Postimees 1934. aastal: löögirühmade mäss Hitleri vastu

Postimees 1.07.1934 FOTO: digar.nlib.ee

Berliinist, 1.juulil. Laupäeval leidsid Saksamaal aset erakorraliselt tähtsad sündmused, mis lõppesid rahvussotsialistide endise staabiülema Ernst Roehmi väljaheitmisega rahvussotsialistide erakonnast, paljude löögirühma kõrgemate juhtide, samuti ka endise riigikantsleri kindral von Sleicheri ja tema abikaasa mahalaskmisega.

Sleicher lasti maha, kui ta tegi katset avaldada arreteerimisel sõjariistus vastupanu. Tema abikaasa, kes tegi katset oma meest päästa, langes sealsamas rahvussotsialistide kuulide all.

Nagu Münchenist ametlikult teatatakse, on mahalastute seas nii tuntud nimed nagu Sileesia ülemgrupijuht Edmund Heines, Pommeri grupijuht Ernst von Heydebreck ja lipujuht krahv Spreti, Münchenist, Berliini grupijuht Karl Ernst. Endise staabiülema Roehmi saatuse kohta puuduvad ametlikud teated. Võib arvata, et ka tema on hukatud.

Laupäeval pärast lõunat avaldas «Führer» järgmise üleskutse: «Tänasel päeval olen kõrvaldanud staabiülem Rohmi ametist, heitnud ta välja erakonnast ja löögirühmade organisatsioonist. Uueks staabiülemaks nimetan ülem grupijuhi Viktor Lutze. Kõik löögirühmade juhid ja löögirühmlased, kes ei kuula tema käsku, või talitavad tema käskude vastaselt, heidetakse välja löögirühmadest ja erakonnast. Ühtlasi arreteeritakse kõik sarnased vastutöötajad ja antakse kohtu alla.»

1.07.1934

Seotud lood
30.06.2017 03.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto