Sisukord
Arvamus
Tänane leht
30.06.2017
Eesti Rasmus Puur ja Edmar Tuul – kõrge lennuga sõbrad Antiigilaat pakub kaupa nööpnõelast allveelaevani Eesti tahab tõusulainet tabada Isa juurde igatsenud poiss kukkus neljandalt korruselt Majandus Sõõrumaa turvafirma võtab valvama droonid (2) USA pankade aktsionäre tabab rahasadu Välismaa Välismaa lühiuudised 30.06.2017 Vene raha kadumine Costa Bravalt tegi hispaanlased kurvaks Krimm sunnib ka hispaanlasi Kremli-kriitikut kuulama Nemtsovi mõrv: Tšetšeenia killerite järjekordne töö (1) Iraak teatas edusammudest Mosulis Arvamus Kersti Kaljulaid: Eesti Euroopa Liidu südames – et jää murduks! (40) Postimees 1923. aastal: Jaan Tõnisson: laulupeod olid ja jäävad tähtsaks! Lauri Hussar: laulupidu kui eestlase usutunnistus (3) Kultuur Edgar Wright vajutab lapatsi põhja Aja auk. Trussarites Prince ja tsiklimehed Vene filmielu – läbilõige, suvi 2017 Nädala plaat. Bänd, mida peab enne surma kuulma Sport Tänakule avakatsel viies aeg Kanepi teekond lõppes Kalju sai mõru võidu, Levadia sattus üliraskesse seisu Hirmuäratav lust ja lillepidu Poolas Enesepiitsutajate tähetund: kes lükkaks kuninga troonilt? Jeets loodab MM-ralli tempoga kohaneda Kius või ebaõnn? Kalju ründajad sattusid bürokraatia ohvriks Tartu Lärmakas jõeäär heidab linnale halba varju (3) Ütle sõna sekka! Tartu järgmise nelja aasta kulutuste alused pannakse paika just nüüd Ihaste ratsakeskus loodab taas jalad alla saada Välismaine maasikas on endiselt kodumaisest kaks korda odavam Vabadus ja uus aeg tulid Eestisse uute maitsetega (3) Laulupeole sõitnud hiidtudeng viipab kätt ja pilgutab silmi (1) Ettevõtlikud tudengid tõid USAst võidu Üle heade mõtete linna kõlab hea muusika Rannu noored said suveks rularambi ja välitegevusala Hooldustöötajad saavad õppida Jõgeval Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1923. aastal: Jaan Tõnisson: laulupeod olid ja jäävad tähtsaks!

1 min lugemist
Jaan Tõnisson FOTO: Postimees.ee

Üleüldistel laulupidudel on tähtis osa täita olnud Eesti rahvuslikus arenemisloos. Mitte ainult, et üleüldised laulupeod on meie rahva keskel muusika elule võimsalt hoogu annud. Üleüldised Eesti laulupeod olid võõra võimu päevil meie rahvale tähtsamad eneseavalduse võimaluseks ja rahvusliku äratuse allikaks.

Neil aegil, kus meie ei saanud oma mõtteid ega tundeid sõnades avaldada, kandis vaba laul ja mänguheli takistamatalt edasi palju sellest, mis meie rahval hinges põles ja südame peal pakitses. Oma rõõmu ja mure, lootused ja ihkamised hüüdis rahvas valjusti välja ühtse laulu helides.

Mõisteti vastamisi, mis tahtis ütelda vaba Eesti laul. Laialised rahvahulgad, keda muidu oli kütkestamas väline võim, leidsid endid seesmiselt just üleüldise tundeavalduse äratusel.

Vabas Eestis ei ole meie rahval enam mingit takistust ennast avaldada sõnas ehk teos. Ei ole meil mingit tarvidust oma tundeid ja mõtteid ilmutada kaudsetel teedel. Ometi ei ole kaotanud oma rahvuslikku tähtsust üleüldised laulupeod ka Eesti rahvusliku iseseisvuse päivil.

Just nüüd, kus vaba Eesti lubab meid takistamatalt oma rahvuslikkude paleuste teostamiseks tööd teha, on tarvilik, et meie rahva hing leiaks äratust ja elustust. Ilma sisemise elevuseta ja vaimustuseta ei suuda rahvas isegi oma argipäises töös ja toimetuses mitte palju ära teha.

Kui üleüldised laulupeod meie rahval nüüd ja edaspidi aitavad hinge äratada ja ülespoole viia, nagu mineviku kitsail päevil, siis võtab rahva parematel poegadel ja tütardel hoogu elav tahtmine ausatele püüetele ja tegudele Eesti rahvusliku aate teenistuses.

Seks aidaku mõjuvalt kaasa esimene üleüldine laulupidu vabas Eestis! 30.06.1923

Jaan Tõnisson

Seotud lood
29.06.2017 01.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto