Sisukord
Arvamus
Postimees
25.02.2020
Siim Kallas näeb üha enam vajadust Eesti lobiregistri järele (4) Eesti Tallinn taastab Loodearmee kalmistu kabeli Pärnus ja Haapsalus jäi kriisist meeter puudu Pidupäev koidust ehani Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind Majandus Sajandi suurkuju võimas jalajälg Kinnisvaraäris läks «vanade sõprade» vahel jälle naginaks Läti viinaralli elab, kuid «pidu» on kõvasti lahjem Välismaa Itaalia viirusekolle teeb ülejäänud Euroopa murelikuks KOHALIK VAADE ⟩ Transnistria armee kohtleb nekruteid jõhkralt FOTOD ⟩ Trumpi tervitati Indias palvete ja raevuga Arvamus Juhtkiri: poliitiline riiginaine (6) Toomas Toomsalu: isevoolav särtsusõit (1) Kersti Kaljulaid: millega sa tegeled, armas riigikogu? (4) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Annika Laats: Vargamäe Andrest töö õnnelikuks ei teinud (2) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Vahur Kersna: president kui vanem õde (5) Meie Eesti Erkki Koort: kas majandus vs julgeolek? Erkki Koort: Eesti ambitsioonid ÜRO Julgeolekunõukogus Hiina draakon ja 5G-võrk Erkki Koort: tellimus majandusluureks Kultuur Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind «Kui pole kujutlusvõimet, siis ei sünni midagi uut» Sport Kriisa debüüt kinnistas uue põlvkonna tulekut Baltalt hooaja avastart, tõkkesprinterid jõudsid rekorditele lähedale Tervis Viljatus puudutab iga viiendat Eesti peret Tartu Kuus silmapaistvat tartlast pälvisid tunnustuse Käsmu kriidist lühtri turgutavad üles Tartu restauraatorid Remondi tõttu muutuvad rongide sõiduplaanid Taskusse tuleb veel üks sissepääs Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Langovitsi tagasivaade: üle kõige on maailmal vaja üht vaba last

2 min lugemist

Kaheksas noorte laulu- ja tantsupidu peeti 20.–22. juunini 1997 Tallinnas. Pühapäeval koguneti varakult. Peolisi oli kokku 30000, neist 20000 lauljad, ülejäänud olid tantsijad, võimlejad ja pillimehed. Ellerheina laulu saatel süüdati Vabaduse väljakul laulupeotuli.

Laulupeo üldjuht ja kunstiline juht oli esimest korda dirigent Hirvo Surva ja lavastaja Elmo Nüganen. Kell 14 olid koorid laval ja pidu algas. Traditsioonilist avalugu, Mihkel Lüdigi «Koitu» esitasid sel korral ühendkoorid pärast Alo Mattiiseni seatud popurriid tuntumatest laulupeolauludest. See oli teos, mis jäi kahjuks Alole viimaseks.

Laulu saatel liikus laulupeotuli väljaku Lasnamäe veerelt läbi sadade koorijuhtide käte lava poole. See oli omapärane ja liigutav lahendus. Kui kõlas «Koit», süttis tornis peotuli. Tõnu Kaljuste dirigeeris hümni ja kuulati president Lennart Meri avakõnet. Lõpetades sõnadega «Iga mees on oma saatuse sepp ja oma õnne rajaja», astus alati improviseeriv Meri dirigendi puldis Eri Klasi juurde. Ühendkooridelt kõlas vastu «Jaa! Jaa! Jaa!» ja koos juhatati filmist «Viimne reliikvia» pärit viisiga pidu hoogsalt käima.

Sellest sai juba alguses laulupeo üks kõrghetki. Uus põlvkond avastas «Viimse reliikvia» laulud, mille nii publik kui ka lauljad soojalt vastu võtsid. Kavas olid lood ka «Nukitsamehest». Uuenenud kontserdikava oli noortepärane, kavas oli hulga esmaesitusi ja debüteeris mitu noort üldjuhti. Hinnanguliselt oli publikut üle 50000.

Originaalne ja meeldejääv oli Mait Agu (tantsupeo stsenarist, pealavastaja ja üldjuht) lavastatud trepitants «Mis on kodu, kus on kodu» segakooridelt, mis oli nagu sillaks kahe peo vahel. Huvitavat kava pakkusid kõik kooriliigid ja vahele kõlanud puhkpilliorkester. Lõpu poole kimbutanud vihmasadu ei rikkunud peotuju. Traditsioonilise lõpuloo «Mu isamaa on minu arm» järel jäi viimase loo dirigeerimise au noorte laulupeol esimest korda dirigendipuldis olnud Eri Klasile. Kõlas Beethoveni 9. sümfooniast tema «Ood  rõõmule».

Sellega pidu veel ei lõppenud ja lauldi edasi. Üle lauluväljaku kaikus «Üle kõige on maailmal vaja üht vaba last...» See oli noorte pidu, mille märksõnaks oli järjepidevus, ja selle peoga aegade side vaid tugevnes. 27.06.2017

Seotud lood
22.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto