Sisukord
Arvamus
Postimees
05.07.2017
Eesti Luurekoordinaatoriks sai vähetuntud diplomaat Eenmad kahtlustatakse kuritegelikus lohakuses (1) Eesti lühiuudised 5.07 Põlenud süürlanna loodab pääseda Saksamaale sugulaste juurde (6) Parimad koolilõpetajad pidutsesid roosiaias Majandus Jagamismajandus vajab vähem riigi kätt Välismaa Vene aktivistid plaanivad Läänemere saartel laagreid (53) Malta eesistumise lõpuks vaieldi, kas suurus loeb (1) Eesti eesistumise tutvustus langes matusepäevale Põhja-Korea sai valmis mandritevahelise raketi Arvamus Peeter Espak: libaliberaalse demokraatia pealetung (14) Taavi Tillmann: suhkrujoogimaks hoiaks ära tuhandeid diabeedijuhtumeid (44) Lauri Tammiste: valdkond, kus Euroopa ootab Eestilt lahendusi (3) Postimees 1917. aastal: Hiiu põllumehe kehv suvi Juhtkiri: saladuste vardja räpakus läheb kalliks maksma (1) Anneli Ammas: leiutajad, teie kord! (1) Lugeja kiri: noorte laulupidu Eesti uueks loojana (2) Kultuur Melchiorid – mõrva lahendamine ja sooritamine Aja auk. Def Leppardi megakallis hüsteeria Nädala plaat. Janek Murdi virvendav kulgemine Kultuuri lühiuudiseid Sport Cavendishi rünnanud Sagan diskvalifitseeriti Eesti meister jälle audis Kontaveidi mängul õigust mõistnud eestlane: koduvilel tennises kohta pole Värske Kontaveit alustas Wimbledoni vallutamist Tartu Korraga vallavanema ja linnapea ametit pidavale mehele terendab kopsakas hüvitis BBC Radio 3 kutsus Tartu koori otsesaatesse Eesti Rahva Muuseumi väliala vajab prisket rahasüsti Kadunud maal legendaarsest rektor Parrotist lõi tema juubeliks särama Signe Kivi: kui vaatajad jäävad üllatuseta, oleme läbi kukkunud Kultuuripealinna tiitli vajalikkus sattus arutelul küsimärgi alla Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: saladuste vardja räpakus läheb kalliks maksma

2 min lugemist
Kaitsepolitsei. FOTO: Erik Prozes / Postimees

On mitmes valdkonnas tuntud tõde, et probleemide allikas ei pruugi olla noor ja kogenematu, vaid hoopis staažikas tegija. Inimene, kes arvab, et tundes tegevusala nagu viit sõrme, võib ta siin kehtestada omaenese reeglistiku. Tagajärjed võivad olla erakordselt hullud.

Samal ajal kui noor on eksimust peljates püüdlik ja tähelepanelik, võib vana kala muutuda enesekindlusest hooletuks. Me kõik teame näiteid liikluses, kus mõnigi kogenud roolikeeraja ei häbene välja öelda, et liiklusseaduses kirjapandu pole päriselus järgimiseks. Nii kujundataksegi valedel hoiakutel põhinev käitumiskultuur. Samasugust suhtumist võib kohata aga paljudel teistelgi aladel.

Avalikkus ei tea veel asjaolusid, mis puudutavad riigikantselei julgeoleku ja riigikaitse koordinatsioonibüroo endise nõuniku Raine Eenma kinnipidamist ja vahi alla võtmist. On teada, et teda kahtlustatakse riigisaladuse ning salastatud välisteabe avalikustamises. On teada, et tema käest leiti väidetavalt eri ametkondade salajasi materjale.

Kas see oli tahtlik tegevus või lihtsalt lohakus, näitab uurimine. Kuid moraal on nii kogenud ametniku puhul kindlasti olemas. Jutt käib ikkagi inimesest, kes on pikka aega töötanud sisejulgeolekus eri ametikohtadel, jaganud õppejõuna oma teadmisi ka Sisekaitseakadeemia noortele ning juhendanud teadustöid.

Isegi kui tema eksimus peaks olema siinses tõsises kontekstis süütut laadi, kannatab tema usaldusväärsus ja Eesti jääb seetõttu ilma ametnikust asjatundjast, kellesse riik on panustanud ning kes võinuks riigile veel palju anda.

«Kohustus hoida ja kaitsta riigisaladust ei lõpe töölt lahkumisega ei lühiajalises ega pikemas plaanis ning vastutus rikkumise eest võib tulla isegi aastaid hiljem. Riigisaladuse omanik on riik. Alati.» Nii seisab kaitsepolitsei aastaraamatu riigisaladuse kaitset käsitlevas peatükis. Kapo on riigisaladuse kaitse teema väga tugeva luubi alla võtnud, rõhutades, et reeglid on täitmiseks. Kui unustada reegleid järgida, võib riigisaladuse valdaja sattuda kõigepealt ise märklauaks ning seejärel seada ohtu riigi julgeoleku. Neid (luure)asutusi, kellele NATO liikmesriigi salastatud teave huvi pakub, on mitu, idanaaber ennekõike.

Ametialase lohakuse õppetund on lähiajaloost ette näidata. Aastal 2004 murdsid kurjategijad sisse toonase kaitseministri Margus Hansoni eramusse ning viisid kaasa portfelli, milles olid muu hulgas riigisaladust sisaldanud dokumendid. Lohakus läks Hansonile maksma ametikoha ja süüdimõistev kohtuotsus pani sisuliselt pitseri edasisele poliitilisele karjäärile.

Praegusaja ärevas maailmas peame kodanikena olema valvsad ja kohusetundlikud. Iseäranis peaksid kasvanud vastutust silmas pidama saladuste vardjad.

Seotud lood
04.07.2017 06.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto