Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (2) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (3) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (3) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (5) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (10) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (10) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (7) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (1) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (7) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (2) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Ühtse Venemaa pantvangis

2 min lugemist
Olga Ivanova, Oudekki Loone, Yana Toom, Mihhail Kõlvart ja Mihhail Korb pressikonverentsil FOTO: Liis Treimann

Kuhu siirdus korruptsioonis süüdistatav Keskerakonna endine esimees Edgar Savisaar 12. juunil kohtusaalist? Venemaa saatkonda, tähistama selle riigi suveräänsusdeklaratsiooni vastuvõtmise aastapäeva. Märgiline sündmus, iseäranis nende protsesside taustal, mis kohaliku omavalitsuse volikogude valimiste eel Eestis lahti rulluvad.

Seda, et Savisaare taandamise järel vallandub Keskerakonnas ja Eesti poliitikaelus plahvatus, oli oodata. Ei pea olema organisatsiooniteoreetik, et mõista: kui üks erakond on niivõrd juhikeskne, siis tema lahkudes puhkeb võitlus võimu ja mõjuvõimu pärast. Kui juht sunnitakse taanduma, hõõgub tuli tuha all edasi. Savisaar on alati reetureid karistanud. Asjaolu, et Jüri Ratas on olnud suuremeelne ning teinud temast justkui de facto auesimehe, ei lähe talle korda, küll aga see, et nimelt Ratas tõukas ta troonilt.

Savisaare trumpkaart on võimalik häältesaak, eeskätt venekeelselt valijalt, aga mitte ainult. See võimaldabki mängu Tallinnas, kus Keskerakond on mitu valimistsüklit nautinud ainuvõimu. Kandideerin – ei kandideeri; Keskerakonna või siis oma nimekirjas. Samas mängus annavad avalikkuse ees etendust kolm õde ehk Euroopa Parlamendi liige Yana Toom ning riigikogu liikmed Olga Ivanova ja Oudekki Loone.

Erakonna esimehena püüdleb Ratas mitte lihtsalt valimisvõidu, vaid status quo säilitamise poole pealinnas Keskerakonna ühtsuse sõnumiga. Kuid tehes järeleandmisi olukorras, kus ühtsus tegelikult puudub, ei jääks pantvangi mitte ainult tema ise, tema erakond ja valitsus. Kui vaadata õdede nõudmisi, siis näeme, et küsimus ei ole vähemas ega rohkemas kui Eesti riigis. Oluline on ka ajastus. Venemaa teeb kõik, et Euroopa Liitu murendada, ning mõistagi oleme eesistujana surve all.

Savisaar himustab kättemaksu, kolm õde aga positsioone Eesti poliitikas. See ambitsioon ei tähenda mõistagi parteilisi kommunaalametikohti, vaid siin peetakse silmas tulevasi europarlamendi ja riigikogu valimisi. Samuti üldisi põhimõtteid, nagu nn vene küsimust Eestis kõige erinevamatel tasanditel. Kui hiljuti sai selgeks, et valitsuses ei saa olla ministrit, kes avalikult Eesti NATO-liikmesuse vastu astub, siis tulevikus võib olukord olla teistsugune. Yana Toom teatas mäletatavasti, et Mihhail Korbile tehti tagandamisega ülekohut.

Keskerakonnal on koostöölepe Putini partei Ühtse Venemaaga, mis Ratase sõnul on külmutatud. Väljapressimine Tallinna kohalike valimiste eel näitab, et leping mitte ei sula, vaid lausa hõõgub. Suurele osale Keskerakonna valijaskonnast pealinnas on see sümboolse tähendusega. Kui aga erakond laseb endast tingimustega üle sõita, sõidetakse üha uuesti. Ja süües kasvab isu.

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto