Sisukord
Tartu Postimees
Tänane leht
05.07.2017
Eesti Luurekoordinaatoriks sai vähetuntud diplomaat Eenmad kahtlustatakse kuritegelikus lohakuses (1) Eesti lühiuudised 5.07 Põlenud süürlanna loodab pääseda Saksamaale sugulaste juurde (6) Parimad koolilõpetajad pidutsesid roosiaias Majandus Jagamismajandus vajab vähem riigi kätt Välismaa Vene aktivistid plaanivad Läänemere saartel laagreid (53) Malta eesistumise lõpuks vaieldi, kas suurus loeb (1) Eesti eesistumise tutvustus langes matusepäevale Põhja-Korea sai valmis mandritevahelise raketi Arvamus Peeter Espak: libaliberaalse demokraatia pealetung (14) Taavi Tillmann: suhkrujoogimaks hoiaks ära tuhandeid diabeedijuhtumeid (44) Lauri Tammiste: valdkond, kus Euroopa ootab Eestilt lahendusi (3) Postimees 1917. aastal: Hiiu põllumehe kehv suvi Juhtkiri: saladuste vardja räpakus läheb kalliks maksma (1) Anneli Ammas: leiutajad, teie kord! (1) Lugeja kiri: noorte laulupidu Eesti uueks loojana (2) Kultuur Melchiorid – mõrva lahendamine ja sooritamine Aja auk. Def Leppardi megakallis hüsteeria Nädala plaat. Janek Murdi virvendav kulgemine Kultuuri lühiuudiseid Sport Cavendishi rünnanud Sagan diskvalifitseeriti Eesti meister jälle audis Kontaveidi mängul õigust mõistnud eestlane: koduvilel tennises kohta pole Värske Kontaveit alustas Wimbledoni vallutamist Tartu Korraga vallavanema ja linnapea ametit pidavale mehele terendab kopsakas hüvitis BBC Radio 3 kutsus Tartu koori otsesaatesse Eesti Rahva Muuseumi väliala vajab prisket rahasüsti Kadunud maal legendaarsest rektor Parrotist lõi tema juubeliks särama Signe Kivi: kui vaatajad jäävad üllatuseta, oleme läbi kukkunud Kultuuripealinna tiitli vajalikkus sattus arutelul küsimärgi alla Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti Rahva Muuseumi väliala vajab prisket rahasüsti

2 min lugemist
ERMi finantsjuht, pikalt väliala projekti eest vedanud Rein Kinkar osutab kohale, kuhu peaks kerkima neli käsitööpaviljoni. Loodetavasti valmivad need järgmisel aastal. FOTO: Kristjan Teedema

Aasta eest kirjutas Tartu Postimees, et Eesti Rahva Muuseumi uue peahoone kõrvale rajatakse tänavuseks kevadeks teemapark, kus tegutsevad käsitöökojad ja korraldatakse vabaõhukontserte ning saab käia perega piknikut pidamas. Ala muuseumi ja Raadi mõisasüdame vahel ongi korrastatud, kuid teemapargi valmimine on lükkunud tulevikku.

ERMi finantsjuht ning pikalt väliala projekti eest vedanud Rein Kinkar nentis, et teemapark on tõepoolest toppama jäänud ning selle põhjuseks on raha. 

«Karm reaalsus on see, et peame arendama väliala omatulu varal, aga tänavu ei näe me sellist võimalust, et teemapargi käsitöökodade kallale asuda,» tõdes ta.

Projektid on valmis

Just seitsme käsitööpaviljoni rajamine nõuab kõige suuremaid investeeringuid ning läheks kalkulatsioonide järgi maksma umbes 700 000 eurot. Seetõttu otsustati projekt jagada kaheks etapiks: esimene näeb ette nelja paviljoni ja kommunikatsioonide ning teine etapp kolme paviljoni väljaehitamist.

Siiski nõuaks ka esimene etapp 450 000 euro suurust investeeringut ning tänavu ERM seda endale lubada ei saa. Plaane seatakse sihiga, et ehituseks läheb järgmisel kevadel.

«Projektid on valmis, kinnitused ja ehitusluba on olemas, kuid selleks, et esimese etapiga algust teha, peaks meil tagataskus olema pool miljonit eurot,» nentis Kinkar.

Ta lisas, et käsitöömeistreid teemapargi edasilükkamine otse ei puuduta, kuna siduvaid eelkokkuleppeid kellegagi veel sõlmitud ei ole. 

ERMi direktor Tõnis Lukas märkis, et kuigi omatulu laekumist prognoosides on muuseum olnud üsna täpne, siis sadade tuhandete eurode leidmine väliala jaoks pole kerge. «Aga peame hakkama saama ja läheme plaanitud asjadega edasi,» kinnitas ta.

Peagi saab grillida

Kui käsitööpaviljonid ja kontsertide korraldamiseks mõeldud välilava ootavad veel oma aega, siis omajagu on alal ikkagi ka ära tehtud, rõhutas Lukas. Kõige tähtsam on mõistagi see, et plaanitud kujul on ellu viidud maastikuehitusprojekt ise, kuid vaikselt tuleb alale ka elu.

Omavahenditest konserveeriti viinaköögi varemed, kus toimuvad teatrietendused ning mida renditakse välja mitmesugusteks üritusteks. Samuti peaks veel sel suvel avatama viie piknikupaviljoniga grilliala ning kõige väiksematele muuseumisõpradele mõeldes rajatakse laste mänguväljak. Lisaks plaanitakse lähikuudel välja puhastada üks allikakoht ning kaevata alale tiik. 

Kevadel istutati välialale sada tamme ning nagu kinnitas haljastaja Ain Vellak, on need kõik ka kenasti kasvama läinud. Samuti on ühele maalapile rajatud 100 teraviljapeenra projekti raames kaheksa teraviljapeenart, kus kasvatatakse Jõgeval aretatud teravilja-, herne- ja oasorte.

Seotud lood
04.07.2017 06.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto