Sisukord
Arvamus
Tänane leht
05.07.2017
Eesti Luurekoordinaatoriks sai vähetuntud diplomaat Eenmad kahtlustatakse kuritegelikus lohakuses (1) Eesti lühiuudised 5.07 Põlenud süürlanna loodab pääseda Saksamaale sugulaste juurde (6) Parimad koolilõpetajad pidutsesid roosiaias Majandus Jagamismajandus vajab vähem riigi kätt Välismaa Vene aktivistid plaanivad Läänemere saartel laagreid (53) Malta eesistumise lõpuks vaieldi, kas suurus loeb (1) Eesti eesistumise tutvustus langes matusepäevale Põhja-Korea sai valmis mandritevahelise raketi Arvamus Peeter Espak: libaliberaalse demokraatia pealetung (14) Taavi Tillmann: suhkrujoogimaks hoiaks ära tuhandeid diabeedijuhtumeid (44) Lauri Tammiste: valdkond, kus Euroopa ootab Eestilt lahendusi (3) Postimees 1917. aastal: Hiiu põllumehe kehv suvi Juhtkiri: saladuste vardja räpakus läheb kalliks maksma (1) Anneli Ammas: leiutajad, teie kord! (1) Lugeja kiri: noorte laulupidu Eesti uueks loojana (2) Kultuur Melchiorid – mõrva lahendamine ja sooritamine Aja auk. Def Leppardi megakallis hüsteeria Nädala plaat. Janek Murdi virvendav kulgemine Kultuuri lühiuudiseid Sport Cavendishi rünnanud Sagan diskvalifitseeriti Eesti meister jälle audis Kontaveidi mängul õigust mõistnud eestlane: koduvilel tennises kohta pole Värske Kontaveit alustas Wimbledoni vallutamist Tartu Korraga vallavanema ja linnapea ametit pidavale mehele terendab kopsakas hüvitis BBC Radio 3 kutsus Tartu koori otsesaatesse Eesti Rahva Muuseumi väliala vajab prisket rahasüsti Kadunud maal legendaarsest rektor Parrotist lõi tema juubeliks särama Signe Kivi: kui vaatajad jäävad üllatuseta, oleme läbi kukkunud Kultuuripealinna tiitli vajalikkus sattus arutelul küsimärgi alla Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lugeja kiri: noorte laulupidu Eesti uueks loojana

2 min lugemist
XII noorte laulupidu "Mina jään" FOTO: Mihkel Maripuu

Äsjalõppenud noorte laulupeo valguses kumab meile palju headust ja sõnulkirjeldamatut muusikavalgust, mis meie hingi ühendas ja tervendas. Selle valguse rakursis tahaks lasta end positiivsuse lainel kanda ja tänada kõiki peo korraldajaid ja muusikuid ning riigi ja rahva teineteiseleidmise tahtepingutusest osavõtjaid.

Võrratu oli aduda, kuidas koostöövaim meile kõigile tiivad andis, kuidas koos kasvasime kõigist kõrgemaks. Mängleva kergusega puudutasime kunsti kerguse ja karguse kaudu iseenese tippu. Tunnetasime end Eesti riigi ja rahvana, kus süvenemise ja siiruse puhas süütus inspireeris meid mitte targemaks, vaid süütumaks puhkema oma tegudes ja loomes.

Eesti ongi maailma märk siirast väekast kuningliku eksistentsi loomulikkuse troonist. Meie rahvas istus sel troonil ja mitte ainult rahvas, vaid ka meie liidrid. Nende heasoovlikkus ja tahtepanus võimaldasid sel kunstilillel puhkeda. President Kersti Kaljulaid ütles oma kõnes: «Ainult rõõmus inimene naeratab ja ainult naeratavale inimesele naeratatakse vastu. Kui Eesti naeratab, siis naeratavad meile ka teised. Me vajame nii väga rõõmsat Eestit, sest just laulsime: mu isamaa, mu õnn ja rõõm.»

Rõõmus inimene loobki rõõmu siin ilmas, keerulisem see polegi. Seega poliitkultuuri tõus, mis on ka meie peaministrile üks olulisi märksõnu olnud, võib olla lahendus paljudele n-ö lahendamatutele probleemidele. Poliitkultuur on samm hapra, kuid ülivajaliku nähtuse, tsivilisatsiooni suunas. Tungilisest ebateadlikust kiusust ja lõhkumisest pöördutakse loova ehitamise poole.

Lahendus meie probleemidele on meis enestes. Meie sisemise kultuuri hoidmise võimel. Kui kultuursel ja heatahtlikul viisil millelegi lahendust luua, õnnestub see kindlasti.

Jüri Ratase sõnul tähistati selle laulupeoga ka Eesti 100. sünnipäeva. Sajandal sünnipäeval oleks Eestis nagu jälle kevad, kõik on taas nooruse puhtuses ellu tärganud, esivanemate taak on maha raputatud, nende tarkus ja hoidmine alles. See oleks nagu Eesti rahva kevad noortelaulupeona. Eestisse ma nädalavahetusel uskusin ja küllap tuhandete südamete ühendväljas. Näeme siin head vastassuunalist sünergiat, kus riik saab jõustada ja tervendada kultuuri ja vastupidi.

Noored laulusid Eesti riigile kõikidest poliitmängudest tugevama kapitali – siiruse – toel. Laskem meiegi sel hoovusel end suve küpsuse südamepõhja kanda.

Vsevolod Jürgenson

 

Seotud lood
04.07.2017 06.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto