Sisukord
Arvamus
Postimees
03.07.2017
Eesti Andres Ammas: see pidu kuulutas tärkamise aega! (3) Kõigi aegade turvalisim pidu (20) Majandus Interaktiivne kaart: kuidas kaitseväe radar nurjab tuuleparkide ehitamise (20) Tuleva pensionifondid on miinuses (2) Välismaa Aktivistid protestisid Hamburgis eelseisva tippkohtumise vastu AJA PEEGEL. Naine, kes vallutas ookeani USA endise mõrvapealinna õppetunnid Earhart jõudis eestlannast sõbrannast ette Amelia Earharti saatusliku reisi kajastus Postimehes Arvamus Juhtkiri: laulu- ja tantsupidu läheb alati ajalukku (1) Jüri Reinvere: muretsev Eesti muretseb, aga sörgib Läti sabas (1) Postimees 1939. aastal: Inglise kuningas riigikaitsest Madis Vaikmaa: vere kutse ehk asi on tundes (3) Olev Remsu: avalikus ruumis vohab vulgaarsus. Miks? (6) Kultuur Tõsine dokumentaalsari või hoopis Putini valimiskampaania avalöök? (10) Läbi probleemide tähtede poole Andres Ammas: see pidu kuulutas tärkamise aega! (3) Filmid Setomaa roheluses (1) Sport Medali võitnud Zirk saavutas eesmärgi Magnus Kirt Pariisis kuues Tänakule jäid võidu asemel tühjad pihud (3) EM-hõbe valusate hoopide kiuste Kommentaar: kas Rally Estonia suudaks asendada MM-kalendris Poolat? (1) Kontaveit alustab homme, brittide ässad tervisehädade kimpus Kas kuninga võim röövis põnevuse? Tartu Jaan Tõnissoni selts kutsub täna kõiki Raadile Onu Eskimo auks kerkib mälestusmärk (1) Raudtee remont toob sõiduplaani muutusi Ülikool müüs Poe tänava ruumid 305 000 euroga Tartusse lisandub teine koerteplats ERMi endise näitusemaja saaga jätkub teisipäeval Kõneravi vajavate laste rühmi tuleb kõvasti juurde Väikesi atleete ootavad treenerid staadionile ja spordisaalidesse higi valama Tähtvere tennise juubelit tähistab puureketiturniir Seljakotiga kunstnik paitab tiigrit nagu sangar seiklusfilmis Nüüdse nooruse vabaduse oaasis Pirogovil kiikus eestimaise trükikunsti häll Meelelahutus Koomiks Sudoku

Madis Vaikmaa: vere kutse ehk asi on tundes

2 min lugemist
Noorte laulupidu Tallinna lauluväljakul FOTO: Erik Prozes/Mihkel Maripuu/Sander Ilvest/Eero Vabamägi

Et kõik ausalt ära rääkida, pean alustama sellest, et ma ei oleks tegelikult tohtinud seekordsel noorte laulupeol laulda. Ja mitte selle pärast, et ma laulda ei mõista. Ei, probleem oli selles, et ma olen liiga vana.

Minusugused lähenevad suurel kiirusel ja hulgakaupa kolmekümnendale eluaastale, ning mis seal pattu salata, noortepeol asetume juba antiigi kategooriasse. Oleme veteranid mis veteranid.

Aga õnneks ei vaadatud noorte laulupeol mitte ühe laulja, vaid hoopis kogu koori vanust. Kuigi jah, see tekitas tunde, nagu käiks kuulus ütlus «on väiksed valed, suured valed ja statistika» kõigi nende üleealiste lauluentusiastide (ja mingil arusaamatul moodusel populaarseimaks linnapeakandidaadiks saanud keskerakondlase Taavi Aasa) kohta.

Muidugi tekib siit loogiline küsimus: kui vanust on ülearu, nägemine pole enam see, mis varem, aga kuulmine on see-eest kehvavõitu, siis mida ma sealt laulukaare alt ometigi otsisin? Aga me ju teame, et sellist küsimust ei küsi küll mitte keegi.

Ja ma olen ka rohkem kui täiesti veendunud, et mitte ükski gerontlaulja, kes end – pardon my french – vaat et lastekoori seas lavale smuugeldas, isegi ei mõelnud, et äkki ma ei lähe või et äkki ma olen liiga vana. Veel kord, niisuguseid küsimusi ei küsi mitte keegi.

Ja põhjus on ju väga lihtne: nagu rähnipoja ajab puu otsa kindel teadmine, et see on tal veres, ta peab seal olema (rääkimata ekreiidist ja vanalinnas toimuvast tõrvikurongkäigust), nii on ka ka peol tantsijate ja lauljatega. See on lõppude lõpuks ju suur laulu- ja tantsupidu, mida me ootame. Asi on tundes. Emotsioonis.

Nojah, ja kui ma siis olin süsteemi võimalusi enda huvides ära kasutanud ja lõpuks laulukaare alla jõudnud, kas ma siis laulsin? No ei, muidugi mitte!

Keskmine eesti mees suutis peo esimese laulu esimesest fraasist «Laulud nüüd lähevad kaunimal kõlal» tuua kuuldavale vaid haleda «Lau…», et siis jätkata mõningase tatilörina ja ohtrate «ma ei hakka praegu nutma»-mõttest kantud emotsioonipausidega.

Tõsi, noormeeste koori lood tulid juba enam-vähem välja, aga kui peo lõpus oli järg laulude «Eesti muld ja Eesti süda» ning «Mu isamaa on minu arm» käes, oli olukord taas täiesti lootusetu. Teed suu lahti ja annad häälele hoogu, aga mida ei tule, seda ei tule.

Mis puudutab lõpulugu «Õhtu ilu», siis austet Eesti avalikkus, andke nüüd laulurahvale andeks, aga seda lugu ümisetakse tööl ja puhkehetkedel vähemalt järgmise teisipäevani. Oh-jah, tuleks see järgmine pidu juba rutem…

Seotud lood
01.07.2017 04.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto