Sisukord
Päevakomm
Postimees
01.07.2017
Eesti Laul aitab alati nukrusest üle Ehitajatele tehti klassikalise skeemiga külma (19) Raju pidu Kalevi staadionil Majandus Suur veganite ostukorvi võrdlus: valik poodides aina laieneb Välismaa Terve Balkan tülitseb piiride pärast Sakslased kiitsid geiabielud ilma Merkelita heaks Iraan ja USA kompavad Süürias punast joont Arvamus Artemi Troitski: seitsmeteistkümnenda aasta juuni: reaalsus ja reaktsioon Peeter Langovitsi tagasivaade: üle kõige on maailmal vaja üht vaba last Tingel-tangel-tungel, kära täis on džungel… (2) Armsa jutuga pugeja (5) Uduse tulevikuga õde (4) Eesti rallifänn Poolas Postimees 1934. aastal: löögirühmade mäss Hitleri vastu Alvar Loog: kultuuriuputus Juhtkiri: laulupidu! Hoiame pöialt, et ilma peaks Kultuur Alvar Loog: kultuuriuputus Sport Infonet vallandas Aleksandr Puštovi Arno Pijpers 0:2 kaotusest: Tallinnas tuleb kohe rünnata NY Times hoiatab: hoidke Anett Kontaveidil silm peal! Tänak mudarallist: ei midagi lihtsat Penaltikunn Bravo oli imeline, aga maailmarekordist jäi puudu «Nende mudaste ketsidega lähed täna naistesse?» (1) Joosep Susi: kuidas tulemus sporti lörtsib? (1) Arter Meie oma Bullerbys müttavad lapsed ja lambad Suvised lemmikäpid Laulupeo perenaine Heli Jürgenson – hanekeste toksijast peadirigendiks Horoskoop Lätlaste alastijooks ehk jaaniõhtu Kuldīgas (1) Filmiarvustus «Maja võidab alati»: nalja vähem kui rubla eest! Selg ees sügavikku! Noored rahvatantsijad: «Seltskond on põhiline!» Tavaliste taimede võlu Pits paljal ihul Maasikad Itaalia moodi Sõiduproov uhiuue Renault Koleosega. Kes tahab mugavust ja palju ruumi? Uued nööbid. Renault Capturi sõiduproov Meelelahutus Koomiks Sudoku

Alvar Loog: kultuuriuputus

2 min lugemist
Alvar Loog FOTO: Eero Vabamägi

Veel eelmise sajandi lõpus tähendas suvi põllumajandusega mittetegelevale eestlasele eelkõige sanatoorset puhkeaega: võeti päikest, vedeleti suvilas, käidi mere ääres, külastati maal elavaid sõpru ja sugulasi.

Nüüd selle kõige jaoks enam eriti aega pole, sest uus sajand on toonud ühtlasi uued võimalused – üritusi, mis sageli festivali kuju võtnud, toimub peaaegu iga põõsa taga. Seetõttu puhkavad inimesed aktiivsemalt ja otsapidi ka kultuursemalt, lahutavad hoolega meelt ning harivad hinge.

Suvi on massikultuuri kõrgaeg. Kogu see kultuur peab aga ära mahtuma kõigest seitsme nädala(vahetuse) peale, sest nagu viimased aastad – sealhulgas käesolev – on tõestanud ning kliimamuutusi uurivad ja prognoosivad teadlased arglikult kinnitanud, on kogu juunikuu (sh jaanipäeva nädalavahetus) sügiseselt vilu ja vihmane; augusti teiseks pooleks on otsas nii inimeste puhkusepäevad, huvi kui ka raha.

Õige suvi ja massiürituste tippaeg algab Eestis juulikuu esimesest nädalavahetusest, mis on täna ja homme. Nagu pilk kultuuriürituste kalendrisse paljastab, võivad midagi meelepärast leida väga ka erinevate huvidega inimesed. Kusjuures suuri üritusi jagub peaaegu igasse maakonda.

Peale Tallinnas toimuva noorte laulu- ja tantsupeo leiavad samal ajal aset veel Pärnu hansapäevad ja Tartu linna päev, festival Retrobest Pühajärve pargis, Hard Rock Laager Vana-Vigalas, techno-festival Into the Valley Rummu karjääris, Tšaikovski festival Haapsalus, Muhu Tulevikumuusika Festival Juu Jääb, noortemuusika festival Best Fest Narvas, Käre Folk Põlvamaal, Kabli Päikeseloojangu festival, kitarrimuusika päevad Kassari saarel, Soome-Ugri filmifestival FUFF Setomaal Tsiistres, Rapla Kirikumuusika festival, Pärnu Rahvusvaheline Väntorelifestival, Olustvere Suvekontserdid jne. Lisaks toimuvad samal ajal arvukad kontserdid ning suveteatri etendused (mh koguni viis esietendust).

Samale nädalavahetusele jääb tavaliselt ka üle aasta toimuv teatrifestival Baltoscandal Rakveres. Ja Kilingi-Nõmmes kümme aastat järjest publikut rõõmustanud Schilling, mis on – üllatus-üllatus! – otsustanud publikumenust hoolimata pausi teha. Miks? Ürituse kodulehel seisab kiri: «Kümme emotsiooniküllast toimumiskorda on selja taga. Köögipoolelt vaadatuna võtab paraku ikkagi võimust kogetava olukorra korduvuse tunne (déjà vu), seda hoolimata pidevast arengust. Kui kaua ühe koha peal keerutada, hägustub pilk, kaob tasakaal, südagi võib pahaks minna. Raske on aru saada, mis ümberringi toimub. On aeg tegeleda – vähemalt korraks – millegi muuga». Respekt avameelsuse, otsustavuse ja majandusliku omakasupüüdmatuse eest!

Olgu meil kõigil nii praegusel kui ka järgmisel kuuel-seitsmel nädala(vahetuse)l mõistust, et saada aru, mis ümberringi toimub, ja teha pakutavate ürituste hulgast oma valik. Või hoopis tegemata jätta. Ning sõita selle asemel näiteks hoopis külla sõpradele ja sugulastele, kellega on juba aastaid suheldud üksnes sotsiaalmeedias.

Seotud lood
30.06.2017 03.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto