Sisukord
Päevakomm
Postimees
25.02.2020
Siim Kallas näeb üha enam vajadust Eesti lobiregistri järele (4) Eesti Tallinn taastab Loodearmee kalmistu kabeli Pärnus ja Haapsalus jäi kriisist meeter puudu Pidupäev koidust ehani Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind Majandus Sajandi suurkuju võimas jalajälg Kinnisvaraäris läks «vanade sõprade» vahel jälle naginaks Läti viinaralli elab, kuid «pidu» on kõvasti lahjem Välismaa Itaalia viirusekolle teeb ülejäänud Euroopa murelikuks KOHALIK VAADE ⟩ Transnistria armee kohtleb nekruteid jõhkralt FOTOD ⟩ Trumpi tervitati Indias palvete ja raevuga Arvamus Juhtkiri: poliitiline riiginaine (6) Toomas Toomsalu: isevoolav särtsusõit (1) Kersti Kaljulaid: millega sa tegeled, armas riigikogu? (4) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Annika Laats: Vargamäe Andrest töö õnnelikuks ei teinud (2) PRESIDENDI KÕNE ⟩ Vahur Kersna: president kui vanem õde (5) Meie Eesti Erkki Koort: kas majandus vs julgeolek? Erkki Koort: Eesti ambitsioonid ÜRO Julgeolekunõukogus Hiina draakon ja 5G-võrk Erkki Koort: tellimus majandusluureks Kultuur Ilmalinnu valvsa pilgu all ole vaba kui lind «Kui pole kujutlusvõimet, siis ei sünni midagi uut» Sport Kriisa debüüt kinnistas uue põlvkonna tulekut Baltalt hooaja avastart, tõkkesprinterid jõudsid rekorditele lähedale Tervis Viljatus puudutab iga viiendat Eesti peret Tartu Kuus silmapaistvat tartlast pälvisid tunnustuse Käsmu kriidist lühtri turgutavad üles Tartu restauraatorid Remondi tõttu muutuvad rongide sõiduplaanid Taskusse tuleb veel üks sissepääs Meelelahutus Koomiks Sudoku

Alvar Loog: kultuuriuputus

2 min lugemist
Alvar Loog FOTO: Eero Vabamägi

Veel eelmise sajandi lõpus tähendas suvi põllumajandusega mittetegelevale eestlasele eelkõige sanatoorset puhkeaega: võeti päikest, vedeleti suvilas, käidi mere ääres, külastati maal elavaid sõpru ja sugulasi.

Nüüd selle kõige jaoks enam eriti aega pole, sest uus sajand on toonud ühtlasi uued võimalused – üritusi, mis sageli festivali kuju võtnud, toimub peaaegu iga põõsa taga. Seetõttu puhkavad inimesed aktiivsemalt ja otsapidi ka kultuursemalt, lahutavad hoolega meelt ning harivad hinge.

Suvi on massikultuuri kõrgaeg. Kogu see kultuur peab aga ära mahtuma kõigest seitsme nädala(vahetuse) peale, sest nagu viimased aastad – sealhulgas käesolev – on tõestanud ning kliimamuutusi uurivad ja prognoosivad teadlased arglikult kinnitanud, on kogu juunikuu (sh jaanipäeva nädalavahetus) sügiseselt vilu ja vihmane; augusti teiseks pooleks on otsas nii inimeste puhkusepäevad, huvi kui ka raha.

Õige suvi ja massiürituste tippaeg algab Eestis juulikuu esimesest nädalavahetusest, mis on täna ja homme. Nagu pilk kultuuriürituste kalendrisse paljastab, võivad midagi meelepärast leida väga ka erinevate huvidega inimesed. Kusjuures suuri üritusi jagub peaaegu igasse maakonda.

Peale Tallinnas toimuva noorte laulu- ja tantsupeo leiavad samal ajal aset veel Pärnu hansapäevad ja Tartu linna päev, festival Retrobest Pühajärve pargis, Hard Rock Laager Vana-Vigalas, techno-festival Into the Valley Rummu karjääris, Tšaikovski festival Haapsalus, Muhu Tulevikumuusika Festival Juu Jääb, noortemuusika festival Best Fest Narvas, Käre Folk Põlvamaal, Kabli Päikeseloojangu festival, kitarrimuusika päevad Kassari saarel, Soome-Ugri filmifestival FUFF Setomaal Tsiistres, Rapla Kirikumuusika festival, Pärnu Rahvusvaheline Väntorelifestival, Olustvere Suvekontserdid jne. Lisaks toimuvad samal ajal arvukad kontserdid ning suveteatri etendused (mh koguni viis esietendust).

Samale nädalavahetusele jääb tavaliselt ka üle aasta toimuv teatrifestival Baltoscandal Rakveres. Ja Kilingi-Nõmmes kümme aastat järjest publikut rõõmustanud Schilling, mis on – üllatus-üllatus! – otsustanud publikumenust hoolimata pausi teha. Miks? Ürituse kodulehel seisab kiri: «Kümme emotsiooniküllast toimumiskorda on selja taga. Köögipoolelt vaadatuna võtab paraku ikkagi võimust kogetava olukorra korduvuse tunne (déjà vu), seda hoolimata pidevast arengust. Kui kaua ühe koha peal keerutada, hägustub pilk, kaob tasakaal, südagi võib pahaks minna. Raske on aru saada, mis ümberringi toimub. On aeg tegeleda – vähemalt korraks – millegi muuga». Respekt avameelsuse, otsustavuse ja majandusliku omakasupüüdmatuse eest!

Olgu meil kõigil nii praegusel kui ka järgmisel kuuel-seitsmel nädala(vahetuse)l mõistust, et saada aru, mis ümberringi toimub, ja teha pakutavate ürituste hulgast oma valik. Või hoopis tegemata jätta. Ning sõita selle asemel näiteks hoopis külla sõpradele ja sugulastele, kellega on juba aastaid suheldud üksnes sotsiaalmeedias.

Seotud lood
22.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto