Sisukord
Uudised
Postimees
07.07.2017
Eesti Seekord rõhutakse laadamelule Norman Aas: vahel tundub, et rahal on limiit, aga reeglitel mitte (4) Palju värve Palju käsitööd Keskerakonnas kraageldi jälle Jõulisem sekkumine rändekriisi Uus Eesti kaart: 15 linna, 64 valda (31) Majandus Konkurentsiamet ühendaks võrguettevõtted (4) Välismaa Trump, Putin ja Erdoğan kütavad Hamburgi tippkohtumisel pinged üles (1) Trump kiitis Poolat ja manitses Venemaad Politsei peab Hamburgis terroriohu kõrval taltsutama ka protesteerijaid Arvamus Mihkel Mutt: Eesti ajaloo traumapunktis (81) Valdo Randpere: me ei vaja magamistuppa suurt venda nõu andma (16) Juhtkiri: Trumpi pateetika Poolas (19) Postimees 1938. aastal: rahvusvahelises kaubanduse olukord Henrik Roonemaa: jumal tänatud, beebiga on kõik hästi Noor koorijuht: mina jään, kui mu ametit väärtustatakse (2) Sigrid Kõiv: ettevõtjad, üheksakümnendad on läbi! (3) Kultuur Päris unenäomäng pärast proovi Vananemine, mis võib olla ilus ja mitte üldse kibe Sport Raevukas algus Florat ei päästnud Kontaveidile teises ringis ülimalt muljetavaldav võit Manchester United soetab Belgia superstaari Wimbledoni raputas rätikusaaga – noorelt fännilt kisuti suveniir käest Wimbledoni kadalipp: lemmikmängija nägemiseks tuleb järjekorras olla 40 tundi Muhu Väina regatt seilab 60 aasta juubeli puhul Riiga Fotod: NHLi tippmehed toodi eestlastele koju kätte Tartu Nädalavahetus toob suurüritusi, arvestada tuleb liikluspiirangutega Sundliitmisest priid: valitsus kinkis Nõole ja Luunjale iseseisvuse Idanaabrid elektrišokirelva omamisest: «Venemaal teisiti ei saa.» (1) Amme Rock raiub Gunnar Grapsi kivisse Koolijuhte pahandab linna palgapoliitika (1) Magistritöö: erikoolist tulnud lapsel on keeruline sulanduda tavaellu Enriko Talvistu: kuidas arsti juurde saab? Vajame rõõmsat Eestit – mida rohkem lapsi, seda rohkem rõõmu (1) Lapse põnev elu – hobused, jäälõikus, vaatide pigitamine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Idanaabrid elektrišokirelva omamisest: «Venemaal teisiti ei saa.»

2 min lugemist

Üsna sageli leiavad idapiiril töötavad piirivalvurid rutiinse kontrolli käigus piiri ületavatest autodest keelatud esemeid. Enim on Luhamaa ja Koidula piiripunkti valvurid avastanud sõidukitest elektrišokirelvi ja antiradareid. 

«Peamiselt on elektrišokirelvade ehk taserite omanikud olnud Vene Föderatsiooni ja Läti kodanikud,» selgitas Luhamaa piiripunkti politseikapten Jaanika Karp. Lisaks ida- ja lõunanaabritele on piirivalvurid leidnud tasereid ka ühe sakslase ja ühe ukrainlase autost.

Taseri asemel pipragaas

Jaanika Karp lisas, et idanaabritest taseriomanikud põhjendavad selle Eestis keelatud relva omamist vajadusega end kaitsta. «Me elame ju Venemaal, seal teisiti ei saa,» vahendas Karp mõningaid põhjendusi, mida elektrišokirelva omanikud piirivalvuritele ütlevad.

Taser on relv, mis tulistab elektrišokilaengu ning halvab laenguga pihta saanud inimese. Et tasereid on erisuguseid ning erinev on ka inimeste reaktsioon elektrivoolule, võidakse sellega vastava väljaõppeta kellelegi põhjendamatuid kannatusi tekitada.

«Taseri kasutamine on eraisikutel keelatud, sest tihtilugu on inimesed seda relva kasutanud nende vastu, kes tegelikult ei kujuta endast tõsist ohtu iseenda või teiste julgeolekule,» lisas Karp. Ta soovitas Eestis end kaitsta soovivatel inimestel kaasas kanda hoopis pipragaasi ning loomulikult kutsuda ohu korral appi ka politsei.

Keelatud relvade omanikud saavad harilikult rahatrahvi. «Kui juht lahkub Eestist ja läheb Venemaale ning sõidukist avastatakse elektrišokirelv või teleskoopnui, alustatakse väärteomenetlust ning keelatud ese võetakse ära. Kui Eestisse sisenemisel avastatakse keelatud ese, antakse juhtum menetlemiseks maksu- ja tolliametile,» selgitas Jaanika Karp.

Kõik piiril konfiskeeritud ebaseaduslikud relvad hävitatakse.

Populaarsed antiradarid

Lisaks relvadele on sel aastal Luhamaa ja Koidula piirivalvurid avastanud ka 49 antiradarit. See on seade, mis avastab politsei kiirusemõõtja signaali. Antiradari kasutamine on Eestis keelatud. 

Ka antiradareid on kõige enam avastatud Venemaa kodanike sõidukitest, sel aastal lausa kolmekümne viiel juhul. Antiradari omamisega on vahele jäänud ka viis leedukat, neli lätlast, üks Valgevene, Poola ja Aserbaidžaani kodanik.

«Kui autost avastatakse antiradar esimest korda, piirdutakse hoiatusega ning teavitatakse, et Eestis on selline seade keelatud. Kui juht püüab teist korda antiradariga piiri ületada, alustatakse väärteomenetlust. Enamasti on nii, et keda on juba hoiatatud, see teist korda keelatud esemeid Eestisse kaasa ei võta,» märkis Karp.

Ta lisas, et Venemaal ükski seadus antiradari kasutamist ei piira. «Antiradarit kasutatakse selleks, et kiirust ületades mitte vastutada oma ohtliku teo eest juhul, kui politsei on lähipiirkonnas liiklust rahustamas. Samas on just kiiruseületamine üks suurimaid ohutegureid, mis kasvatab rasketesse liiklusõnnetustesse sattumise riski,» manitses Karp.

Antiradari kasutamise eest võib politsei määrata kuni neljasaja euro suuruse trahvi. Seaduse järgi ei tohi sellist seadet mootorsõidukis olla ka siis, kui see on välja lülitatud või katki.

Piiril konfiskeeritud esemed

Luhamaa ja Koidula piiripunktis käesoleva aasta esimese kuue kuu jooksul konfiskeeritud esemed:

14 elektrišokirelva ehk taserit

6 kumminuia

2 nuga

1 teleskoopnui

1 nukirauad

1 gaasirelv

1 puidust nui

laskemoon (16 padrunit)

Seotud lood
06.07.2017 08.07.2017
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto