muteeruma.

Nii nagu WannaCry kasutab ka uus pahavara USA riikliku julgeolekuagentuuri NSA loodud turvanõrkust EternalBlue, kuid viiruse loonud pätid on vahepeal õppinud ja valmistanud mitme ründevektoriga relva, mis suudab kaitstud võrkudes paremini levida.

Kui WannaCry ründas uuendamata ja vähe turvatud süsteeme, siis uus viirus teeb ilma eriliste probleemideta pahandust ka hästi turvatud suurkorporatsioonide võrkudes. Selleks kasutab ta peale EternalBlue veel Windowsi võrgutööriistu, mis haldavad kaugpääsu funktsiooni.

Juba teist sellist rünnakut vaadates usun, et siinkohal näeme juba homse maailma suundumusi. Kui NSA ja jumal teab kelle loodud laastavatest küberrelvadest on saanud nn vabavara, mille koodi võib igaüks, kes tahab, netisügavustest üles kaevata, oma soovi järgi modifitseerida ja siis valla päästa, leiamegi ennast uuest reaalsusest, kus on alanud üleilmsed gripilained, mis hooti korduvad.

Üliraskeks muutub otsustamine, kas järjekordse lunavara laine taga on mõni sõjalis-poliitiliste ambitsioonidega riik, häkkeriorganisatsioon või teismeline troll. Piisavate teadmiste korral võib igaüks võtta juba olemasoleva platvormi, vaadata, mis eelmisel korral ei töötanud, ja seda muuta.

Gripi vastu on ennast muidugi võimalik vaktsineerida (mitu võrku on nüüd näiteks WannaCry- ja EternalBlue-kindel), kuid alati leidub mõni, mis moondub (arvutiviiruste puhul nad moondatakse). Nii hakkavad ikka ja jälle tulevikus ette tulema olukorrad, kus eksperdid vaatavad üle maailma kulutulena põlevat pahavara, leiavad, et see on neetult sarnane eelmistega, kuid ei oska ikkagi täpselt öelda, millega on tegu. Järgnevad vaidlused ja spekulatsioonid.

Sellises homses muutuvad hübriidsõdade rindejooned veelgi ähmasemaks. Riikidel nagu Venemaa on lihtsam oma tegusid eitada. Poole aasta pärast küsime, kes pani jälle mingi NSA tarkvaral põhineva lunavaraga Ukraina ettevõtete arvutid lukku? Olid need Venemaa heaks töötavad häkkerid? Põhja-Korea heaks töötavad häkkerid? Või hoopis kibestunud vanaema Kiievis, kelle pension on liiga madal?

Seotud lood
15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto